Käsi VHF jenkeistä?

Kiinnostaisi ostaa kiinteän VHF radion rinnalle Cobran 475 käsi VHF jonka voisi parittaa bluetoothilla puhelimen kanssa. Mutta voiko Jenkeistä ostaa VHF:n tänne Suomeen ihan tuosta vaan?Jenkeissähän on omat VHF kanavat, mutta ainakin omassa kiinteässä Radio Ocean 4800 mallissa voi valita USA tai international taajuudet. Eli kun nuo löytyvät Cobrastakin niin nähtävästi se toimisi myös täälläkin?

Amazonista saisi todella edullisesti (135$ eli noin 100€), mutta eivät jostain syystä myy sitä Suomeen. Täällä samasta laitteesta pyydetään 250 euroa?
19349
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 19

Vanhimmat

Uteliaisuuttani kysyn, mihin käyttöön kyseistä käsi-VHF:ää suunnittelet?
Käytännössä 5W tehoisella käsi-VHF:llä saa yhteyden alle 5 mpk päähän. Siten se soveltuu näköyhteyden päässä olevien viranomaisten tai alusten kanssa kommunikointiin.

Sorry, etten itse keksi käyttötarpeita moiseen. Pidän oman käsi-vhf on sprayhoodin alla käyttövalmiina, mutta suljettuna (ettei akku tyhjene). Kiinteän VHF:n pidän kuuntelulla. Miksi sinulla on tarve "parittaa" lähiyhteys-VHF bluetoothilla? Koetko bluetooth-VHF:n tarpeelliseksi johonkin erityistarkoitukseen?

Eihän mikään estä kyseisen laitteen ostamista USA:sta.

Äänestä

Sama laite on myynnissä myös kotimaisissa kaupoissa, joten taajuudet ja hyväksymismerkinnät saattavat olla kunnossa. Kannattaa kuitenkin varmistaa kunnolla, sillä väärällä taajuusalueella toimiva laite saattaa pysähtyä jo tulliin.

Bluetoothin avulla VHF:n voi parittaa matkapuhelimen handsfree-laitteeksi, jolloin VHF:llä voi soittaa myös kännykkäpuheluja.

Viestintäviraston radiolaitteen ostajan opas
http://www.viestintavirasto.fi/attachments/5vCImtwZ9/Radiolaitteen_ostajan_opas.pdf

Äänestä
  • Tätä en tajunnut, miten VHF:lla voisi soittaa kännykkäpuheluita, vaikka saisikin sen paritettu Bluetoothilla yhteen kännykän kanssa? Onko siinä käsikapulassa todella numeronäppis, jonka avulla kännykkää voisi komentaa?

    Äänestä

  • 19 kirjoitti:

    Tätä en tajunnut, miten VHF:lla voisi soittaa kännykkäpuheluita, vaikka saisikin sen paritettu Bluetoothilla yhteen kännykän kanssa? Onko siinä käsikapulassa todella numeronäppis, jonka avulla kännykkää voisi komentaa?

    No joo, vastaan itse itselleni. Näköjään kyse oli siitä, että laitteella voi vastaanottaa kännykkäsoittoja ja jos kännykkä ymmärtää äänikomentoja, niin saattaa onnistua soittaminenkin. Ei vaikuta kovin käytännölliseltä ominaisuudelta.

    Äänestä

Tarkoituksen kyselijälle:

Tällä hetkellä kiinteä VHF on sisällä kajuutassa ja se ei kuulu kunnolla kannelle, näin ollen vaihtoehtoja on 3.
- Lisätään äänenvoimakkuutta, joka ei ole miellyttävää kun sattumalta on sisällä ja kaiutin huutaa yhtäkkiä täysillä.
- Hommaan lisäluurin nykyiseen laitteeseen - mutta se on kalliimpi kuin uusi käsi VHF.
- Vedenkestävä lisäkaiutin kannelle on myös vaihtoehto, mutta ei järkevä sellainen.

Lisäksi tuolla Cobra HH475 saan bluetoothin avulla koplattua puhelimen myös VHF kapulaan, joka on vesitiivis ja kelluu. Puhelimen ollessa sisällä kuivassa ja lämpimässä, samalla kun kippari vettyy kannella.

Taajuuksista sen verran että mielestäni asetuksella international kanavat ovat Suomessa toimivia. Tästä en ole varma, joten sitä kyselen täällä.

Syitä siihen miksi sama laite maksaa huomattavasti vähemmän USAssa, kuin Suomessa - sitä en tiedä? Lähetyskulut, tullit ja verot huomioiden sen pitäisi olla 100 euroa edullisempi. Ei hinta ole esteenä, mutta kiukuttaa tämä ainainen ylihinnoittelu Suomessa.

Äänestä

Lisäkommentin lisäkommentteja:

1) Ulkokaiuttimen tekee mielestäni jossain määrin "epäjärkeväksi" se, että se vaatii asentamisen ja jokainen reikä rakenteessa on periaatteessa liikaa. Jos ei osallistu tuollaisiin kisoihin eikä käytä VHF-radiota yhteydenpitoon kavereiden tai vaikkapa eskaaderikumppaneiden kanssa, niin tarve pitää radiota päällä on aika akateeminen ja sekä ulkokaiutin että käsikapula ovat oikeastaan tarpeettomia lisävarusteita. Kuitenkin käsikapulaa puoltaa hiukan se, että sen voi ihan laillisesti ottaa mukaan apujollaan, mistä voi joskus olla hyötyä. Tämäkin tietysti riippuu purjehdusalueesta, voi olla, että kännykkä riittää tähänkin tarpeeseen.

Itse en missään tapauksessa laittaisi ulkokaiutinta.

Äänestä
  • Ei se ulkokaiutin välttämättä edellytä reikien poraamista. Vesitiiviin ulkokaiuttimen voi kiinnittää vaikkapa sprayhoodin metallikaareen. Jos ohuelle kaiutinkaapelillekaan ei ole reikää eikä uutta halua porata, sen voinee vaikkapa teipata ruffin sisäänkäynnin kulmaukseen.

    En itsekään harrasta minkäänlaisia eskaadereita enkä koe tarvetta vhf:llä rupatteluun muutenkaan. ARC:ssa ulkokaiutin oli pakollinen hätäliikennettä varten. Ulkokaiutin on omasta mielestäni ollut hyödyllinen "all ships"-viestien huomaamisessa. Niihin kuluvat mm. säätiedoitukset (hyödyllinen esim. Ruotsin rannikolla purjehtiessa). En usko, että on haittaa securite-viestien kuulemisestakaan. Toisinaan myös muut alukset, mukaanlukien Coast Guard, ovat ottaneet yhteyttä kutsumalla purjevenettä sijainnissa se ja se.
    Näistäkään syistä VHF:n ulkokaiutin ei ole lainkaan niin huono ajatus kuin uskot!

    Itselläni on myös käsi-VHF. Jos se on jatkuvasti päällä, patteria joutuu lataamaan aika usein. Kiinteää VHF:ää pidän avomerellä ja vierailla rannikoilla seilatessani aina päällä. Ei ole samaa lataamisongelmaa kuin käsikapulassa ja kuuluvuusalue on huomattavasti suurempi. Jos joku kutsuu enkä voi mennä veneen sisälle tai itse kutsun vaikkapa port controlia lähietäisyydellä, käytän käsi-VHF:ää.

    Äänestä

vhf-hf: Kiitos linkistä! Olen ajatellut myös tuon lisäluurin hankintaa, mutta oli jäänyt vähemmälle huomiolle, koska aito käsi-vhf olisi ollut edullisempi vaihtoehto. Täytyy yrittää tavata lähetyskulut yms. noilta sivuilta.

Lisäkaiutin on mielestäni huono vaihtoehto, juuri tuon vaadittavan asennuksen takia. Irtomallina voisi harkita, mutta kaikki irtonainen tuppaa purjeveneessä aina päätyvän ennemin tai myöhemmin lattialle rikkinäisenä...

Äänestä

Cobralla on käsittääkseni tuotteissaan EU-versiot - EU:n tekniset vaatimukset on varmaankin jotenkin erilaiset kuin jenkeissä (protektionismia molemmin puolin). Jos jostakin syystä kaipaa L- tai F- kanavia , niin niitähän tuossa ei ole, ja kun joskus otin briteistä vhf-kapulan ja kysyin huollolta mitä maksaa uudelleen ohjelmoida niin oli ihan älytön pyyntö. Sinänsä bluetooth - känny-yhteys ajatus on ihan mielenkiintoinen. Itse asiassa minulla on tuo aiemmin mainittu RO lisäluuri, jossa vähänkin isommassa veneessä intercom-ominaisuus voi olla kätevä (ei tarvitse korottaa ääntään kun kysyy kokilta ruoan valmistumista).

Äänestä

Käsi-VHF:n toimivuudesta muuten vielä yksi lisäpointti. Helsingin edustalla on niin paljon laivaliikennettä että 5 merimailin kantavuudella saa yhteyden varmaan yli 100 laivaan tarvittaessa - huviveneistä puhumattakaan. Kaukana merellä taas ei ole esteitä ja kantavuuskin voi olla paljon parempi.

Näistä huolimatta 25w lähetysteholla ja antenni yli 10m korkeudella on se pääradioni, mutta aina ne lelut kiinnostaa :)

Äänestä
  • Välihuuto tuohon "huviveneistä puhumattakaan": ei kannata luottaa siihen, että saa yhteyttä ainoaankaan huviveneeseen, mastosta tai kannelta. Kuten tältäkin foorumilta on tullut ilmi, monet pitävät radion kiinni, vaikka se veneessä onkin. Eikä niitä ylipäätään ole läheskään kaikilla, tuskin menee paljon vikaan, jos veikkaa, että 5 mailin säteellä on Stadin edustalla keskimääräisenä kesäpäivänä kulussa ehkä 10-20 sellaista huvivenettä, joissa on VHF. Perjantai- tai sunnuntai-iltapäivisin saattaa mennä vähän tuosta yli.

    Eikä niitä laivojakaan muuten todellakaan yli sataa ole tuolla tiheydellä. Jos vilkaiset vaikka jotain AIS-tietoa verkossa jakavaa palvelua, niin huomaat, että se parikymmentä on aika hyvä arvaus tuohonkin. Niistäkin kolme neljäsosaa kaijassa kiinni. Ota huomioon, että se 5 mailia ei ole kuin pari kilometriä enemmän kuin oman näköpiirisi säde selkeällä ilmalla, jos seisot purkkarin kannella. Oletko joskus nähnyt Suomenlahdella 100 laivaa kerralla?

    Äänestä

Meillä on USA:sta, St Martinilta ja Hollannista ostetut kannettavat. Ei niissä ole eroja. Kaikissa on USA:n ja Kanadan kanavat kansainvälisten lisäksi. Tietysti muualta ostetuissa ei ole EU leimoja, mutta entäs sitten. Samat laitteet ne kumminkin ovat. Euroopan kanavilla tarvitaan laite joka lähettää position aina yhteyden perään, mutta se on turha detalji.
USA-hintaan tulee lisää rahti, euroopan suuremmat myyntikatteet ja ALV, joka USA:ssa on aina olematon tai sitä ei ole. Verotus näkyy euroopassa parempana terveyshuoltona, korkeampana koulutuksena ja turvallisempana elämänä.

Äänestä

Asian vierestä hieman, eli laivojen ja alusten määrästä Helsingin edustalla.

Jos oletettavasti ollaan vaikka illansuussa Kaivopuiston ja Suomenlinnan välissä, niin VHF:llä varustettuja "ei huviveneitä" on oikeasti paljon liikkeellä 5 meripeninkuman säteellä. Kaikki rahti- ja matkustajaalukset, armeijan, rajavartioston, poliisin ja meripelastuksen alukset, satama-alukset, hinaajat, vesibussit, linjaveneet, ravintoloiden yhteysveneet, vesitaxit yms. kyllä näistä helposti 100 paattia saadaan kasaan. VHF on noissa pakollinen, mutta ymmärtääkseni AIS ei ole?

Äänestä
  • Joo, eittämättä off-topic, mutta juuri näistä pikkudetskuista onkin usein hauskin kinata :)
    Kieltämättä ajattelin sanalla "laiva" vain oikeita kauppa-aluksia, siis isoja laivoja. Niitä ei varmasti ole kahtakymmentä ulottuvilla. Rahtilaivoja tuskin ainuttakaan, sillä ne seilaavat nykyään kaikki Vuosaareen. Matkustaja-aluksia ehkä puoli tusinaa. Meripelastuksella on AIS, samoin hinaajilla, Suomenlinnan lautalla jne.

    Ravintoloiden yhteyspaateilla ei taatusti ole VHF:ia, ei välttämättä vesitaxeillakaan (joita sitäpaitsi on vain 1 tai 2). En ole ihan varma, millaisilla aluksilla VHF on pakollinen, pelkkä ammattiliikenne ei sitä vielä aseta.

    Kyllä mä yhä uskallan väittää, ettei niitä ammatikseen kulkevia siellä ole edes 50 sillä 5 mailin säteellä :)

    Äänestä

Kaikissa aluksissa joissa on VHF, ei ole AIS:ia.

Kokeilin muuten juuri äsken (sunnuntai iltapäivällä) kun tulin reissusta mereltä, että oma VHF-AIS radioni havaitsi 72 AIS lähetystä. Ei toisin ihan 5nm säteellä, mutta kyllä paatteja Helsingin edustalla on paljon. Kyllä niihinkin saa yhteyden käsi-VHF:llä.

Muistelen että radiotutkinto-oppaassa mainittiin 25W VHF:n kantavuudeksi purjeveneiden välillä 15 nm, eli onkohan noiden 5W tehoisten käsikapuloiden kantavuus todellakin yli 5nm? Ainakin Venemestari-lehdessä ne kuuluivat ongelmitta 5nm, parhaat saivat vielä 5/5 arvosanan siltä matkalta.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


handuVHF kirjoitti:

Kiinnostaisi ostaa kiinteän VHF radion rinnalle Cobran 475 käsi VHF jonka voisi parittaa bluetoothilla puhelimen kanssa. Mutta voiko Jenkeistä ostaa VHF:n tänne Suomeen ihan tuosta vaan?Jenkeissähän on omat VHF kanavat, mutta ainakin omassa kiinteässä Radio Ocean 4800 mallissa voi valita USA tai international taajuudet. Eli kun nuo löytyvät Cobrastakin niin nähtävästi se toimisi myös täälläkin?

Amazonista saisi todella edullisesti (135$ eli noin 100€), mutta eivät jostain syystä myy sitä Suomeen. Täällä samasta laitteesta pyydetään 250 euroa?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu