Miten se nyt on Suomen maassa näiden takuuasioiden kanssa:
Myyjä antaa kahden vuoden takuu, joka on Tiivin osalta sellainen, että siinäkin aikana saa vääntää tosissa, että saa selvätkin viat korjatuiksi ja mielellään pistevät asiakkaan syyksi sellaistakin, johon tämä voi edes vaikuttaa.
Mitä on takuuajan jälkeen, jos monissa kerrostalon ikkunoissa on samoja vikoja. Tiivi kertoo jyrkästi, että takuuaika on päätynyt. Mutta kun ikkunoiden odotettu kestoikä on kymmeniä vuosia ja muutaman vuoden sisällä tule sellainen yleinen vika esille, onko tässä kuluttajasuoja minkälainen?
Myyjä antaa kahden vuoden takuu, joka on Tiivin osalta sellainen, että siinäkin aikana saa vääntää tosissa, että saa selvätkin viat korjatuiksi ja mielellään pistevät asiakkaan syyksi sellaistakin, johon tämä voi edes vaikuttaa.
Mitä on takuuajan jälkeen, jos monissa kerrostalon ikkunoissa on samoja vikoja. Tiivi kertoo jyrkästi, että takuuaika on päätynyt. Mutta kun ikkunoiden odotettu kestoikä on kymmeniä vuosia ja muutaman vuoden sisällä tule sellainen yleinen vika esille, onko tässä kuluttajasuoja minkälainen?
Vastaukset 11
Vanhimmat
Miksi ihmeessä ostit ?
Siis, nehän on todella ylihintaisia, senhän tietää jo lapsikin.
Jos ostaa kilpailuttamatta, niin on kyllä silloin varaa olla ilman takuitakin.
Kaikissa teollisesti kasatuissa ikkunarakenteissa on elinkaareen vaikuttavat puutteet.
Tarkista asia esittelytilaisuudessa tai Kiinteistö 2011 messuilla.
Pyydä myyjältä hänen käyntikorttinsa.
Työnnä kortti lasin ja pokan liitokseen, liikuta korttia pitkin saumarakennetta : massaus on sattumanvarainen ja pintamassaus puuttuu.
Millä peset lasipinnat ?
Lasien välissä kortti menee esteettä karmin liitoksiin: karmiliitosta ei ole liimattu ja liitoksen päältä puuttuu pintamassa (sama puute sisäpuolen vuorauslistan reunassa) . Kosteus pääsee esteettä liitokseen ja rakenteisiin.
Ulkoikkunan tiivisteissä on jopa yli 100 mm tiivistämättömiä kohtia: tarpeellinen tuuletusrako on 2 x 2-30 mm.
Lasituslistojen alla ei ole liimaa eikä massausta: vain nitomalla suoritettu kiinnitys jhe.
Kuluttaja-asiamies ei voi ikkuna-asiassa auttaa. Kiinteistöliitosta ei myöskään ole apua saatavissa. Tähän luottaa myös ikkunavalmistaja.
Taloyhtiönne on täysin ikkunavalmistajan armoilla.
Kuluttaja asiamies AUTTAA!
Itse olin jokin aika sitten yhteydessä erään tunnetun ikkunafirman ikkunoista kuluttujaviranomaiseen, ja tuomio on selvä: uudet ikkunat tai korjaus täysin uudenveroisiksi.
Ikkunoissa jos on rakennevirhe, edes takuuaika ei poista firman vastuuta.
Erään tunnetun firman ikkunat jäätyvät, pokien ja karmien välissä on suuret raot ymv. virheitä, joita ei voi edes säätämällä/korjaamalla korjata.
Kuluttajaviranomainen auttaa ilomielin ikkuna-asioissa ja avustaa myös asian viemisessä lautakuntaan sekä oikeuteen.
Ikkunafirmoissa on yleinen tapa väsyttää asiakkaat, jotta ne eivät jaksa enää viedä edes asioita eteenpäin.
Rohkeasti yhteys heti kuluttajaviranomaiseen, jos reklamaatio ei suju, kopiot kaikista s-posteista mitä on lähetetty ikkunafirmaan reklamoinnista, valokuvat ikkunoista ja kaikki ylös, mitä ikkunafirmasta sanotaan, koska nämä firmat kadottavat aika helposti asiakkaan reklamaation.
taiat olla vastapeluri.takuu taitaapi olla 10v..
Ikkunoiden myyntimiehet sekä osa matalien ok-talojen omistajista lienee ainoat ryhmittymät jotka eivät moiti puu/ alumiini-ikkunoita.
Kerrostaloasukkaan havainnot puu/alumini-ikkunoista: ikkunatiivisteissä vuotoja, liitosrakenteissa pölykertymiä sekä kosteusvaurioita, lasin ja pokan liitoksesta puuttuu pintamassa, lasien välissä vettä sekä lunta, ulkolasin ulkopuoli jäässä, lämpöeristyksissä lämpövuotoja, korvausilmaventtiileistä haitallisia ja kylmiä ilmasuihkeita jne.
Kyllä täällä on taas mahtavia tietäjiä.... Että ulkolasin ulkopuoli on ihan jäässä? No totta helvetissä on! Nykyisillä U-arvoilla neli- tai jopa viisilasinen ikkuna päästää sisäpuolelta ulkopintaan asti niin vähän lämpöenergiaa, että ikkunat huurtuvat/jäätyvät toisin kuin kymmenien vuosien ikäiset lasit.
"isi" sota-aika muistuu mieleen. Silloinkin ikkunat jäässä, enkä nähnyt ulos.
Miksi U-arvot vedetään niin alas, että ikkunat haittaavat asumisviihtyvyyttä.
Asukkaille talot on tehty, eikä ainoastaan ikkunavamistajien U-arvolle sekä energiasäästölle.
Lisäksi, tiiviit lasit valmistaa lasiteollisuus, vuotavat karmiliitokset, epäonnistuneet tiivistykset ja lämpöeritykset valmistaa ja työstää IKKUNATEOLLISUUS.
Pyydä puolueetonta ikkunoiden kuntoarvioitsijaa tarkistamaan rakenteiden, lämpöeristeiden ja tiivisteiden tiiveyden.
Sinun ja rakennusmestarin taidot eivät riitä tarkastuksen tekemiseen.
Ikkunoiden myyjä ja valmistaja ei halua kertoa ikkunarakenteiden vuotokohtia.
Anna kuvata mökkiisi infrapunakameralla, siten näit mitä on Tiivi- "laatu".
uudet ikkunat hakusessa.juttelin lasimestarin kanssa eipä kovin hyviä lausutoja Tiivi ikkunoista antanut.