Joku, ei aivan pahviaivo, on keksinyt rakentaa tällaisen, ja ystävällisesti laittaa vehkeen piirustukset yleiseen jakoon:
http://www.squidoo.com/make-this-powerful-hdtv-antenna-out-of-cardboard
Materiaalina siis pahvi, folio (ja tietenkin se 4:1 balun jota suomalaisista kaupoista on turha kysyäkään).
Perustunee tällaiseen:
http://www.hdtvprimer.com/ANTENNAS/DoubleBow.html
josta antennisimulaation kirjoittaja sanoo: "The simulation results were fantastic. It blew away every other indoor antenna. It even rivaled some outdoor antennas."
foliohatun pahviantenni ?
2
101
Vastaukset
- Antennilanka kuparis
Yksinkertainen kuparilanka tai alumiinilankamalli
http://www.nic.fi/~kaitim/images/antenni.gif
toimii myös, jos asema on lähellä, alle 30 km päässä järven takana. Minä olen kokeillut kesämökillä.- en vielä kokeillut
Oon minäki tuommosta kokeillut. Se oli jopa parempi kuin kaupasta ostettu 10 eur dvb-t jalustallinen ja vielä 5 V sähköä syövä 20 cm piiska-antenni.
Mutta parempi on ollut vanhasta UHF-jagista otettu balun johon laitoin antennin V:n muotoiset alumiiniset vahvistimet noin:
>balun<
j
o
h
t
o
Ja nyt olen kokeillut rakennella niitä bowtie henkariantenneja, eli tämänmallisia:
> <
> <
> <
> <
ks. http://www.tvantennaplans.com/
Tuossa saattaa olla väärät mittasuhteet, en ole varma, joku sitä siitä moitti.
Täällä pitäisi olla esikuvansa ja sen oikeat mitat:
http://www.hdtvprimer.com/ANTENNAS/cm4221.html
Jokin näissä mättää, en tiedä mikä. Jos joku toimii TV:n kanssa OK, ei sitten tahdo toimia tietokoneen dvb-t tikun kanssa niinkun haluaisi tai päinvastoin. asun niin hankalassa paikassa, ulkoantennia ei voi laittaa, ja kaikenlaista estettä asemaan päin on, kuten kerrostaloa ym.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ruotsissa uusi vakava ongelma: Vanhusten seksuaalinen hyväksikäyttö
palvelutaloissa ja kotihoidossa. Tämäkin on ihan puhtaasti väärän maahanmuuton vaikutusta, sillä tekijät ovat kaikki keh731920Työeläkkeiden maksaminen lopetettava ASAP.
"Vanhimmat sukupolvet ovat saaneet vastinetta eläkemaksuilleen moninkertaisesti nykyisiin ja tuleviin sukupolviin verr971663- 1471207
- 59688
- 198652
Järkytys uutisten ystäville - Huomenta Suomen kesään iso muutos
Huomenta Suomi on monen suomalaisen vakio-ohjelma. Suorana nähtävä Huomenta Suomi seuraa päivän tärkeimpiä uutisia, pol6636Trumpille jälleen voitto
Trump ensin tuhosi Iranin ydinohjusprojektin, jotta ko. terroristivaltio ei voisi aiheuttaa ydinsotaa. Ja nyt Trump pako191553- 54547
- 46488
Haluan teidät molemmat elämääni
Toista rakastan todella syvästi, ja toinen on kuin paras ystävä minulle. En voi luopua kummastakaan... </337462