Finasteridiä vai dutasteridiä?

Dudasteridi kasvattaa hiuksia paremmin kuin finasteridi ja sivuvaikutukset ovat tämän hetken tiedon mukaan aivan samat kuin finasteridillä.

Ks. tämä:

http://www.dutasteride.org/dutasteride/dutasteride_results.htm



MM.
141564
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 14

Vanhimmat

on kastrointi.

Äänestä

Finasteridia syötettiin hiustenlähtöön 5mg anostuksella?!

Äänestä

ei pilkota,eli otetaanko sitä hiustenlähtöön samalla 0,5mg annostuksella mitä eturauhasen kasvuunkin? Johtuiskohan enimmät sivuvaikutukset sitten siitä?

Äänestä

Duta on sellaisissa kapseleissa, että niitä ei voi pilkkoa.


MM

Äänestä

Dutasteridia ei vain ole virallisesti tehty hiustenlähtöön. Siksi reseptin saaminen voi olla hankalaa.

Äänestä

Joku kirjoitti tuolla toisaalla, että dutasteridi teki hänelle olon sumuiseksi. Ensimmäisen tabun ottamisen jälkeen minunkin oloni oli sumea, mutta arvasin mistä asia johtui. Katsoin verenpainemittarilla verenpainettani niin huomasin, että lukemat olivat noin 100/65. Häntä kuulemma keinutti kuin veneessä. Nyt seuraavina kahtena päivänä en ole huomannut mitään erityistä. Verenpaine täysin normaali 120/80. Elimistö varmaan säikähti uutta ainetta.

Panettaa vaan niin pirusti. Vaimokin tulee kotiin vasta viideltä. No, sitten alkaa panokarkelot kuin oritallilla. ;- )

Kyllä dudasteridiä saa hiustenlähdön estämiseennkin. Ks. mm. dutasteri wikibediasta. Niin se on naislääkäreilläkin, jos toinen ei anna niin toinen antaa ; - )

Äänestä

Neljä kuukautta on kulunut dutasteridin aloittamisesta. Erityisesti ohimoilla ja päälaella kasvaa uutta parin millin pituista sänkeä. Ovat aivan kunnon vahvaa hiusta, ei mitään niin sanottua vauvahiusta. Muuallakin siellä täällä on uusia hiusten alkuja. Ulkomaisilla sivuilla lukee, että dutasteridin vasteaika on neljä kuukautta. Viides kuukausi saattaa ilahduttaa vielä lisää.

Mitään sivuvaikutuksia ei ole ollut, Yksi 0,5 mg kapseli päivässä. Dutakapselia ei voi pilkkoa.

Äänestä
  • Dutasteridi on aivan eri lääke kuin finasteridipohjaiset, joten resepti pitää vaihtaa lääkärillä. Jos suomalainen lääkäri on kirjoittanut Gefinaa niin eiköhän kirjoita myös Dutasteridia kunhan pyydät.
    Ulkomailta ei kannata ostaa, voi saada mitä tahansa ja saa pahimmillaan vielä sakot postitullissa.

    Äänestä

Dutasteridin vaikutuksia miestyyppisen hiustenlähdön hoitomuotona tutkittiin aina vuoteen 2002 asti. Syitä tutkimusten lopettamiseen ei koskaan kerrottu, mutta niiden on arveltu johtuvan lääkeaineen taloudellisesti huonoista tuotto-odotuksista verrattuna esimerkiksi finasteridi-pohjaisiin lääkkeisiin.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Trichophytic closure kirjoitti:

Dudasteridi kasvattaa hiuksia paremmin kuin finasteridi ja sivuvaikutukset ovat tämän hetken tiedon mukaan aivan samat kuin finasteridillä.

Ks. tämä:

http://www.dutasteride.org/dutasteride/dutasteride_results.htm



MM.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu