Langkawi hintataso yms...

allihuuppa2

Viitsisikö joku Langkawin kävijä kertoa hieman hintatasosta. Olen lukenut, että hintataso on halpa suomeen verrattuna ja kallis thaimaahan verrattuna. Montako euroa siis maksaa ravintolassa syöminen? Entäpä skootteri vuokra?
Toivottavasti kyseinen paikka ei ole niin hirveä ja kammottava, mitä monet kirjoitukset ovat antaneet ymmärtää.
Kertokaapa myös ihmeessä berjaya hotellista jos olette käyneet.

12

4992

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sfsfasfsf

      jos pelkäät et se on hirvee ja kammottava niin parempi jäädä sit kotisohvalle(suomeen) makaamaan....

      • Lankavi

        Inkerin Karjakko-Sanomat: Sika-amalioiden hiv-tartunnat ohittivat kantasuomalaisten tartunnat

        Suomessa on todettu alkuvuoden aikana ensimmäisen kerran enemmän hiv-tartuntoja sika-amalioilla kuin kantasuomalaisilla, kertoo sanomalehti Inkerin Karjakko-Sanomat. Tartuntoja on todettu alkuvuonna 84, niistä 50 on ollut sika-amalioilla.

        Inkerin Karjakko-Sanomien haastatteleman Terveyden ja hyvinvoinnin laitoksen tutkijan Kirsi Lesbo-Lupsakkalan mukaan sika-amalioiden osuus tartunnansaaneista on kasvanut tasaisesti vuosien ajan.

        Lesbo-Lupsakkala sanoo sika-amalioiden lomailevan usein alueilla, joissa on paljon hiv-tartuntoja, kuten Gambiassa ja Välimeren maissa. Suomessa todetut tartunnat on usein saatu jo lomakohteessa.

        Suomessa todettiin viime vuonna 188 hiv-tartuntaa. Tartuntojen määrä lienee tänä vuonna samaa suurusluokkaa.


    • S´pore

      Tämän hetkisestä hintatasosta ei tietoa, mutta tammikuussa 2010 Malesian reissulta muistan, että illalla söimme 2 henkeä noin 10- 15 eurolla, ruokajuomineen. Skootterin sai vuokralle noin 3-4 eurolla per päivä ja se kyllä kannatti vuokrata. Skootterilla oli kätevä liikkua paikasta toiseen ja kierrellä saarta. Liikenne on rauhallista ja muutenkin koko saari on kaunis, vehreä ja rauhallinen. En tiedä missä ja millaisissa paikoissa olet matkustanut, mutta en todellakaan pidä saarta kammottavana ja hirveänä. Uudelleenkin sinne voisin mennä. Kallis Thaimaahan verrattuna? Hintataso aikalailla sama.

    • allihuuppa2

      Mitä ihmettä!!!! Täältähän sai ihan vastauksen kysymykseen.
      Tuo hintataso kuulostaa ihan kohtuulliselta. Tietääpä vähän paljonko pitää vielä säästää:) Itse tykkäämme matkustella juurikin rauhallisemmissa paikoissa. Kuvauksesi vaikuttaa juuri siltä mitä haemme. Shoppailu ei kiinnosta pätkääkään, ruoka ja maisemat sitäkin enemmän.
      Hyvä päästä talvella vähän mopolla pärryyttään etelän lämpöön.
      Kiitoksia siis S`porelle vastauksesta!

    • zatzat

      Komppaan aikalailla nimimerkki S'poren vastausta. Saari on tietty lomasaari ja turisteja eri maista löytyy. Englantia puhutaan vähintäänkin kohtuullisen hyvin. Me söimme myös iltaisin hotellimme ulkopuolella, lähinnä Pantai Cenangin alueella, jossa sitä ihmisvilinää jonkin verran löytyy, mutta ei häiritsevästi. Illalisten hintakin vaihteli 2 hengeltä 3-50 €. Edellinen oli ihan vahingossa iltamyöhällä kokeiltu, yllättävän hyvä paistettu nuudeliwokki paikassa, jossa ei tarjottu alkoholia, jälkimmäinen taas sitten ns. pitkän kaavan mukaan nautittu ateria, jonka kruunasi kaksi kiloista hummeria. Hotellien tarjonta on kyllä laadukasta ja hyvää, mutta myös "hotellihinnoiteltua". Drinkit ja oluet lähestyvät näitä kotimaan hintoja, mutta edullisempiakin vaihtoehtoja löytyy. Eräs ravintola, jossa ei alkoholia tarjottu neuvoi, että käykää ostamassa tuosta vastapäisestä marketista niin he kyllä tuovat lasit. Mutta yleisesti ottaen elämisen kustannuksiin ei hauska matka kaadu.
      Skooterin vuokrahinnoista en osaa sanoa, mutta suosittua sekin näytti olevan. Vasemmanpuoleinen liikenne vaatii tietty totuttelemista ja keskusten ulkopuolelle paikallisetkin osaavat kaasujalkaa käyttää - välillä hyvinkin reippaanlaisesti.
      Berjya-hotelli on hieman sivummalla, joten taksin tarvetta taitaa löytyä, mutta taksinlla ajaminen on todella halpaa. Hinta vain kannattaa sopia etukäteen. Esimerkiksi Pantai Cenangista pääkaupunki Kuahiin (n.15 min) kustansi n. 5 €.
      Sitä lämpöä sitten riittää. Nestettä sitten reippaasti, etenkin kun kypärät päässä (suosittelen) ajelette siellä ympäriinsä.
      Ja yksi vihje vielä: luulenpa, että tulette hikoilemaankin siellä aika lailla ja se tuntuu vaatteissa. Siellä on kuitenkin lukuisia pikku pesuloita, jotka vuorokaudessa pesevät ja silittävät (ja jopa pakkaavat vakuumiin) kaikki vaatteet - ja ihan melkein pilkkahinnalla. Harkittava vaihtoehto kotimatkaa edeltävälle päivälle. Me teimme näin ja olihan se puhtaiden vaatteiden purkaminen paljon helpompaa. Me olimme siellä helmi-maaliskuun vaihteessa 2010 ja kuumaa oli. Hyvää matkaa. Hauskaa teillä siellä on.

    • joulu -10

      Hintataso on hotellibaarien ulkopuolella kohtuullinen, suorastaan halpa. Syöminen maksaa muutaman euron hengeltä, usein siihen sisältyy hotellilta nouto paluu. Sama kuljetuspalvelu koskee hierojia yms juttuja lähes poikkeuksetta.

      Sadalla eurolla ajaa taksilla koko päivän ja siinä näkee jo koko saaren. Pohjoisessa on huvipuisto ja parhaat rannat. Maisemia piisaa riisipellosta hiihtohissi-vuoreen.
      "Pääkaupungista" kannattaa käydä snorklausreissu Coral islandilla (liput suoraan toimistosta).

      Skootterivuokrat ei paljoa maksa, tosin taksikyytikään ei hinnakas, nuoremmat kuljettajat puhuu lontoota ja toimivat oppaana hyvin mielellään.
      Muistathan että ko. saarella on vasemmanpuoleinen liikenne .....

      Hotellit on hotelleita, kaikkialla....

      • LeeSor

        Matkaan lomalle Langkawille helmikuussa 2012.
        Harrastajakuvaajana kiinnostaa uuden zoomin hankinta verovapaalla hinnalla.

        Löytyykö saarelta kattavalla valikoimalla varustettuja kameratarvikeliikkeitä???
        Missä???

        Jos tiedät kokemuksen perusteella , niin kerrothan kannattaako!


      • zatzat
        LeeSor kirjoitti:

        Matkaan lomalle Langkawille helmikuussa 2012.
        Harrastajakuvaajana kiinnostaa uuden zoomin hankinta verovapaalla hinnalla.

        Löytyykö saarelta kattavalla valikoimalla varustettuja kameratarvikeliikkeitä???
        Missä???

        Jos tiedät kokemuksen perusteella , niin kerrothan kannattaako!

        Varmasti ainakin saaren pääkaupungista, Kuah'sta löytyy. Google auttanee myös tässäkin asiassa. Jostain aiemmasta ketjusta tämän saman otsikon alla löydät myös linkin Langkawi Gazetteen ja myös muita hyödyllisiä linkkejä kuten esim. suurimmat ostoskeskukset jne. Hinnoista en osaa sanoa yhtään mitään, mutta optiikka on tuolla yleisesti ottaen melko edullista - ainakin Suomeen verrattuna.


      • lapan kaeli
        LeeSor kirjoitti:

        Matkaan lomalle Langkawille helmikuussa 2012.
        Harrastajakuvaajana kiinnostaa uuden zoomin hankinta verovapaalla hinnalla.

        Löytyykö saarelta kattavalla valikoimalla varustettuja kameratarvikeliikkeitä???
        Missä???

        Jos tiedät kokemuksen perusteella , niin kerrothan kannattaako!

        Jos sulla on aikaa, niin katso Kuala Lumpurissa ensin ja sit Langkawin kentällä ja viimeksi Kuahissa.Ole tarkkana ja tiedä varmasti,mitä olet ostamassa.Paluumatkallla voit sitten ostaa,jos et saa menomatkalla hankittua ko tavaraa."Pientä kusetusta" on aina turisteille.Opettele sanomaan: boleh gurang=
        voitko antaa alennusta; ja heti sitä saat !
        Taximatka sovi etukäteen,kierrättävät saaren halvemmalla kuin sata euroa.
        Tax free saari,mielestäni meno on leppoisaa..


    • 666

      No ite olin langkawilla kaks viikkoa sit ja päivä budjetti oli jotain 15-20€ eli ei mitään ostoksia, vaan perusruuat hotellissa ja tietenkin muutamat kaljat päälle samaan hintaan.Taksi yhteen paikkaan ei maksa paljoa.Itse ajoin taksilla niin 100 ringettee(25€) niin neljän tunnin ajolla.eli kuski ajattaa sinua neljän tunnin ajolla ihan minne haluat ja odottaa myös.Mutta kyllähän sieläkin saa rahaa menemään jos vaan haluaa,mutta jos haluaa kitsaasti elää, niin pärjää vallan hyvin 500€ ja varmaan jää ringettejä taskuunkin.mutta toi 500€ sopii niille jotka ei tykkää ostella kauppaa tyhjäks.

    • Pulau Ayam

      Taksi Langkawin kentältä Pantai Cenangille n.18 MYR, Kuahin satamasta Cenangille 24 MYR.
      Pieni olut rantabaareissa ja edullisissa ravintoloissa 3-5 MYR.
      Wiskipulloo (Jameson) n. 60-65 MYR/litra marketissa.
      Tupakkakartonki merkistä riippuen 46-55 MYR.
      Perusmättö (paistettu riisi tai nuudelit kanalla/tofulla/shrimpseillä) edullisessa ravintolassa 3-6 MYR.
      Perusbungalow 80-120 MYR. Pidempään asuttaessa voi koittaa tinkiä.

      1 E = n. 3.95 MYR (tänään 3.2.).

    • tavis

      2 vk loma 4/2012 alussa Langkawi mielessä. 2 aikuista matkaan.
      Miten kannattaisi matka tehdä/varata ..edullinen ja toimiva.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävä sua j-mies!

      Enkä oikeesti ymmärrä miksi. Eihän me tunneta ees kovin hyvin. Mut haluaisin sun kanssa jotain säätöä sit kai vaan 🫦
      Ikävä
      59
      5650
    2. Voi itku! Sanna Marinilla EI OLLUT mitään tekemistä jäänmurtajakauppojen kanssa

      Miten tässä näin kävi? Sanna-kultti paniikissa.
      Maailman menoa
      184
      4587
    3. En välttämättä koskaan aikaisemmin tosissani uskonut mihinkään sielunkumppanuuteen ym

      Ennen kuin tapasin sinut. Oudointahan tässä on että ollaan tiedetty toisemme kuitenkin vuosia ja enemmän vuosia, mutta v
      Ikävä
      16
      4102
    4. Sanna Marin kysyi hämmästyneenä: Onko Suomessa jäänmurtajia?

      Nettilehden toimittaja kysyi Sanna Marinilta suoraan, että sovittiinko nuo jäänmurtajien kaupat jo 2019, jolloin Marin k
      Maailman menoa
      52
      3594
    5. Tykkäys ei tarkoita

      yhtään mitään!
      Ikävä
      51
      3561
    6. Voiko normaali ihminen ryhtyä vasemmistolaiseksi?

      Tätä jäin pohdiskelemaan.
      Maailman menoa
      82
      3328
    7. Mitä on tapahtunut myllymäessä ?

      On poliisit Sepänkadulla myllymäessä
      Kankaanpää
      11
      3241
    8. SDP haluaa 40 000 nettomaahanmuuttajaa

      SDP:n Suunnanmuutos-vaihtoehtobudjetissa, käy ilmi, että demarit itse asiassa vaativat räjähdysmäistä ”työperäisen” maah
      Maailman menoa
      42
      3112
    9. Puukotus Lidlissä

      Kuka sai puukkoo Lidlin pihas tänään. Ja kuka oli tekijä?
      Kankaanpää
      32
      2792
    10. Mikä tuota vasemmistolaisista jankkaavaa vaivaa?

      Pahasti on ihon alle, siis korvien väliin, päässeet kummittelemaan. Ei ole terveen ihmisen merkki jankata yhdestä asia
      Maailman menoa
      34
      2371
    Aihe