Kaarinalainen vihreä rassukka vastusti bussiliikenteen kehittämistä - omien sanojensa mukaan - koska hän pelkäsi yhteistyön johtavan kuntaliitokseen!? Voihan nenä, etten paremmin sanoisi. Nyt meni usko viherpipertäjiin lopullisesti. Toivottavasti Kaarinasta vielä löytyy järkevä enemmistö, jotta asia ehditään hoitaa kuntoon.
Ketä oli pelotellu kaarinalaista viherpipertäjää?
Bussiaisassa?
14169
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 14
Vanhimmat
Kokoomus se oli!
Joo, jumatsukka! nyt meni usko avaajaan lopullisesti!
Piip piip! PIIP!
Bussiliikennettä ei kannata kehittää, ennen kuin on selvät linjaukset raideliikenteestä. Bussi on tarkoitettu vain syöttöön, runkolinjat kannattaa ajaa halvemmalla, raiteilla. Hintaero on yli 20%.
Sinänsä pelko kuntaliitoksesta on ymmärrettävä syy. Eihän kukaan halua liittyä Turun kaltaisen konkurssipesän kanssa yhteen. Turku pitää saneerata kunnolla, ennen kuin se pilkotaan terveempiin yksiköihin.
Älkää jaksako lässyttää tuosta että raideliikenne olisi muka halvempaa. Se on kalliimpaa, eikä Turulla ole siihen tarvetta saati varaa.
Toopekin tajuaa että poliitikot hankkisi kirkuen järjestelmän jolla kaupungin kustannuksia pystyttäisiin alentamaan.
Kaarinalaiset haluaa vaatimallaan enemmistöllä määritellä bussireitit ja halvat hinnat omille alueilleen. Turku maksakoon, niinkuin tähänkin asti. Turku ei kaipaa vapaa-matkustajia, mutta Kaarina nyt vaan ei tule toimeen ilman Turkua. Sorry.
Sori vaan, mutta kyse on siitä, että Turku se haluaa absoluuttisen määräämisvallan ja tähän Kaarina ei suostu. Ts. Kaarina haluaa, että edes teoriasso on mahdollista, että turun äänestämä vaihtoehto ei voita äänestyksessä.
Siis sama asia toisin sanottua. Rautalangasta: kaarinalaiset haluavat määrätä niin bussireiteistä kuin niiden taksoistakin. Ottaen huomioon koko laajan ja väkirikkaan kaupunkiseudun, kaarinalaisia miespuolisia bussimatkaajia on vain häviävän pieni osa. Miksi heillä pitäisi olla veto-oikeus liikennejärjestelyistä?
Ei ole sama asia!
Se, että Turulla ei ole yksin määräämisvalta ei tuo määräämisvaltaa Kaarinalle. Tässähän on mukana monta kuntaa, kait sen tiedät. Turun ja Kaarinan lisäksi Lieto, Raisio, Naantali ja Rusko.
Turku haluaa, että sillä on enemmistö perustettavassa joukkoliikennelautakunnassa eli Turun kanta voittaisi aina äänestyksessä ja tähän Kaarina ei siis suostu.
Ratkaisuna on esitetty mm. ylikunnallisissa ratkaisuissa tarvitaan kahden kunnan enemmistö.
Lue tuolta, viisastu ja lopeta mölyäminen:
http://yle.fi/alueet/turku/2011/09/kaarina_tyrmaa_joukkoliikennelautakunnan_kokoonpanon_2866529.html
Voi voi, se onkin sun rakas Turkus joka haluaa tehdä juuri niin kuin sinä juuri ilmoitit vastustavasi. Kerropa miksi ympäristökunnat suostuisivat Turun sanelemiin joukkoliikennejärjestelyihin? Etenkin kun sinun antamasi esimerkki osoittaa konkreettisesti ettei viisaus todellakaan asu Turussa!
Jos turku kerran maksaa 87% koko tulevan joukkoliikenneratkaisun kustannuksista niin kai se haluaa silloin myös päätösvallan?
Kyl haluta saa. Minäkin haluan vaikka mitä!
Asiasta ei tarvitse enää debatoida, Kaarina pyörsi päätöksensä:
http://www.ts.fi/online/kotimaa/260845.html
Ukot joutui - viimehetkeen uhittelun ja kiukuttelun jälkeen - toteamaan tosiaisat.
Niin joutui. Turun ukot ja akat nimittäin! Kaarinan mukaan tulon ehton on vaatimus kahden kunnan enemmistötä ja se on menossa läpi. Muut kunnat suostuvat ja Turku käsittelee asiaa tänään. Päätös tulee olemaan Turun suostuminen Kaarinan asettamaan ehtoon, usko pois.
Kaikki on siis kaarinalaisen vihreän ansiota! Muistakaa tämä kun seuraavan kerran kuntavaaleissa uurnille änkeydytte! Pipertäjille murskavoitto...