Mitä mieltä olette paljekirppiksen touhusta.Enää ei laiteta muillla pöydillä tai sovituskopissa olevia tavaroita oikeisiin pöytiin.
Ne kerätään isoihin pahvilaatikoihin,sikin sokin,vaatteet,kirjat,astiat,siis kaikki.
Sieltä voi sitten penkoa,jos luulee jotain kadonneen.
Mistä me kirpparipöydän vuokraajat maksetaan?
Pöytien alaosat ovat kauheassa pölyssä ja siivossa,niitäkään ei siivota.
Jotenkin tulee mieleen,rahastus meininki.
Kirpputoria laajennetaan ja se leviää käsiin.
Mitä olette mieltä,te joilla paikasta kokemusta.
Ne kerätään isoihin pahvilaatikoihin,sikin sokin,vaatteet,kirjat,astiat,siis kaikki.
Sieltä voi sitten penkoa,jos luulee jotain kadonneen.
Mistä me kirpparipöydän vuokraajat maksetaan?
Pöytien alaosat ovat kauheassa pölyssä ja siivossa,niitäkään ei siivota.
Jotenkin tulee mieleen,rahastus meininki.
Kirpputoria laajennetaan ja se leviää käsiin.
Mitä olette mieltä,te joilla paikasta kokemusta.
Vastaukset 26
Vanhimmat
Ihan samat huomiot. Suurena ongelmana myös varkaat.
entäs ne hälytys pylväät? Näin ne niin kysyin että saisinko hälyttimiä kun on noi pylväätkin niin ei ne kuulemma ole edes toiminnassa :D Eheheh viiminen kerta ku vien vaatteitani sinne. Ei herätä kovin luottamusta.
Ainakin ne piipasi,kun eräs tyttö yritti monasti mennä ulos,ja eivät saaneet tuotteesta häläriä pois.
En sitte tiiä,mutta uskomatonta varastelua tällä kirppiksellä on.
Enkä tajua niitä laatikoita joihin ihmiset nakkaa sikin sokin vaatteet,astiat yms.jotka löytyy omilta pöydiltä.
Mihin ne tavarat laatikoista lopulta päätyy,ja tarkastaako niitä kukaan...
Hirveän monimutkasta ja sotkusta hommaa.
Liian iso kirppis,ja vähä henkilökuntaa,tarttis siellä varmaan yhden siivoojankin.
Mikä olisi sitten hyvö kirppari ?
Missä käy paljon asiakkaista ja jossa on KUNNON PARKKIPAIKKA ?
Ite tykkäsin paljekirppiksestä, tuli ihan hyvin voittoa sieltä eikä tavaraa tainnut kadota juuri lainkaan. Ainahan kirppiksillä varastellaan, mutta törkeintä varastelua oon kohdannu keskustan Second hand storessa: omasta pöydästä katosi rullaluistimet ja vain tyhjä pahvilaatikko jätettiin pöytään.
Kieltämättä paljekirppis on vähän turhan iso, ja se löytökaatopaikka on uskomattoman epäkäytännöllinen, paitsi jos oikeasti on niin paljon tavaraa ilman lappusia.
Paljekirppistä suosittelen nuorille äideille: suurin osa pöydistä on täynnä erittäin edullisia lasten vaatteita. Huomaa kyllä asiakaskunnasta: suurin osa on naisia, jotka puskevat kärryjä tai kulkevat maha pystyssä :D
Alppistoresta oon tykänny kovasti myös. Vaikka se parkkipaikka onkin kapea niin melkein aina sieltä löytyy tilaa. Myös kirppiksen takana tien varressa ja läheisen huoltsikan pihassa on maksuton parkki.
Alppistore meni konkkaan, käy vaikka lukemassa sen nettisivut :/
Syystä että muuan parisko kusetti muita, ja meinaavat nyttää ko. pekka ja jaana avata uuen liikkeen samaan kiinteistöönmissä Alppistore oli! Törkeää toimintaa!! :/
Ja samaan aikaan kun haki kirpparia konkkaa oli laittamassa uutta yritystä pystyyn! On nyt osakkaana Paljakan hotellissa. Näin ainakin luki forum24 lehdessä joka ilmestyi 10.1.2012. Jotkut ne pystyy ja osaa kiertää lakeja niin ettei koskaan joudu kuseen. Mistäköhän on rakennusmateriaalit hommattu? Rehellisesti kaupasta?
Ja Paljekirppis sitte nosti taas pöytävuokria,liekkö sen takia,kun alppistore meni nurin ja nyt on paljon enempi pöytävuokraajia jonossa.
Aika paljon on 30 euroa viikko ja osa kalliimpiakin.Vai mitä muut ovat mieltä?
Kukahan sen tuon Paljekirppiksen omistaa?
eikö se omista se mies jolla on se thaimaalainen tyttökaverina
hienosti ajelevat mersulla kun te tyhmät viette tavaroita myyntiin sinne
kirppistoiminta voittaa jo grillitoiminnan ilmaista rahaa tulee
Kävin ko paikassa ostoksilla ja maksoin pankkikortilla. Olin äimänä kun katsoin tiliotetta et missä oon käyttänyt korttia, kun en muistanut käyneeni leluliikkeessä.
Löysin tuon haulla, eli omistajan:
http://www.yritysopas.com/tiedot/oulun-lelumarkkinointi-ky/
En ole ikinä käynyt, ei kiinnosta kulkea samoissa paikoissa kun lestat.
Ja pöytävuokrat,ihan uskomattoman kalliit!!!!
Noilla pöytävuokrilla ihan tyhmää touhua myydä tuola mitään. Harrastustoimintaahan tuo kirpparimyynti taitaa suurimalla osalla myyjiä ollakin, mutta joku raja nyt sentään. Jos paikka olis edes hyvässä kunnossa ja pidetäs puhtaana, mutta kun se muistuttaa lähinnä tunkiota.
Oon samaa mieltä,paha siivo paljekirppiksellä ja kamalat pöytävuokrat.Mikähän siellä on näiden työntekijöiden toimenkuva?
Laitetaan paikka poikottiin ja siirrytään,vaikka tähti kirppikselle,siellä on ainakin siistiä,mutta ihmiset ei ole oikein kait löytäneet paikkaa.
Ei ole tullut käytyä taas kuukausiin.
Paljekirppiksellä ei ole ikinä myynnissä vintage-koruja, joten harvemmin tulee poikettua. En juuri muuta kirppareilta etsi.
Miksei ihmiset tuo korujaan myyntiin?
Koska ne korut varastetaan...Huono valvonta,nyt olen jonku kerran nähnyt paljekirppiksellä vartioita kattelemassa.Hyvä homma,näin ehkä rosvous vähän hiipuis.
Jos pöytävuokrat on noin korkeet mitä ne tänäpäivänä on,niin siihen rahaan täytyis saaja palveluakin.Elikkä niitä vartioita.
Mulla ei ole mitään muuta kuin positiivista paljekirppikseltä. Kahdesti olen siellä ollut myymässä. Ekakerralla viikosta sain voittoa 250 e. Toisella kerralla kahdelta viikolta 700 euroa. Myynnissä oli lähinnä lasten vaatteita ja tavaroita, käsitöitä, kirjoja, tietokonepeljejä jne. Mitään ei mielestäni pöllitty. Jos hinnoittelu on kohdillaan ja pöydän viitsii käydä joka päivä siivoamassa ja vie tavaraa pikkuhiljaa ja niin ettei pöytä tursua, vaan että siitä näkee heti mitä on tarjolla, kauppa käy. Suosittelen lämpimästi. Sitä paitsi henkilökunta on ihan älyttömän ystävällistä ja avuliasta.
taidat olla omistajia tai muu joka käsketty puolustaa
Epävirallinen lista Suomen KIRPPUTOREISTA
Oulu, Ylivieska, ymp
http://vuolanne.net/kirpputorit/#OULU
Siirrytään porukalla Järkikirppikselle, Kärkkäisen vieressä. Siellä on siistiä!
Paljekirppis on aivat liian iso ja sekava ja sotkuinen. Parkkipaikat ovat törkeän huonot. Hinnat kalliit
Kärkkäisen vieressä oleva Järkikirppis oli positiivinen yllätys. Ja siinä on kunnon parkkipaikat
No on se nyt helvetti vakavaa, jos ei ihan siihen kirpputorin oven eteen saa autoa!?
kirpputoritoiminta on mennyt jälleenmyynniksi
jotkut naiset ostaa kun näkee että on liian alhainen hinta
ostaa sen ja laittaa omaan pöytään myyntiin.
eikö se ole jo ammattimaista myyntiä josta pitää maksaa verot.
yksi lihava nainen on ainakin sellainen.
Huh, huh. Olipa Paljekirppiksen pöytävuokrat nousseet. Nyt perivät jopa nuppineuloista? Olen kolme kertaa viime vuonna myynyt tavaraa Paljekirppiksellä ja osaltani kaikki meni hyvin. Mitään ei ole koskaan varastettu. Mutta tyhjältä siellä näyttää - lieneekö ihmiset äänestäneet hinnan korotuksen jaloillaan? Niinpä teen minäkin...
Kirppis ihan ok. Minulla on useamman kerran ollut siellä myyntipöytä mutta joka kerta on pöydästäni varastettu. Mää en ymmärrä että lähes uudesta toppatakista viedään turkishuppu ja kudottuja sukkapareja. Viimesin varkaus oli viikolla 15 katosi pöydästäni melkein uusi philipsin partakone. Kyllä niin ottaa päähän nämä rosvot. Voiskohan mitenkään saada tarkkailua näiden rosvojen kohdalta ja kameroita. Näkyyhän tuolla vartija olevan mutta mikä hänen tehtävä siellä on????
Huomannut tuolla että siviilipuvuissa erinäköisiä tyyppejä, luultavasti palkkatuettuja tai näitä "nappaa varas ja hyödy siitä" ilmoitusten perässä haahuilevia ja asiakkaita kyttääviä on tuolla paljon, yleensä maanantaisin ja tiistaisin.
Monesti tahalleen trollaan niitä ja alan seuraamaan heitä, ei kannata vartijaksi harkita tuollaisilla taidoilla.
Ärsyttää kun ei saa rauhassa katella, aina joku vahtaamassa vieressä, no ompahan aina hauskaa tekemistä itsellä.