Haluisin yliopistoon opiskelemaan espanjalaista filologiaa, mutta luin Helsingin yliopiston sivuilta, että sinne vaaditaan aiempaa espanjan kielen taitoa. Kysyisinki nyt kyseistä ainetta opiskelevilta, että kuinka laaja kielitaito pitää olla alla?
Alotin tänä syksynä lukion 2. ja alotan espanjan opiskelun. Mulla on tänä vuonna 3 kurssia, ens vuodesta en vielä tiedä, mutta otan kaikki mahdolliset... Mutta siitä ei kovin paljo kerry. Niin että kannattaako mun hankkia sitä kielitaitoa jostain muualta, kursseilta tai jopa lähteä ulkomaille? Ulkomaille haluaisin kyllä lähteä, mutta raha-asiat tulee aina vastaan :( Onko ulkomaille helppo päästä opiskelemaan, esimerkiks espanjaan?
Espanjalainen filologia!
4
465
Vastaukset
- 3+2
Tuossa alla on kopio laitoksen sivuilta, oma opettajasi osaa varmasti kertoa enemmän. Kielitaitoa voi kohentaa myös lähtemällä au pairiksi ja samalla käydä kielikurssia.
Espanjalaisen filologian valintakokeessa sinun on osoitettava, että hallitset espanjan kielen peruskieliopin ja -sanaston. Kokeeseen voit kielitaidon osalta valmistautua lukemalla esimerkiksi lukiossa käytettäviä espanjan kielen oppikirjoja ja espanjankielisiä lehtiä.
Kokeessa on kolme osaa.
Osa 1 on teoriaosa, joka sisältää valintakoekirjaan perustuvia soveltavia tehtäviä. Osassa sinulta edellytetään lyhyitä esseemuotoisia vastauksia suomeksi tai ruotsiksi. Voit saada osasta 0-40 pistettä.
Osa 2 sisältää kieliopillisia analyysitehtäviä suomeksi tai ruotsiksi espanjankielisestä tekstistä. Sinun on hallittava espanjan kieliopin keskeisin terminologia (muun muassa lauseenjäsenten nimet suomeksi tai ruotsiksi). Voit saada osasta 0-20 pistettä.
Osa 3 on käännöstehtävä suomesta tai ruotsista espanjaan. Voit saada osasta 0-40 pistettä.
Olet suorittanut kokeen hyväksyttävästi, jos saat kokeen kustakin osasta vähintään 10 pistettä ja koko kokeesta yhteensä vähintään 50 pistettä. - Españo
Kiitti vastauksesta, apua oli!! :)
- 5+55
Kannattaa huomioida, että osa pääsykokeessa olijoista ovat olleet maassa vuosia tai ovat jopa puoliksi tai kokonaan espanjankielisiä. Eli kielitaidon tulee olla aika hyvä, mutta tottakai voi hakea, ja joka vuosi vaikka uudestaan.
- ikkremimi
Kokeessa vaaditaan peruskieliopin hallintaa, mutta ei mitään äidinkielen tasoista kielitaitoa. Kielitieteen pänttääminen on yhtä tärkeää kuin espanjan osaaminen. Muutaman lukiokurssin käyminen ei kuitenkaan ehkä riitä, vaan kieltä kannattaa harrastaa aktiivisesti, esim. lukea espanjaksi. Matkailusta, kielikursseista tms. ei tietysti ole haittaa.
Ulkomaille pääsee opiskelemaan, jos haluaa, mutta se voi vaatia jonkin verran vaivaa, rahaa sun muuta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin
Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http2434243Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi
se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?1202704Miten löydän sinut
Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit412462Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla
Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?821497Vaikea tilanne
Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te1161466- 481189
- 781107
- 59983
- 45976
Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!
Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En172959