Taas koodivarkaus!

10143
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Otsikossa Microsoft, eli mitä koodia se Microsoft nyt on varastanut ja keneltä?

Äänestä
  • -Japanilainen laitevalmistaja Casio alkaa maksaa korvauksia ohjelmistoyhtiö Microsoftille varastetusta koodista.

    Äänestä

  • kuk23wer kirjoitti:

    -Japanilainen laitevalmistaja Casio alkaa maksaa korvauksia ohjelmistoyhtiö Microsoftille varastetusta koodista.

    Eli Microsoft on alihankintana varastanut koodia?

    Äänestä

Voi hemmetti soikoon, eikö open source -puolella osata tehdä mitään itse vaan aina vaan täytyy varastaa?

Äänestä
  • Eihän Microsoft pahemmin käytä open sourcea, jonkin verran kyllä.

    Äänestä

  • m-kar kirjoitti:

    Eihän Microsoft pahemmin käytä open sourcea, jonkin verran kyllä.

    Mitähän Karvahattu elinkaarineen taas sekoilee? Uutisessahan on kyse päinvastaisesta tilanteesta eli taas on open source -porukka pöllinyt Microsoftilta.

    Äänestä

  • ATK-asiantuntija_ kirjoitti:

    Mitähän Karvahattu elinkaarineen taas sekoilee? Uutisessahan on kyse päinvastaisesta tilanteesta eli taas on open source -porukka pöllinyt Microsoftilta.

    >> Uutisessahan on kyse päinvastaisesta tilanteesta eli taas on open source -porukka pöllinyt Microsoftilta.

    Äänestä

  • ATK-asiantuntija_ kirjoitti:

    Mitähän Karvahattu elinkaarineen taas sekoilee? Uutisessahan on kyse päinvastaisesta tilanteesta eli taas on open source -porukka pöllinyt Microsoftilta.

    Ei tuossa uutisessa puhuta sanallakaan mistään open sourcesta eikä mistään varkaudesta. Keksit siis satuja omasta päästäsi.

    Äänestä

Turha vinkua. kaikki varastaa kaikilta, joten tasapeli. Suurin vain saa aina suurimman melun aikaan.

Äänestä

Microsoftilta nyt saa ja pitääkin varastaa, koska muuten ei kukaan muu voi kehittää enää mitään. Microsoft on jo kehittänyt ja patentoinut kaiken. Koko patenttisysteemi pitäisi kaataa pois, samoin kuin koko tekijänoikeusjärjestelmä. Immateriaalin tulee olla vapaata ja ilmaista. Siksi kuulun itse piraattipuolueeseen.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Wind-Tiedottaja. kirjoitti:

http://www.digitoday.fi/bisnes/2011/09/22/microsoftin-rahamylly-linuxin-kaytto-maksaa/201113485/66
Eipä osata tehdä omaa koodia niin pitää varastaa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu