Hei.. Tälläinen ehkä tyhmä kysymys ensikertalaiselta matkaajalta.
Olleen menossa phukettiin ja katsoin satelliittikartalta, että hotellin takana on tiiviin näköinen metsä ja metsänssä kulkee kapea tie ja varmasti pieniä polkuja.
Onko ok lähteä oman perheen kanssa "retkelle" ja tutkimaan paikkoja ilman opasta. Onko thaimaassa myrkyllisiä elukoota joita sielä metsiköissä pitäis välttää. Olen utelias luonne, enkä välttämättä piittaa aina mennä oppaiden mukana, vaan vähän tutkia paikkoja ja maisemia itse, mutta ei suinkaan jos siitä on vaaraa lapsille.
Olleen menossa phukettiin ja katsoin satelliittikartalta, että hotellin takana on tiiviin näköinen metsä ja metsänssä kulkee kapea tie ja varmasti pieniä polkuja.
Onko ok lähteä oman perheen kanssa "retkelle" ja tutkimaan paikkoja ilman opasta. Onko thaimaassa myrkyllisiä elukoota joita sielä metsiköissä pitäis välttää. Olen utelias luonne, enkä välttämättä piittaa aina mennä oppaiden mukana, vaan vähän tutkia paikkoja ja maisemia itse, mutta ei suinkaan jos siitä on vaaraa lapsille.
Vastaukset 14
Vanhimmat
voi teitä...kyllä ihan turvallisesti voi mennä metsään ja ei siellä nyt mitään viidakkoa ole turistialueilla. Yleensä ollaan rannalla eikä missään metsässä...
Oppaat ei teidän kanssa näitä retkiä vietä eli ihan itse siellä pitää pärjäillä. Kyllä eläimiä löytyy kuten käärmeitä ja hämähäkkejä...jopa erittäin vaarallisia.
Miksi sinne metsään oikeasti pitää mennä ja mitä siellä tekee? Ne metsät ei ole kuten Suomessa....
http://maps.google.fi/maps?hl=fi&q=phuket map&gs_upl=1132l2776l0l2890l10l9l0l4l4l0l177l678l2.4l9l0&bav=on.2,or.r_gc.r_pw.&biw=1600&bih=1049&um=1&ie=UTF-8&hq=&hnear=0x305031e2c462524f:0xe9ca9a85063dba21,Phuket, Thaimaa&gl=fi&ei=ESx8TrbgBKOI4gSj3L3BDg&sa=X&oi=geocode_result&ct=image&resnum=1&ved=0CBwQ8gEwAA
Mutta ne onnettomat, jotka Taikkulaan eksyy lomallaan, varokaa ottamasta paikallista "opasta". Kaikki tietää, että ne "opaspalvelut" käsittää ihan muuta.
Tähän voi varautua ostamalla retkensä suoraan matkatoimistoilta eikä paikallisilta.
Siellä pärjää omalla kotikielellään, väärin ymmärryksiä ei tule ja aina saa
asiallista ja turvallista palvelua. Toisin kuin reppureissarit.
Just kielitaidottomat uusavuttomat matkustaa ylihinnoitetuilla pakettimatkoilla !!!!
Hasse, Alma Tours, Keihäsmatkat, Töölön matkatoimisto ja monet muut jättäneet asiakkaat heitteille. Ja oppaiden kielitaito, heh heh ei tarvitse katsoa kuin matkaoppaat TV sarjaa niin huomaa että aika huono se englanninkielen taito on aika monella oppaalla. Vain uusavuttomat, kielitaidottomat ja tietokoneen käyttämisen osaamattomat matkustavat pakettimatkoilla.
Ai wuont laav vith juu.
Kuin suomalaisämmän kielitaito, kun katsoo noiden turkkilaisoppaiden touhua!!
Mutta sellasia ne on, suomalaishuorat, luuseriämmiä kaikki tyynni.
Voi miten mä arvasinkaan että ensimmäisenä sieltä tulee vittuilua vastaan.
Kuten sanoin, katsoin satelliittikarttaaa ja kyllä se aika tiheeltä ja suurelta metsältä näyttää heti hotellin takana. Ja kuten kirjoitin, Olen utelias ja sielä näkyy ihan teitä, jotka kulkee metsän läpi.
Miksi pitäisi pysyä pois? Eikö meistä jokainen ole joskus se ensikertalainen ja siksi esitin kysmyksen.
Ihan itse pitää pärjätä, no niinhän mä sanoin,että ei kiinnosta nuo opastetut retket. Opettele lukemaan. Kiitos. Ja jos et ole valmis vastaamaan kysymykseen pidä se turpasi kiinni.
suomalaiset tykkää vit tuilla.ota pakettimatka ja saat viettää koko lomasi näitten aivovammasten kanssa ja kuunnella vit tuilua sekä puliukkoilua aamusta iltaan.voit myös ottaa paikan päältä oppaaksi jonkun paikallisen ystävällisen ja kohteliaan ihmisen.sieltä varmaan löytyy sellasia pieniä retkiä myyviä kioskeja joista saa hoidettua kaikki helposti.
En suosittele menemään metsään. Kyllä siellä on kobraa ja muita myrkyllisiä käärmeitä. Jos kuitenkin päätät mennä, niin ota pitkä keppi, mene polkua ensimmäisenä ja koputtele kepillä polkua edeltä. Itse olen törmännyt viidakkoisilla poluilla erilaisiin käärmeisiin, kun on ollut pakko matkata, että on päässyt haluamaan määränpäähän. Kaveri juoksi kerran haavilla perhosen perässä ja melkein juoksi suoraan ison kuristajakäärmeen syliin. Siihen loppu isojen miesten perhostelut sillä kertaa. Kosteassa viidakossa on myös dengue-kuumetta levittäviä hyttysiä. Eli Ohvia pintaan sitten myös. Turvallista reissua.
Phuketin joka kylässä on ohjattuja viidakkoretkiä.
Kannattaa osallistua niille.
Kautta aikain ihminen on elänyt viidakossa muiden eläinten keskellä.
Ok, kiitos, tähänkin olisi löytynyt vastauksia eri keskustelupaltstoilta kun googletti kobra ja phuket. http://keskustelu.plaza.fi/matkalaukku/kaukomatkat/yleista-kaukomatkoista/1427605/kaarmeet/
Taidan siis jättää väliin nuo viidakkoreissut. Kiitos että joku jaksoi vastata oikeeseen kysymykseenikin.
Metsää kutsutaan täälläpäin viidakoks, ja kannattaa ehdottomasti mennä pällisteleen sitä ja läheltä. Ja ne ötökät jokka tulee jutulle on vaan yhtä uteliaita kun sää, ellei satu oleen ruokatunti...