Loittorenkaista

Elikkä ihan tälläne normi tyhmä kysymys.

Kummalla pääsee 50mm 1.4 usm vai 100mm 2.0 usm linssillä ja samoilla loittorenkailla lähemmäs kohdetta? ja onko paljon eroa?
17173
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 17

Vanhimmat

Ja haluatko:
1. Suuremman suurennussuhteen
2. Lyhyemmän kuvauseteisyyden
3. Kärpäslätkän

Äänestä

Polttoväli jaettuna loitolla on suurennussuhteen käänteisluku..
Esim. 50mm/50mm loittoa on 1>>1:1
100mm/50mm loittoa =2> käänteisluku on 1/2
Suomeksi: mitä pidempi polttoväli, sitä enemmän loittoa tarvitaan.
Koska polttovälien ero on kaksinkertainen on suurennuksen ero myös samaa lottoa käytettäessä.

Äänestä

Miten on lähilinssin kautta jos omistaa 100mm putken?

Äänestä
  • 100mm putkessa on ilmeisesti n 2 metriä lähin takennusetäisyys. eli 4 dp:n lähilinssillä tarkennusetäisyys on sillon metri, 2x 4dp:n on puoli metriä.
    jos tuota tarkoitit.
    nuo lähilinssit on tarkoitettu lähinnä "köyhänmiehen" makroiluun.
    kääntörengs on ihan yliveto siinä.

    Äänestä

  • harrastelijakirurgi kirjoitti:

    100mm putkessa on ilmeisesti n 2 metriä lähin takennusetäisyys. eli 4 dp:n lähilinssillä tarkennusetäisyys on sillon metri, 2x 4dp:n on puoli metriä.
    jos tuota tarkoitit.
    nuo lähilinssit on tarkoitettu lähinnä "köyhänmiehen" makroiluun.
    kääntörengs on ihan yliveto siinä.

    Ei nyt sentään.
    "100mm putkessa on ilmeisesti n 2 metriä lähin takennusetäisyys"

    Silloinhan suurennus olisi vain 1/20.
    100 milliset tarkentuu:
    Canon 100mm 0,9 m
    Nikon 105mm 0,9 m
    Muilla ei niitä enää juuri olekaan kiinteinä.

    Äänestä

  • uirtytu kirjoitti:

    Ei nyt sentään.
    "100mm putkessa on ilmeisesti n 2 metriä lähin takennusetäisyys"

    Silloinhan suurennus olisi vain 1/20.
    100 milliset tarkentuu:
    Canon 100mm 0,9 m
    Nikon 105mm 0,9 m
    Muilla ei niitä enää juuri olekaan kiinteinä.

    joo toi oli heitto toi 2 metriä. en ole ihan kärryillä noista koska olen harrastelija :)

    Äänestä

  • harrastelijakirurgi kirjoitti:

    joo toi oli heitto toi 2 metriä. en ole ihan kärryillä noista koska olen harrastelija :)

    200-300 milliset tarkentuu nykyään 1,5-2 m, joillain leluzoomeilla pääsee 95 cm.
    Ei se mitään, mutta jo 70-luvulla objetiivin piti tarkentua ainakin 1/10. Ne harvat makrot, mitä oli tarkentui vain 1/2, koska muuten objektiivista olisi tullut liian suuri ja pitkä, koska venymän olisi pitänyt olla sama kuin polttpväli.
    Sisäinen tarkennus muutti tilanteen, mutta nyt onkin 100 millinen vain 75-80 millinen 1/1 tarkennettuna, mistä on se haitta, että kameran täytyy olla vastaavasti lähempänä kohdetta, jolloin valaistus vaikeutuu ja eläimet häiriintyy.

    Äänestä

  • harrastelijakirurgi kirjoitti:

    joo toi oli heitto toi 2 metriä. en ole ihan kärryillä noista koska olen harrastelija :)

    .. mutta mieli tekee osallistua keskusteluun ja heitellä mutua. Ketä ne palvelee ja luuletko, että sinua joku vastakin uskoo?

    Äänestä

Pääseekö 100mm F2.0 loittorengas sarjalla (36-24-12) jos oikein muistan nii lähellekkään 100mm 2.8 Macro linssin tasoa?

Äänestä

Trkoitatko, että pääseekö kuvaaja vai kamera lähemmäksi?

– kuvaajaan tuo linssin olttoväli ei vaikuttane
– kamera pääsee sitä lähemmäksi mitä lyhyempi putki on nokalla

– kummallakin vaihtoehdolla päässee kosketusetäisyydelle

Äänestä

Ne on pahoja nuo kiinteäpolttoväliset joilla joutuu juoksemaan edestakaisin kuten tuolla toisaalla todetaan.
Makrozuummi lienne se ainoa oikea.

Äänestä
  • "Makrozuummi lienne se ainoa oikea."

    Ei vain ole tehty, eikä tilattu, paitsi Canon 65 MP, jolla ei kauas pääsekään.
    Mutta itse asiassa nykyiset makrot on zoomeja, ne zoomaa polttoväliä lyhyemmäksi lähelle tarkennettaessa. Seuraus, entistä lyhyempi tarkennusetäisyys.

    "Pääseekö 100mm F2.0 loittorengas sarjalla (36-24-12) jos oikein muistan nii lähellekkään 100mm 2.8 Macro linssin tasoa? "

    100 mm tarkentuu 1/1 etäisyyden ollessa 30 cm filmitasolta (uudet objektiivit)
    100 mm äärettömään tarkennettuna on suurennus Kenkon sarjalla 1/1.47, mutta kun otetaan mukaan objektiivin oma "venymä" niin aika lähelle vetää.
    Ei kuitenkaan voi sanoa tarkasti objektiivia tuntematta.

    Äänestä

Makrozuumi ainoa oikea? Onko ehottaa mitään noin 300-500€ hintaluokkaan?

ja ylempään tarkoitan saako tarkennettua yhtä lähelle. ja tuleeko kohteesta mihin suhteeseen verrattuna oikeaan kokoon esim 1:2 jne

Äänestä

Ei kai makrokuvauksessa ole juurikaan merkitystä sillä kuinka ”lähelle kohdetta” pääsee. Liian lähelle meno aiheuttaa enempi ongelmia (valo ym)
Eikös noissa ole tärkeämpää mihin kuvasuhteeseen pääsee. Oikeat makrot alkaa 1:1 kuvasuhteesta.
Minusta makro-objektiivi on sitä parempi mitä kauemma kohteesta sillä pääsee 1:1 kuvasuhteella.

Äänestä

"Minusta makro-objektiivi on sitä parempi mitä kauemma kohteesta sillä pääsee 1:1 kuvasuhteella. "

samaa mieltä, mutta pätee lähinnä hyönteisiin yms, joilla taipumus lähteä karkuun.

Staattisiin kohteisiin riittää ihan hyvin vaikka 50mm.
Pikkusen enemmän syväterävyyttä ja perspektiivin ero vs. 200mm plussana.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


asdgras a kirjoitti:

Elikkä ihan tälläne normi tyhmä kysymys.

Kummalla pääsee 50mm 1.4 usm vai 100mm 2.0 usm linssillä ja samoilla loittorenkailla lähemmäs kohdetta? ja onko paljon eroa?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu