Lapseni 10kk syö rintamaitoa montamonta kertaa päivässä, yölläkin pari-neljä kertaa. Lapseni ei ole koskaan syönyt tuttipullosta, joten ei varmasti söisi korvikemaitoa/lehmän maitoa. Vettä juo kyllä lasista.
Nyt olen ruvennut haaveilemaan pikkusisaresta. ja mietinkin että jos tulisin nytten raskaaksi niin millä keinolla pystyisin lopettamaan imetyksen?
imetyksen lopetus
2
192
Vastaukset 2
- cow cow
vähennä asteittain imetyskertoja, älä anna enää yöllä, ota syliin ja kanniskele jos itkee, tai rauhoittele paijaamalla ja silittelyllä.
Toimit asteittain vähentäen imetyskertoja, helpompaa kuin kerralla lopetus sekä lapselle ja äidille.
Pillimaitoja moni lapsi innostuu kokeilemaan, jos ei pullo eikä kuppi kiinnosta, ja kokeile eri mallin nokkamukeja. - äiti 1234
Ei sinun välttämätt tarvitse lopettaa imetystä vaikka tulisit raskaaksi, jos et itse halua. Ainoastaan, jos saat kipeitä supistuksia imettämisestä raskaana ollessasi se kannattaa lopettaa. Toinen asia on, jos et tule raskaaksi ilman imetyksen lopetusta, mutta käsittääkseni et puhunut raskautumisen vaikeudesta.
Lapsesi on nyt 10kk ja kasvaa kokoajan ja taidot kehittyy, oppii vähitellen juomaan nokkiksesta tai mukin reunasta. 1v alkaen voit antaa lehmänmaitoa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitä tapahtuu?
Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???411927Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...
...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha7101322- 1021076
- 102918
Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti
Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk88914- 66771
- 33662
Kuka om uusi kylän mies?
Ajelee polkupyörällä. Vaalea, melkein kalju. Ilmestyi katukuvaan tänä kesänä. Viettää aikaa kauppojen tuulikaapeissa. Ku13538Olinko yhden viestin arvoinen?
Sen verran olit valmis panostamaan ja selvittämään umpisolmuja. Kukkuluuruu vaan sinullekin mies.71537- 78511