imetyksen lopetus

pikkukakkoshaave

Lapseni 10kk syö rintamaitoa montamonta kertaa päivässä, yölläkin pari-neljä kertaa. Lapseni ei ole koskaan syönyt tuttipullosta, joten ei varmasti söisi korvikemaitoa/lehmän maitoa. Vettä juo kyllä lasista.

Nyt olen ruvennut haaveilemaan pikkusisaresta. ja mietinkin että jos tulisin nytten raskaaksi niin millä keinolla pystyisin lopettamaan imetyksen?

2

192

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • cow cow

      vähennä asteittain imetyskertoja, älä anna enää yöllä, ota syliin ja kanniskele jos itkee, tai rauhoittele paijaamalla ja silittelyllä.
      Toimit asteittain vähentäen imetyskertoja, helpompaa kuin kerralla lopetus sekä lapselle ja äidille.
      Pillimaitoja moni lapsi innostuu kokeilemaan, jos ei pullo eikä kuppi kiinnosta, ja kokeile eri mallin nokkamukeja.

    • äiti 1234

      Ei sinun välttämätt tarvitse lopettaa imetystä vaikka tulisit raskaaksi, jos et itse halua. Ainoastaan, jos saat kipeitä supistuksia imettämisestä raskaana ollessasi se kannattaa lopettaa. Toinen asia on, jos et tule raskaaksi ilman imetyksen lopetusta, mutta käsittääkseni et puhunut raskautumisen vaikeudesta.

      Lapsesi on nyt 10kk ja kasvaa kokoajan ja taidot kehittyy, oppii vähitellen juomaan nokkiksesta tai mukin reunasta. 1v alkaen voit antaa lehmänmaitoa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Uskaltaako tässä luottaa siihen että

      Ehkä rakastetaan toisiamme?
      Ikävä
      105
      1109
    2. Tunnusmerkkejä Kaivatulle

      Jotain mistä toinen tunnistaa. Täällä vaalea nainen kaipaa miestä jolla vaaleat hiukset ja asuu maalla. Pelataanko kortt
      Ikävä
      61
      1072
    3. Oletko nainen enää täällä?

      En ole tunnistanut kirjoituksiasi hetkeen. Ainoastaan yhdessä neutraalissa ketjussa, missä ei ollut kyse tunteista. Hyv
      Ikävä
      61
      830
    4. Miehen ja naisen ystävyys

      Mitä järkeä on miehen ja naisen ystävyydessä jos toinen ajattelee toisesta enemmän= on rakastunut ja toivoo yhdessä oloa
      Ikävä
      144
      818
    5. Pidätkö itseäsi varattuna

      Kaivatullesi?
      Ikävä
      65
      705
    6. Naisten top-5 red flagit

      1. Feminismi: kertoo keskenkasvuisuudesta, välttää vastuuta tekemällä miehistä kestosyyllisen kaikkeen 2. Ylipaino: kiel
      Ikävä
      103
      601
    7. Pyydetään tiedonantoa "hyvinvointitalo"-hankkeen nykytilanteesta

      ja aikataulusta. Odotetaanko uutta hallinto-oikeuden päätöstä. Hallinto-oikeushan antoi teknisenlautakunnan lupajaosto
      Pyhäjärvi
      89
      591
    8. Rakastan sinua

      Anteeksi että epäilin sinua.. ❤️
      Ikävä
      53
      557
    9. 78
      551
    10. Mitähän meinaat

      Vai meinaatko mitään kohtaamisen suhteen?
      Ikävä
      39
      528
    Aihe