Eli kuinka moni teistä äideistä haluaisi tietää jos teidän n. 13 vuotias lapsenne harrastaisi seksiä ? Haluaisitteko että lapsi itse kertoo siitä ? Ja miten suhtautuisitte asiaan ?
Lasten seksielämästä
äiti39
6521
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
todellakin haliuaisin tietää!!! juu ja mielummin niin että kertoo itse, mitä epäilen useimpien kohdalaa... en tietysti olisi asiasta kovin innoissani, 13 vuotias on vielä lapsi, eikä varmaan ymmärrä seksiin liittyviä asioita kuten vallan käyttöä, suostutaan mihin vaan jotta tyttö/poikaystävä pysyy jne. mutta jos sitä kuitenkin harrastetaan niin mielummin sit niin et on ehkäisy asiat tiedossa ja kortsun lisäks vaikka pillerit mukana. oon sit mikä nipo vaan mut ei 13 ikäisen kuulu harrastaa seksiä!!
Haluaisin tietää. Paras olisi tietenkin, että lapsi tulisi itse kertomaan asiasta ja haluaisi puhua kanssani ehkäisystä ja muusta siihen liittyen.
Vaikka kuinka varmaan haluaisin hänen odottavan vielä jokusen vuoden, en voisi sitä estää joten painottaisin ehkäisyn merkitystä sekä sitä, että hänen ei tarvitse tehdä sitä jos ei halua (siis mennä sänkyyn) ja että kaikkeen ei tarvitse todellakaan suostua. Myös varmaan kysyisin, onko hän varma, että haluaa juuri tämän henkilön kanssa alkaa hommailee.
Jos hommat on jo aloitettu, "käskisin" huolehtimaan ehkäisystä.
Jos lapsi ei itse tulisi kertomaan, vaan saisin tietää muualta (luotettavalta taholta) niin varmaankin ottaisin asian varovasti puheeksi, mutta jos ei halua puhua siitä, en painosta. Saattaisin pujauttaa jotain kondomeja hänen huoneeseensa. Eikä siitä tarvitsisi sen enempää keskustella.
Kasvattakaa vastuullisia nuoria, kyllä ne osaa sitten itsekin hoitaa nää asiat. Ollaanha tuota itsekin oltu nuoria =) tosin itse aloitin sänkyhommat vasta 18-vuotiaana ja edelleen saman miehen kanssa oeln yhdessä ja nykyään meillä 2 lasta. Kumpikaan ei tosin lähelläkään 13-ikävuotta,
Jotenkin edellisen vastaajan ajatusmaailma kuvaa omaanikin. Toisaalta haluaisin tietää lapseni seksielämästä, mutta nuorta ei voi pakottaa kertomaan jos ei siihen itse ole halukas. Kumpa vaan meidän tytöllä olisi järki kädessä ja tietäisi tasan seuraukset ja osaisi itsekin ajatella mitä kannattaa ja mitä ei kannata tehdä.
Itse olen vasta 21-vuotias ja odotan ensimmäistä lastani. Olen miettinyt näitä asioita, että osaanko kertoa asioista sitten kun se aika joskus koittaa. Haluaisin olla sellainen äiti, jolle on helppo puhua näistä asioista ja kysyä, jos mietityttää. Nykypäivänä on vain vaikea tietää, milloin seksiin liittyvät asiat ottaisi esille lapsen kanssa. Nuoret harrastavat nykyään liian aikaisin seksiä ja saattavat harmitella sitä jälkikäteen, koska siitä oppii nauttimaan vasta ajan mittaan.
Itse olen aloittanut seksielämäni 20-vuotiaana ja olen päätöksestä tyytyväinen. Siinä vaiheessa tuntee jo itsensä ja tietää, mikä tuntuu hyvältä, joten seksistäkin osaa nauttia.
Lapsi pystyy kertomaan näistä asioista jos luottamus on kunnossa ja kotona on totuttu puhumaan kaikesta..
mulla on juurikin 13.v ikänen poika joka viestittelee tytön kanssa; rakastan ja ikävä on mullakin...paniiikki aivan kauhea!! Juttelin ehkäisystä ja komentti takaisin oli joo hei ehkä mä nää jo tiedän! Tämä on keskimmäinen lapseni ja kaksi vanhinta on jo parisuhteissä ja täysi-ikäisiä toisella jo lapsiakin...silti panikoin kun poika on vasta 13! Aiemmin olisin tuominnut vanhemman joka hyväksyy tämän mutta kun en hyväksy ja silti en pysty mitenkään vahtimaan heitä (käyn työssä) enkä pysty kuin toivomaan että järki toimii...