Uutisointia Uudessa Suomessa tänään.
Lainaus:
Laakson sairaalassa iso ongelma: ”Osa poistunut kesken työpäivän”
Laakson sairaalassa on sisäilmaongelmia, joiden takia moni työntekijä oireilee ja useampi henkilö on ollut sairauslomalla. Ongelmista kärsii ainakin sosiaaliviraston perheneuvola, jolla on tilat yhdessä sairaala-alueen rakennuksista.
Perheneuvolan Etelä-läntisen alueyksikön aluepäällikkö Riitta Niinivaara vahvistaa Uudelle Suomelle, että useat Laakson perheneuvolan paristakymmenestä työntekijästä ovat saaneet oireita.
- Päänsärkyä, ihottumaa, silmäkipua, yskää, hengenahdistusta, tämän tyyppistä, Niinivaara luettelee oireita.
Niinivaaran mukaan joillakin oli oireilua jo ennen kesää, mutta syksyn puolella selvästi useampi ihminen on saanut oireita. Muutama työntekijä on myös sairauslomalla asian takia.
Sisäilmaongelma on mennyt niin pahaksi, että osa työntekijöistä on poistunut työpaikalta kesken työpäivän tai esimerkiksi ottanut asiakkaita vastaan Kallion toimipisteessä.
- Se on ollut minun valtuuksissani, että voi lähteä ulos tai pois tai järjestää kotikäynnin tai jonkin tällaisen. Jos ei työterveyslääkäri määrää sairauslomalle tai tule tällaista ukaasia, että tila pitää heti tyhjentää, niin siinä ei ole paljon muita keinoja kuin odottaa, että uudet tilat löytyisivät kiireellisesti, Niinivaara sanoo.
Rakennusvirastosta vahvistetaan Uudelle Suomelle, että Laakson sairaalan perheneuvolan tiloja tutkitaan parhaillaan. Virasto on avannut neuvolan rakenteita ja ottanut tiloista näytteitä. Tutkimusten odotetaan valmistuvan noin kuukauden kuluttua.
Ongelman aiheuttajasta ei toistaiseksi ole tietoon perustuvaa epäilyä. Päätös neuvolan korjaamisesta tehdään vasta ongelman aiheuttajan selvittyä.
Niinivaara ei tiedä, koskeeko sisäilmaongelma vain perheneuvolan tiloja vai koko rakennusta.
- Työsuojeluvaltuutettu on ollut tietoinen tästä. Ja tietysti työterveyslääkäri on ollut tietoinen ja kehottanut kaikkia niitä menemään lääkäriin, joilla on oireita.
Niinivaaran mukaan rakennusviraston tilakeskukselle on välitetty työterveyslääkärin viesti, että monella on selvästi sisäilmasta johtuvia oireita.
- On tavallaan vauhditettu sitä, että pitää löytää uudet tilat. Tilasta tulee lähivuosina joka tapauksessa lähtö, kun Laakson sairaala peruskorjataan.
Laakson sairaalan ongelmista mainitsi ensimmäisenä Olli Kankaanpää Uuden Suomen Puheenvuorossaan.
http://www.uusisuomi.fi/kotimaa/116061-laakson-sairaalassa-iso-ongelma-”osa-poistunut-kesken-tyopaivan”
LAAKSON SAIRAALAN HOMEONGELMA
3
933
Vastaukset
"Laakson sairaalan ongelmista mainitsi ensimmäisenä Olli Kankaanpää Uuden Suomen Puheenvuorossaan."
Ks. http://osakarik.puheenvuoro.uusisuomi.fi/83882-helsingin-kaupungin-sosiaalijohtajalle
Lainaus:
Helsingin kaupungin sosiaalijohtajalle
23.9.2011 10:14 Olli Kankaanpää
Miten on mahdollista, että työterveyslääkärin kehoituksesta huolimatta Laakson sairaalan perheneuvolan yksikköä ei ole vieläkään homeongelman vuoksi suljettu. Samoissa tiloissa toimivat myös sairaalan ylilääkärit. Kyseisen läntisen yksikön työntekijöillä on iho-ongelmia, silmien punoitusta ja alkavaa astmaa. Minun mittani täyttyi tänä aamuna kun ystäväni alkoi oireilla. Oliko tästä asiasta pakko tehdä julkinen ja kuka on kohta juridisessa mielessä asiasta vastuussa? Kolme vuotta on kaiketi kaupungille lyhyt aika?Ruotsissakin terveyskeskuksessa samaa ongelmaa:
Mögel kan stänga vårdcentral
2011-09-19 Vårdcentralen har länge haft problem med mögel. Nu vill skyddsombuden förbjuda landstinget att bedriva verksamhet i lokalerna.
Problemet med mögel på vårdcentralen i Smålandsstenar har varit känt länge.
Förra hösten genomfördes ännu en i raden av mögelsaneringar.
Åtgärderna verkar dock inte haft någon effekt eftersom personal fortfarande har problem med kliande ögon och irritation i halsen.
Nu har de lokala skyddsombuden från Vårdförbundet och Kommunal fått nog och skickat in en begäran till Arbetsmiljöverket där de vill förbjuda landstinget att bedriva verksamhet i lokalerna
– Det är så pass mycket mögel i luften bland annat, och det finns personal som inte kan vistas där på grund av att de reagerar på möglet, säger Carina Thållén, Kommunals huvudskyddsombud till Sveriges Radio Jönköping.
http://www.dagensmedicin.se/nyheter/2011/09/19/mogel-kan-stanga-vardcentr/index.xmlTuosta Dagens Medicin -lehdestähän löytyy eri hakusanoilla vaikka mitä. 'Mögel' on home, 'svampinfektion' sieni-infektio, 'svampmedel' sienilääke etc.
Tässä uutisoidaan, että sienilääke on hyvä astmaan ja (home)sieniallergiaan:
Svampmedel bra mot astma
2008-12-29 Läkemedel som används för att behandla svampinfektioner visade i en ny studie goda resultat för patienter med svår astma och samtidig svampallergi.
http://www.dagensmedicin.se/nyheter/2008/12/29/svampmedel-hjalpte-mot-ast/index.xml
Ja löytyy myös viittaus alkuperäiseen tutkimukseen: http://ajrccm.atsjournals.org/cgi/content/abstract/179/1/11
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki
"Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."502202Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille
Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.1972029- 1161382
En kerro nimeäsi nainen
Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin711170- 96982
Olet kiva ihminen
En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli73929Auta mua mies
Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.78889Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma
Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki47868Ja tääkin vielä...
Kukakohan on valittanut, Salmiko itse? https://www.viiskunta.fi/rehtori-valittiin-ahtarissa-ilman-hakumenettelya-o/1347933845- 61746
