En suosittele IFin kotivakuutusta puutaloasujille

Terveissi Turust

Ostimme viime vuoden lopulla asunnon velattomasta puutalo-osakeyhtiöstä. Puoli vuotta tässä asuttuamme tehtiin yhtiössä kosteusmittaukset, joissa viisari värähti pahemman kerran asuntomme suihkun kohdalla. Kylppäriremonttiahan se tiesi ja kylppäri avattiinkin tänään. Kävi ilmi, että vika on rakenteellinen eli ei johdu meidän toimistamme tai käytöstämme mitenkään. Kylpyhuoneeseen tulee pitkä kosteus- ja homevaurion vuoksi kuivatus- ja remonttiprosessi ja jo nyt keittiön hanasta tulee ainoa juokseva vesi, eli suihkussa ei käydä. Vessanpönttöönkään ei tule juoksevaa vettä vaan kun siellä asioi on sinne vietävä keittiöstä sangolla vettä. On aika selvää, että täällä emme voi asua kauaa remontin kestäessä kuukausia.

Soitimme IFin vakuutusyhtiöön, että mitä meidän ottamamme Ifin Kotivakuutus LaajaPlus korvaa tässä tilanteessa, ja vastaus oli että he eivät korvaa mitään. Sopimuksessa väitetään, että he korvaavat äkillisen asumisen katkeamisen yms. äkilliset vahingot kotona, ja tästä huolimatta he eivät aio millään tavalla auttaa. Kuulemma jos syy olisi jokin putkivuoto, niin siinä tapauksessa he voisivat jotain korvata. Emme siis voi suositella kyseistä vakuutusyhtiötä emmekä varsinkaan heidän kotivakuutuksiaan kenellekään.

Aiomme vielä selvittää vesivahingon tarkat syyt ja pistää IFin tiukille tässä asiassa. Jos ei yhtään tulla vastaan heidän puolesta, niin vakuutukset siirretään muualle ja teemme valituksen kuluttaja-asiamiehelle. Tuollainen toiminta on täyttä petosta ja rahastusta.

3

1619

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • turkkulaisi hölmöi

      No eipä ihme jos turkulaisia pidetään tyhminä. Eipä se kotivakuutus tietenkään korvaa väärin rakennetun kiiinteistön vaurioita. Sen korvaa kiinteistövakuutus jos ehdot täyttyvät.

    • a.p. kirjoittaja

      Asukasosakeyhtiöllä on vakuutus Tapiolassa, ja he lupasivat korvata oikeudenkäyntikulut rakentajaa vastaan... Muuta hekään eivät ilmeisesti korvaa. Onko liian vaikeaa vastata asiallisesti näihin juttuihin? Jos ei siihen pysty, niin onko pakko vastata ollenkaan.

    • hieno homma

      "Vessanpönttöönkään ei tule juoksevaa vettä vaan kun siellä asioi on sinne vietävä keittiöstä sangolla vettä. On aika selvää, että täällä emme voi asua kauaa remontin kestäessä kuukausia."

      Voi kauhia! Olen asunut vaimon kanssa 20 vuotta talossa jossa ei ole viemäriä tai vesijohtoa. No problem.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tässä ovat Elämäni biisi vieraat lauantai 19.9. - Yksi vieras on kohuttu TTK-juontajaehdokas

      Elämäni biisi vieraslista on harvinaisen mielenkiintoinen lauantaina. Mukana myös kohuttu TTK-juontajaehdokas, josta ei
      Tv-sarjat
      21
      1371
    2. 68
      1330
    3. Mies joka on oikeasti kiinnostunut

      Ja näkee sut pitkäaikaisena kumppanina, siirtää vaikka vuoria selvittääkseen asiat eikä ota pienintäkään riskiä menettää
      Ikävä
      133
      1261
    4. Mikä sun salaisuus on,kun näytät niin nuorelta..

      Vaikka oot jo noin vanha!?
      Ikävä
      108
      1245
    5. Kunnanhallitus

      Miten käy täällä vuosia tuomioita jakaneelle valittajalle, hovioikeus hylännyt kaikki syytteet.
      Puolanka
      67
      1059
    6. Onko nyt kaikki asiat käyty läpi?

      Mun mielestä on👍
      Ikävä
      109
      1009
    7. Rauha, sopiiko

      Ei häiritä enää toisiamme. Annetaan molemmille rauha unohtaa, pyydän tätä todella. Kiitos. Miehelle.
      Ikävä
      94
      967
    8. Miesten (epä)viehättävyydestä kysymys

      Mieltä askarruttava asia, liki dilemma. Palstallahan jotkut miesoletetut usein toteavat, että kaikki naiset tavoittelev
      Sinkut
      182
      933
    9. Minkä kappaleen

      haluaisit soivan, kun astellaan alttarille?
      Ikävä
      89
      886
    10. MiltäKaivattusi

      Näyttää? !
      Ikävä
      45
      871
    11. Ei siitä pääse yli, eikä ympäri!

      Pakko se on myöntää ja tunnustaa. Olisin halunnut p*nna sinua sydämeni kyllyydestä. Itseäni vanhemmalle naiselle
      Ikävä
      66
      801
    12. Myönnetään, tunnen lämpimiä tunteita kohtaasi

      Vaikutat tosin liian hyvältä ollaksesi totta. Komeita miehiä on maailma pullollaan mutta sinussa on jotain.....
      Ikävä
      50
      696
    13. Vieläkö tykkäät

      Minusta niin paljon että olisit valmis?
      Ikävä
      43
      666
    14. Tykkäätkö minusta

      Mies vai et? -nainen
      Ikävä
      58
      663
    15. Mitä meidän välillämme

      On käynyt näiden vuosien aikana?
      Ikävä
      70
      646
    16. Olit hyödytön.

      Mulle hyödytön..
      Ikävä
      98
      638
    17. Humppila korvasi johtajia tekoälyllä

      https://yle.fi/a/74-20215155 Humppilassa on lakkautettu teknisen ja hallintojohtajan virat. Säästöä tuli hetkessä 150
      Maailman menoa
      87
      628
    18. Perhoseni (miehelle)

      Miksi et usko, että mun rakkaus sinuun on aitoa ja vilpitöntä? Tai että se oli jo silloin? Miksi ajattelet, ettet ole r
      Ikävä
      123
      612
    19. Uskaltaisitko

      Tavata kaivattusi tässä tilanteessa?
      Ikävä
      67
      586
    20. Olen tavattavissa

      tänään klo 17-02 siinä ravintolassa. Tulethan sinäkin?
      Ikävä
      52
      574
    Aihe