Miten tässä maassa pääsee ylinpäätänsä edes muuttamaan? Olen helmikuusta lähtien yrittänyt muuttaa kihlattuni kanssa yhteen, mutta mitä on yritetty tuntuu olevan vain yhtä tyhjän kanssa. Asumme molemmat vielä vanhempien luona ja olemme aktiivisesti hakeneet kolmelta eri paikkakunnalta asuntoja ja niitä kyllä on ollutkin, mutta aina löytyy niitä joilla on akuutimpi tilanne tai sitten jotain muuta. Olemme molemmat molemmat työssä käyviä sekä savuttomia ja muutenkin kaikin puolin rauhallisia. Hakemuksia on mennyt joka suuntaan, esittelyissä on tultu ravattua yhtenään, mutta kaikki turhaan. En tiedä meneekö se normaalisti näin, mutta koko touhu tuntuu vain jo niin turhauttavalta. Onko meillä vain hemmetin huono tuuri vai mikä tässä mättää?
Muuttaminen mahdotonta?
ärritys
3
182
Vastaukset
- jfkls
Haetteko omaa kotia vai vuokra-asuntoa?
Kannattaa tsekkailla myös paikallislehtiä ja laittaa niihin ilmoituksia. Esim.
"työssäkäyvä savuton avopari haluaa vuokrata 2 k sauna alueelta X" - ärritys
Ihan vuokra-asuntoa, lehtiin ei olla vielä ilmoiteltu mutta sitäkin enemmän myös kauppojen yms. ilmoitustauluille.
Onko vielä jotain muita niksejä joita kannattaa kokeilla? - åplåplåplåp
Jos paikkakunnalla on tarjolla uusia aso-kämppiä joista ei ole kukaan kiinnostunut niin niihin pääsee kiinni hyvinkin nopeasti.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nyt tajusin mitä haet takaa
En epäile etteikö meillä olisi kivaa missä vaan. Se on iso hyppy henkisellä tasolla sinne syvempään päätyyn, kuten tiedä423394- 361984
Naiselle mieheltä
Huomasin tuossa, että jääkaapissani on eräs sinun ostamasi tuote edelleen avaamattomana. Arvaatko mikä?301729- 161527
- 231508
- 91391
- 241377
- 141227
Ihmetteletkö, mihin sinussa ihastuin?
Pikkuhiljaa huomasin, että olet ainutlaatuinen luonne, plussana tietysti ulkoiset avut. Toista ei taida löytyä koko maai781125- 221102