jos ja kun lapsi/nuori sijoitetaan, millaista tukea olette itse saaneet kyseisen prosessin aikana ja sen jälkeen? Itselläni on 3 sijoitettua lasta ja 2 kotona asuvaa. Yhden sijoituksen jälkeen sain jonkin aikaa avotyötä, muutoin ei mitään. Minne on unohdettu vanhempien/muiden lasten tuki? Sijoitusprosessi on henkisesti niin tappava, että itse olisin kaivannut apua/tukea/neuvoja jo ihan perusasioihin. Mitä pitää tehdä esim. kelan maksaman asumistuen suhteen, koska pitää ilmoittaa mitäkin ja minne. Samoin olisin kaivannut lapsilleni enemmän tukea ja keskusteluapua miksi sisaruksia sijoitetaan ja mitä tapahtuu. Itse olin henkisesti aika rikki jokaisen sijoituksen yhteydessä, koska taistelu lapsien kanssa kun he vielä asuivat kotona oli aikamoista. Samoin heille tuen ja avun hakeminen, (jota en sitten saanut) kulutti voimia valtavasti. Itsekin olisin kaivannut enemmän keskustelua jonkun ihmisen kanssa, olisinko kenties vielä voinut tehdä enemmän jne. Itseni syyttäminen ja syylistäminen oli aika vahvoilla, mutta muiden lasten vuoksi ei ollut aikaa koska piti huolehtia heidän perustarpeistaan sekä lisäksi yrittää käydä heidän kanssaan läpi asioita. Onko joku teistä saanut oikeasti tukea ja neuvoja tai keskusteluapua lapsen/nuoren sijoituksen yhteydessä?? Jos niin mistä?
tuki perheille/vanhemmille
tukeako
480
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Kelan tuista ja etuisuuksista on oma keskustelupalsta. Uskoisin, että siellä löytyy tietoa.
http://keskustelu.suomi24.fi/debate/6037
----
Olet oikealla asialla siinä mielessä, että voimassa olevan lain mukaan apua ja tukea olisi tarjottava, mutta lakia on jo vuosia rikottu siinäkin, että ei mitään tukea ole!!!
Laki edellyttää tukea jo siinäkin mielessä, koska pidetään yllä fiktiota, jonka mukaan vanhempien ongelmat ovat aikaansaaneet huostaanoton ja koska huosta on muka määräaikainen, niin vanhempia pitää auttaa pääsemään eroon ongelmistaan, että lapset voidaan kotiuttaa.
KAIKKI ON YHTÄ SUURTÄ VALHETTA JA HARHAA!
Lapsia ei ole aikomus palauttaa, koska heitä tarvitaan markkinavoimien promoottoreina. Kotona asuessaan he olisivat van perheenjäseniä ja jos perhe on vielä pienituloinen, niin heille pitäisi kustantaa sosiaalisia tukia, siis pelkkä menoerä lyhyellä tähtäimellä katsottuna. Huostaanotettuna ja laitossijoitettuna he tuottavat lyhyellä tähtäimellä suurta tuloa kansantaloudelle, mutta pitkän tähtäimen syrjäytyneinä he ovat pelkkä menoerä tulevaisuudessa.
HDL valehtelee mainoksissaan sossuille ja psykiatreille tarjoavansa tukea myös vanhemmille, osaltaan siihen perustuu myös heidän taivaita hipoa velotuksensa huostaanotosta.
Valhe tuki on pelkkiä turhia palavereja loputtomiin, joissa todellisuudessa vanhempia mitätöidään ja heistä koetetaan etsiä "vikoja", vaikka sossutkaan eivät vanhemmista ole vikoja löytäneet. Palavereja on niin paljon, että vanhemmat kulutetaan loppuun jo niissä juoksemisen takia, jos on kokopäivätyössä, ei niihin kaikkiin ole edes mahdollista päästä. Se, että ei osallistu, katsotaan laitoksessa hirveän suureksi miinukseksi vanhemmuudessa.
HDL:n tekemä vanhemmuuden arvio oli tuloksineen niin naurettava, että meillä sille nauroivat sossutkin. Mutta kaikki tuo tueksi valehdeltu prosessi on niin hirvittävän raskas, että joka sen on läpikäynyt ja siitä selvinnyt, voi sanoa itseään todella vahvaksi. Sen siitä opin joka tapauksessa, että tuki on yhtä kuin vanhemmista valehtelu, henkinen väkivalta ja lapsen pahoinpitely.
Edellä kerrottu on hyvä esimerkki, miten huostaanotoissa TUKI onkin todelisuudessa jotain ihan muuta.
Mutta sillä valheella, että puhutaan tuesta, tilanne saadaan näyttämään lain mukaan hoidetulle.