Pappa cyklade alltid med velon,velocipeden eller greinspele.När man hade ätit sina strömingar och klyvjor( potatis som var kluven),kunde man uträtta sina behov på lillakamaren eller omvändelsekontoret.
Roliga gamla ord.
barndomsminnen
111720
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Kräckla är också skojigt,mamma använde kräcklan när hon kokade potatisgröt.Det var ett köksredskap av trä med många "kvistar ".Om manåt mycket gröt kunde man få magafirrå,diarre.
Om man är leetvitu (tomtar på loftet)så blir livet ganska råddigt.
Litet oanständiga ord,fjuntta,knasa och pipa.Sånt som man höll på med då i den gröna ungdomen.
Pappa drack knorr ibland efter bastun,kaffe,brännvin och socker.Flaskan var alltid gömd under bordet,det var inte fint att ha den synlig.Vi hade ocså en aktersparkare av märket Penta.(utombordsmotor ) den drogs alltid igång med ett snöre.
Det är bara synd med de här gamla orden,ungdomar har inte en aning om vad man talar om.
Ett annat ord för utombordsmotor är "snurrå"!
Pippa gör man fortfarande. I sverige iaf.
Om somarn satte man höet på snejsår att torka och sedan när höet var tortt kördes det till ledun.
Om man int va snäll kund man hamna i "Finska körkan" sen skrämd dom en me "Brunnsbisin o bäckisbisin" :)
Man får nog så leidon att läsa allt negativt som skrivs om Stefan Wallin just nu.
Hoppas det skulle finnas någon som samlade upp de här gamla dialektorden.