Kani hyökkäilee

MItä tehdä kun kani hyökkää häkissä olleessaan käden ja pissa lapion kimppuun? Esim jos lisään tai annan ruokaa tai siivoan kakkoja kani syöksyy kättä kohti. Voiko tähän mitenkään vaikuttaa? `Kani on kohta 4kk vanha kasvattajalta ostettu ja vapaana ollessa mukavaa seuraa, välillä kerjää huomiota ja rapsutuksia ja muuten tutkii ympäristöä. Jos käytös ei muutu, pitääkö kani viedä takaisin kasvattajalle aggressiivisuuden takia? (olen kuullut että näinkin on käynyt) ((kanini on kääpiöluppa)).Vai pitäisikö kani myydä jollekin asiantuntialle, tämä kun on ensimmäinen kanini vai pitäisikö lopettaa??

Kiitos, vastauksista. Alan olla epätoivoinen.
62284
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Onko kanisi uros vai naaras? Monella naaraalla on tapana puolustaa häkkiä, myös jotkut urokset tekevät tätä. Mikäli kanisi on uros, kastrointi saattaisi auttaa.

Kania ei kannata lähestyä edestäpäin sen ollessa häkissä, vaan yläluukun kautta. Onko kanisi häkissä yläluukku? Kun sitä silittää samalla kun annat ruokaa, se ei pääse puremaan. Kun siivoat häkkiä, päästä kani sen ajaksi toiseen huoneeseen pomppimaan.

En lähtisi tuossa tilanteessa palauttamaan kania kasvattajalle, myymään eteenpäin enkä lopettamaan. Jos puremista ei tapahdu kuin häkkiä puolustaessa, se on melko normaalia.

Äänestä

lopettaa hyökkäilyn takia?? NO EI TODELLAKAAN!!! Kanisi puolustaa vaan omaa reviiriään, eli häkkiään.. Itselläni on myös kaneja ja yksi niistä hyökkäili myös pienenä. Koirakin sai silloin siltä kanilta turpaansa, kun meni työntämään päänsä häkkiin, mutta nykyään tämä kani on erittäin kiltti ja sosiaalinen, eikä hyökkäile enään. Jos kanisi on vasta 4 kuukautta, niin kannattaa vaan yrittää saada se luottamaan sinuun. Se luulee sinua viholliseksi tai pelkää sinua tai jotain muuta vastaavaa, mutta ei sitä eteen päin kannata antaa, eikä palauttaa!!! Tämä on ihan normaalia kaneilla, sekä muilla jyrsijöillä. Toden näköisesti kani lopettaa hyökkäilemisen, kun ikää tulee lisää ja se alkaa luottaa sinuun enemmän. Uusi koti ja häkki, sekä muut muutokset ovat voineet vain vähän stressata sitä. Se menee kyllä ohitse(:

Äänestä

Kani on uros, enkä itse ole todellakaan lopettamassa tai palauttamassa, mutta jotkut ovat sanoneet suoraan, että olen saanut 'viallisen' yksilön. Itse en tähän usko ja toivon, että tuo menisi ajan kanssa ohi. Ehkä se pitäisi myös leikkauttaa, kunhan se on 6kk :)

Äänestä

MItähän jos pitäisit kaniasi vapaana huoneessa. SUojaa vain sähköjohdot. Jos hyökkäilyä on häkissä, se ei taida pitää siellä olemisesta. Ja kukapa pitäisi!

Äänestä

Aika jännä, että uros käyttäytyy noin... Häkkiään se vain puolustaa, mutta sitä ei tosiaan voi sanoa agressiiviseksi.
Siis hyökkääkö se ihan tosissaan ? Murahtaa ja syöksähtää lähelle etutassut ojossa ?? Ja on noin nuori ? Olisiko ottanut oppinsa emolta...
Vai lähestyy sinua kuin naarasta ?

Voisit kuitenkin olla yhteydessä tähän kasvattajaan. ( virallinen ? ) Onhan kanilla paperit ? Kerro kuinka kani käyttäytyy. Jos on virallinen kasvattaja niin varmasti mielellään auttaa sinua .

Tuollaistakin käytöstä voi toki itse korjata, sillä koska sinä olet lauman johtaja sinä omistat myös häkin.
Oletko koskaan koettanut laittaa kätesi sen pään päälle kun se lähestyy? Oiva ja ystävällinen alistuskeino, jonka kani ymmärtää.
Tuokin vaatii sitten rauhallisuutta ja päättäväisyyttä.

Toivottavasti asia selviää, sillä se on inhottavaa...

Äänestä

Ja vielä...
Kuinka kauan kani on ollut sinulla ?

Missään tapauksessa kani ei ole viallinen !!!
Se käyttäytyy normaalin kanin tapaan, joskin sitä kannattaa vähän ohjailla mukavampaan suuntaan.
Ei kanilaumassakaan tuollaista hyväksytä !

Äänestä

Kommentoi aloitusta


turhautunutt kirjoitti:

MItä tehdä kun kani hyökkää häkissä olleessaan käden ja pissa lapion kimppuun? Esim jos lisään tai annan ruokaa tai siivoan kakkoja kani syöksyy kättä kohti. Voiko tähän mitenkään vaikuttaa? `Kani on kohta 4kk vanha kasvattajalta ostettu ja vapaana ollessa mukavaa seuraa, välillä kerjää huomiota ja rapsutuksia ja muuten tutkii ympäristöä. Jos käytös ei muutu, pitääkö kani viedä takaisin kasvattajalle aggressiivisuuden takia? (olen kuullut että näinkin on käynyt) ((kanini on kääpiöluppa)).Vai pitäisikö kani myydä jollekin asiantuntialle, tämä kun on ensimmäinen kanini vai pitäisikö lopettaa??

Kiitos, vastauksista. Alan olla epätoivoinen.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu