Espanja, Gandia

kysymys on hyvin yksinkertainen; ymmärretäänkö Gandiassa englantia yhtään? Olen lähdössä sinne työssäoppimisjaksolle ja pelottaa kun en osaa vielä niin täydellisesti espanjaa..
Haluaisin myös tietää millaisa ihmisiä siellä on (mukavia, sosiaalisia?) ja yleisen hintatason?

2

210

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tapas-papa

      Hei,
      Kyllä englannillakin pärjää, ja espanjan välttävän perussanaston oppii nopeasti. Suosittelen kuitenkin alkuun espanjan intensiivikurssia, joka auttaa hyvään alkuun.
      Ikävä asia tällä alueella on se, että paikalliset puhuvat murrettaan valencianoa. Sitä he opettelevat koulussakin, joten monet eivät enää edes osaa kunnolla castellanoa, kirjakieltä.
      Ihmiset ovat yleensä mukavia, avuliaita ja ovat nokkelia asioimaan ulkomaalaisten kanssa. Suhteet lämpiävät, kun osoitat kiinnostusta paikalliskulttuuriin ja erityisesti paikallisiin herkkuihin. Ruoasta espanjalaiset jaksavat puhua.
      Valencian itsehallintoalueen erikoisuuksia ovat paellan lisäksi esimerkiksi täytetyt pienet leivät (cocas), sopa de pelotas, upea aperitiivi Fondillon, sekä esimerkiksi Enrique Mendozan viinit.
      Kannustan tutustumaan myös Valencian alueen vuoristoon. Patikointimahdollisuudet ovat erinomaiset:, ja niistä on tehty kattava ja ilmainen kävelyreittiopas nettiin: http://www.topwalks.net/fi/valencia.htm
      Tuosta löydät reittiselostukset, kartat, GPS-pisteet, ajo-ohjeet. Suosittelen.

    • :)))

      Mitä Espanjaan nyt noin ylipäätään tulee, niin kyllä englannilla nyt juuri pärjää, mutta eihän sitä monetkaan kovin hyvin osaa...
      Eihän sitä täydellisesti espanjaa tarvitsekaan osata - ja vaikka kuinka olisit opiskellut Suomessa vuosia espanjaa, niin siltikään et välttämättä espanjalaisten kanssa puhuessa kaikkea ymmärtäisi (murteet & lisäksi puhuvat nopeasti). Mutta rohkeasti vain yrittämään!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka Purra haluaa muuttaa

      maahanmuuttopolitiikkaa. Me suomalaiset halutaan, että Riikka Purra muuttaa pois suomesta eikä tuu ikinä takas....
      Maailman menoa
      92
      8966
    2. Maataloustuet pois

      Jokainen maksakoon harrastuksensa itse. Eihän golfin peluutakaan maksa yhteiskunta.
      Maailman menoa
      315
      6787
    3. Australia, Britannia ja Kanada tunnustivat Palestiinan

      Aikooko Petteri Lapanen pysytellä persujen ja uskovaisten panttivankina ja jättää Suomen historian väärälle puolelle?
      Maailman menoa
      100
      5960
    4. Mitä juuri sinulle kuuluu?

      Tänään? Rehellisesti.
      Ikävä
      152
      3860
    5. Joulukinkku NYT

      Sian kankuista tulee vielä pula. Nyt on oikea aika hankkia joulukinkku.
      Maailman menoa
      30
      3241
    6. Maahanmuuton vastustajat ovat vajakkeja

      Jokainen täysijärkinen suomalainen tietää, että Suomi ei pärjää ilman ulkomaalaisvahvistuksia.
      Maahanmuutto
      66
      3192
    7. Kaivattusi nimi

      Kaivattusi nimi on
      Ikävä
      171
      2272
    8. On asioita joita kadun

      Yksi niistä on eräs J mies. Olen vasta hiljattain tajunnut. Kuinka väärin tein. Tulit sydän tarjottimella.. mutta tässä
      Ikävä
      17
      1826
    9. Toivoisitko että hän löytäisi jonkun muun?

      Joka voi antaa mihin et kyennyt?
      Ikävä
      32
      1478
    10. Mitä sä pelkäät?

      Että paljastan sut ja touhusi? Elät jotain ihan omaa fantasiaasi ja ainoa virhees oli sekoittaa mut näihin sairaisiin le
      Tunteet
      19
      1266
    Aihe