Elinkeinotoimintaa valtion budjetilla

Neuvostotalous

Milloin lopetetaan yksityisen elinkeinotoiminnan harjoittaminen valtion budjettirahoituksella?

Rökäletappiollinen maatalous rahoittaa tappionsa ja ansionsa valtion budjetista eli kansalaisten varoista maataloustukiaisten välityksellä.

Milloin tämä yksityisen elinkeintotoiminnan rahoittaminen valtion varoin lopetetaan?

Miksi valtion ja veronmaksajien pitäisi loputtomiin luovuttaa vastikkeetta rahansa yksityiseen ja huipputappiolliseen puuhasteluun?

Milloin neuvostomallinen valtiorahoitteinen suunnitelma-maatalous astuu markkinatalouteen?

5

70

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jars.anaalirankaisu

      Tässä sinulle elinkeino: munani imeminen.

      • Tukiaisdegeneraatio

        Edellä nähdyn kaltaisia henkilöitä tämä neuvostomallinen tukiaistalous tuottaa. Kuten useasti on todettu, tukiaisia jää kuittaamaan se joukko, josta ei ole tätä vaativampiin hommiin.


    • Mitä ehdotat korvaavaksi toimenpiteeksi? Ruoan 100% tuomista ulkomailta? EU:sta irtautumista ja elintarvikkeiden hinnan pilviin nousua?

    • Halvempaa ? parempaa

      Valtavien tukiaisten lopettaminen antaa kuolleelle tukiais-maataloudelle mahdollisuuden elpyä ja etsiytyä oikeille markkinoille.

      tukiais-maatalous ei ole omavarainen, vaan koneet. polttoaineet, lannoitteet yms. tuodaan ulkomailta ja kuitenkin puuhastelu on huipputappiollista.

      EU:n tukiaiset ovat pikkuinen osa tuesta verrattuna kansallisiin erityistukiaisiin, joita EU on yrittänyt sentään kohtuullistaa siinä onnistumatta.

      Tukiaisten lopettaminen ja markkinoiden avaaminen laskee ruoan hintaa oleellisesti.

    • "Valtavien tukiaisten lopettaminen antaa kuolleelle tukiais-maataloudelle mahdollisuuden elpyä ja etsiytyä oikeille markkinoille. "

      Elpyä? Etsiytyä oikeille markkinoille? Tarkoitat varmaan, että lakkautua. Suomen veroasteella ja ilmastolla tuskin on mahdollista tehdä Keski- ja Eteläeuroopan kanssa kilpailukykyisiä tuotteita ilman tukia, niiden hinnat olisivat valtavat, jotta toiminta olisi viljelijälle kannattavaa.

      "tukiais-maatalous ei ole omavarainen, vaan koneet. polttoaineet, lannoitteet yms. tuodaan ulkomailta ja kuitenkin puuhastelu on huipputappiollista."

      Tämä ei sinänsä ole yllätys. Mutta tarkoittaako se, että tuotanto ja työpaika pitäisi siirtää muaalle? Suomi ei ole maantieteellisestikään siinä asemassa, että peruselintarvikkeita tuotetaan naapurimaissa (sielläkin on kylmää) yli tarpeen.

      "Tukiaisten lopettaminen ja markkinoiden avaaminen laskee ruoan hintaa oleellisesti."

      Siis kotimainen ruoka tuontiruoaksi. Safkalla on ikävä taipumus pilaantua, enkä haluaisi ainakaan juoda maitoa joka on kuljetettu... mistäs? Jos hinnan halutaan laskevan, ei kannata ainakaan Ruotsiin katsoa. On huomattava että tuontikustannuksetkin nostavat hintoja hiukan, mutta vaikka siitä huolimatta ruoka olisi halvempaa (ja niillä ihanaisilla E-koodeilla höystettyä, jotta ei olisi täysin mätää Suomeen saapuessaan) niin nuo rahat olisivat tuontia, eli Suomesta pois. Eli vaikka tuissa onnistuttaisiin säästämään, jotka siis menisivät Suomalaisille tuottajille, kuluttajien killingit valuvat muualle. Sen lisäksi ollaan menetetty maanviljelijöiden työpaikat.

      Kuluttajan näkökulmasta ajatuksesi saattaisi olla hiukan järkevä, mutta kansantaloudelliselta kannalta ei. Jos kysymys olisi jotain muusta tuotteesta, saattaisi sen kysyntä lisääntyä, verotulot kasvaa ja kaikkea muuta mukavaa mitä talouden hyvinvoinnista nyt yleensä seuraa. Mutta ihmiset tuskin alkavat yhtäkkiä syömään kuutta ateriaa päivässä sen takia, että ruoka on halvempaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lääkäri Ari Miettinen kuollut 50-vuotiaana

      Sillähän on Youtubessa paljon videoita.
      Maailman menoa
      97
      3360
    2. Törkeä petosepäily Suomussalmella

      Uutisoi maikkari. Uhrin nimiin on nostettu pankkilainaa, hänet on saatu sijoittamaan hevosiin ja ostamaan autoja. Ei ta
      Suomussalmi
      26
      1192
    3. 70
      1137
    4. Romanttisinta

      Mitä hän on tehnyt sinulle?
      Ikävä
      72
      1020
    5. Mikä on mielestäsi keskustelupalstan tarkoitus?

      Tuolla toisessa ketjussa kävi ilmi jotain minkä itse koen hieman hassuksi. Nykypäivänä yllättävän moni ilmeisesti kokee,
      Sinkut
      333
      989
    6. Nyt aletaan terveydenhuollossa karsimaan "turhista" operaatioista

      Eräitä toimia ei enää tehdä, vaan yritetään korvata halvemmilla. Nykyään esimerkiksi polven tähystysleikkaukset lähes l
      Maailman menoa
      141
      833
    7. Vieläkö se tarjous

      On voimassa?
      Ikävä
      59
      804
    8. Tämmöistähän tämä meillä ollut

      Sanatonta rakkautta.
      Ikävä
      54
      729
    9. Ttp:llä kuontalot ojennukseen

      Ttp n yrittäjä ilmoitti facessa, että ttp: n tiloihin tulee lokakuun eka vkl parturi. Se tulee parturoimaan vähävaraiste
      Haapavesi
      72
      711
    10. Kysymys miehille ...

      Kertokaapas miehet, että miksi monille miehille on niin hirveän tärkeää määritellä mitä mies saa tehdä ja mitä ei ja mil
      Sinkut
      275
      703
    Aihe