kolikot

muutaman kolikon olen ostanut.esim suomen lätkä mm kolikkoa haluttais ostaa nyt 25 eurolla.on loppu kuulemma kuten kun ostin ateenan olympia juhlarahan sen ekan on kuulemma euroopasta loppu. onko kellään tietoa voiko noitten arvo joskus nousta? mistä saa tietoa minkä arvoisia on kolikkoni.kannattaako kolikot ostaa rahapajalta vaiko muualta? kerro muutenkin harrastuksestasi olisi kiva kuulla.eli onko kolikkojen keräily pelkkää ajanvietettä vaiko voiko sillä tienata mitään?
2410
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Rahapaja Monetan prikkavalistamo ja euroopan muut yhdistyneet prikanvalmistajat valmistavat liukuhihnalla ostettavaa. Tämä on taannut että rahapaja on valtioyhtiöistä kannattavin. Niin kauaun kun uusia innostuneita asiakkaita löytyy, niin on kaikenlaisten prikkojen valmistus taattua. Älä kuvittele että jotkut erikoislyönnit olisi loppu, minne ne olisi hävinneet??. Kaikki tulee aikanaan markkinoille, ehkä hetkellisesti ovat suurtukkureiden holveissa. Nykyisin rahat ei toimiteta kansalle suoraan, vaan erikoisasemassa oleville ennakkoon sovituille instansseille josta meidän Rahapaja Moneta on yksi ja monopoliasemansa turvin hinnoittelee ulosmyyntihinnan mielivaltaisesti. Miksi 10 euron kolikkon julkaisuhinta on esim. 54 euroa??, valmistuskustannukset on noin 3,20 euroa.
On harmillista, että harrastuksemme piiriin on pesiytynyt ahne mutta tietämätön peluri, puolivirallisine statuksineen ja ennennäkemättömine ja rajattomine taloudellisine resursseineen. Monetan asiakkaiden kuolinpesien nykyisille ja tuleville osakkaille on kuitenkin hyvä uutinen: Rahapajasta ostettujen harvinaisuuksien perintöverotusarvo on vain murto-osa niiden hankintahinnasta, säästöä tulee siis lopulta huomattavasti maksettavan perintöveron määrässä.

Äänestä

Joutuu aina maksamaan mutta noiden juhlarahojen arvonnousu on vähän kyseenalaista johtuen suurista painosmääristä. Loppuunmyytyjä kolikoita ei ole olemassakaan (paitsi rahastuspaja Monetalla) jokaista kolikkoa tai mitalia tulee myyntiin aina jossain.

Huutonetti on hyvä paikka vertailla hintoja ja tehdä hankintoja. Rahapajalta suoraan ostaminen tuskin onnistuu, mutta jos tarkoitit tuota Monetan putiikkia niin sen tarjonta kannattaa kiertää kaukaa.

Tuo kolikoiden keräily on kyllä puhdasta ajanvietettä, joistain kaksoiskappaleista voi muutaman euron saada jopa voittoa. Mutta eipä hyvää harrastusta voikaan rahalla mitata.

Tuossa ylenpänä numismaatikko jo kerkisikin kommentoimaan kattavasti monetalta ostamisen järkevyyden.
Tuossa vielä linkki huutonettiin ja ebay:hin
http://www.huuto.net/fi/cats/kera.php3

http://pages.ebay.com/buy/index.html?ssPageName=h:h:cat:US

Äänestä

Kommentoi aloitusta


uusi harrastus kirjoitti:

muutaman kolikon olen ostanut.esim suomen lätkä mm kolikkoa haluttais ostaa nyt 25 eurolla.on loppu kuulemma kuten kun ostin ateenan olympia juhlarahan sen ekan on kuulemma euroopasta loppu. onko kellään tietoa voiko noitten arvo joskus nousta? mistä saa tietoa minkä arvoisia on kolikkoni.kannattaako kolikot ostaa rahapajalta vaiko muualta? kerro muutenkin harrastuksestasi olisi kiva kuulla.eli onko kolikkojen keräily pelkkää ajanvietettä vaiko voiko sillä tienata mitään?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu