altiosihteeri Raimo Sailas ehdottaa Aamulehden haastattelussa palkankorotuksien jäädyttämistä vuoteen 2013 asti. Sailas ehdottaa, että palkansaajat jatkaisivat nyt parin vuoden ajan nykyisillä sopimuksillaan ja pidättäytyisivät palkankorotusvaatimuksista.
"Jos taloustilanne kovasti huononee, mikä on todennäköistä, pari vuotta pitäisi edetä nollalinjalla", Sailas sanoo.
Sailaksen mukaan tiukka linja auttaisi Suomen vientiä ja kilpailukykyä.
"Kova tauti vaatii kovat lääkkeet", hän perustelee.
Sailaksen mielestä hallituksen lupaamat 2,5 miljardin euron säästötoimet vaalikauden loppuun mennessä eivät riitä. Hänen mukaansa samassa ajassa pitää karsia lisäksi ainakin kolme miljardia.
Sailas korottaisi myös eläkkeelle lähdön ikärajaa. Hän korostaa puhuvansa haastattelussa yksityishenkilönä, ei valtion virkamiehenä.
TUE KREIKKAA - PYSY 0 LINJALLA
13
108
Vastaukset
- fkjkffkj
Miksei uutisessa korosteta Raimo Sailaksen puoluekantaa?
Jos kyseessä olisi Perussuomalainen niin se kyllä muistettaisiin mainita aina kun on kyse jostain negatiivisesta.TIETTÄVÄSTI DEMARI
MUTTA 0 LINJAHAN EI KOSKE VEWROJEN KOROTUKSIA, SOK JA KESKOA TAI ENERGIAYHTIÖITÄ....
- etunen
Suomalaisia suuria munauksia, Sonera osti Saksan ilmatilaa, StoraEnson
tehdaskaupat Amerikoissa, EU.n kriisituet.
Kaikilla näillä on ollut Suomen valtion tuki.
Voitaisko tehdä tyhmyydestä vientituote?- !!!!!!!!!
Miksei, sehän on täällä ehtymätön "luonnonvara"
varsinkin päättäjien keskuudessa.
- Jörn Donner
Dorkaa!
- kansa kertoo
totta
- Autamme Kreikkaa:.!1
.
itse asiassa kaikkien työtätekevien on alennettava palkkojaan jotta Kreikka pelastuu!!!111!!!1!!!
.- cxxxxxxxxxxx
Perusteilla väliaikainen kriisirahasto,varmaan samanlainen kuin väliaikainen auton käyttömaksu.
- keijolandia 2
cxxxxxxxxxxx kirjoitti:
Perusteilla väliaikainen kriisirahasto,varmaan samanlainen kuin väliaikainen auton käyttömaksu.
kreikan anodikset kaikki samaan laivaan vetelee toisiaan hanuriin,tappi pois pohjasta sen jälkeen.se on parasta lääkettä se.
- Kaksi zorbasta
keijolandia 2 kirjoitti:
kreikan anodikset kaikki samaan laivaan vetelee toisiaan hanuriin,tappi pois pohjasta sen jälkeen.se on parasta lääkettä se.
.
Kreikassa on tasan kaksi zorbasta jotka ymmärtää ylipäänsä mistään mitään
9999999 muuta zorbasta tarvitsisi holhousapua
.
- Jörn Donner
Dorkaa!
- valitettavasti
totta joo
- Såsynd
Ida ei saa lettuja!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1331363
- 1011054
Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä
Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait89954Nostetaanpas kissa pöydälle: Onko Kuhmossa työpaikkakiusaamista?
Kuka uskaltaa puhua? Vai uskaltaako kukaan? Naisvaltaisella alalla on kuulemma Kuhmossa ruma tilanne. Mitä aikuiset ede25947Tuleeko Martinasta rouva Muhis
Saako vihdoinkin ne haaveilemansa prinsessa häät Hajjin entinen Muhammad kanssa, 😂 yhteistä heillä on se, että molemmat308832- 99803
- 37683
- 109656
Oletko miettinyt sitä
Että jos meidän persoonat ei sovi yhtään yhteen ;) No onneksi kumpikin on fiksu eikä halua toiselle mitään pahaa.56648Eipä oo näkyny montakkasn etelänvetelää vielä kylällä.
Liekkö tuo pensanhinta vetelille liian kallista, kun ovat jeäneet kesäksi kottiinsa vetelehtimmään. Pärjätään iliman vet140603