haluaisin laulaa...

Sellaista kyselen onko kellään tietoa olisiko tampereen seudulla ketään "lauluopea"? Meillä on häät tammikuussa 2005 ja haluaisin laulaa miehelleni Timo Koivusalon sanoittaman kappaleen ENTÄ SITTEN ongelmana on vain laulu taitoni jotka ovat koulu arvosana luokkaa varmaan 7. Haluaisin yllättää sulhon ja vetäistä kappaleen nätisti :) tarvisin hiukka jelppiä jotta se onnistuisi.
111673
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

Laulaminen on sellainen juttu, että joko sitä ääntä on, tai sitten ei ole.
Sitä ei saa opettajalta.
Ja jos ei ole korvaa, eikä tarkkuutta, siinä ei laulunopet auta.
Ellet sittenkin harkitsisi, että pyydät jotakuta lauluopea laulamaan puolestasi.

Mutta jos sinulla on olemassa ääntä, sekä korvaa, mutta haluat tekniikka-apua, ota yhteyttä paikkakuntasi musiikkiopistoon ja kysy yksitystunteja.

Äänestä
  • Toi Alannahin viesti on juuri samaa potaskaa, jota ihmiselle joka paikassa suolletaan. Kaikista ei tule huippulaulajaa, mutta laulamista voi kyllä opetella ja opettaa. Jos sinulla ei ole ääntä eikä korvaa, ei sinusta tule huippulaulajaa. Voit kuitenkin opetella sen verran, että kenenkään ei tarvitse hävetä lauluasi tai kärsiä silloin, kun laulat. Mene vain rohkeasti tunneille. Tuleva puolisosi arvostaa lauluasi varmasti ja luultavasti sinun laulusi on paras häälahja, jonka hän tulee saamaan.

    Äänestä

  • Tane kirjoitti:

    Toi Alannahin viesti on juuri samaa potaskaa, jota ihmiselle joka paikassa suolletaan. Kaikista ei tule huippulaulajaa, mutta laulamista voi kyllä opetella ja opettaa. Jos sinulla ei ole ääntä eikä korvaa, ei sinusta tule huippulaulajaa. Voit kuitenkin opetella sen verran, että kenenkään ei tarvitse hävetä lauluasi tai kärsiä silloin, kun laulat. Mene vain rohkeasti tunneille. Tuleva puolisosi arvostaa lauluasi varmasti ja luultavasti sinun laulusi on paras häälahja, jonka hän tulee saamaan.

    Mutta jos ei piiruakaan ole nuottikorvaa, sitä ei tunneilta saa.

    Tässä kohden en nyt tosiaankaan puhunut tapauksesta, joka "tykkää" laulaa ja koulussa ollut aina mukana kaikessa, mutta äänenhallinta uupuu. Heille kyllä löytyy apua ja hyötyä, kuten viestissänikin sanoin.
    Harjoittelu parantaa tarkkuutta ja hallintaa.

    Huippulaulajista en puhunut, enkä sellaista tarkoittanut, että pitäisi olla. höpö, höpö.
    Näillä, joile ei apua opista ole, ei ole apua mistään. Kuten armas äiteeni, joka ei vuosikummenien treenistä riippumatta kykene esittämään ukko noaa tunnistattavasti.
    Loukata en tarkoittanut, enkä sitä, että pitäisi olla joku hemmetin "karita mattila".

    Ajatus on kaunis, ja jos yhtään laulu kulkee, niin ei muuta kuin sinne tunneille.
    Aivan kuten alkuperäisessä vie´stissänikin sanoin.

    Älä tane käy kimppuun suotta.

    Äänestä

Parikymmentä vuotta häissä soittaneena kannatan kovasti ajatustasi. Jos on epäilystä, ettei mene ihan nuotilleen, laula vähän lyhyemmin.
Iloisten häitten kohokohtia ovat aina hetket, jolloin joku hääväestä rohkenee laulaa orkesterin säestyksellä. Eikä ole vähääkään väliä, meneekö ihan nuotilleen tai onko tempo aina kohdallaan.

Äänestä

kyllä mä niin olen harjoitellut ja laulanut levyn mukana että en tiedä voinko jättää sitä laulamatta :)
kiitos teille kommenteista ja kannustuksesta.

Äänestä
  • viittisitkö pistää ton laulun sanat tänne...ois kiva! :)
    kiitos...

    Äänestä

  • sanat kirjoitti:

    viittisitkö pistää ton laulun sanat tänne...ois kiva! :)
    kiitos...

    entä sitten kun linnut on lähteneet
    ja verkkaan käy virtojen juoksu
    entä sitten kun päivät on viilenneet
    ja poissa on nurmien tuoksu
    sinä vieläkö viivyt mun vierelläin
    tuuli tuiskuna lunta kun heittää
    yhä kätesi löydänkö kädestäin
    paksu jää vaikka muistoja peittää

    entä sitten kun päivä jo hämärtyy
    se pois viekö elämän uskon
    entä sitten kun eessämme värjäytyy
    rantataivaan jo väreillä ruskon
    sinä vieläkö viivyt mun vierelläin
    aallot raueten iltaan kun taipuu
    yhä kätesi löydänkö kädestäin
    päivä lopulta mailleen kun vaipuu

    entä sitten kun lyhenee askeleet
    on haaveiden tilalla muistot
    entä sitten kun silmiin saa kyyneleet
    nauru lasten ja leikkipuistot
    sinä vielä jos viivyt mun vierelläin
    kun on kaikki jo sanottu kerran
    sulle ojentaa tahtoisin elämän
    se on sun yhden elämän verran
    se on sun yhden elämän verran


    oleppa hyvä :)

    Äänestä

Laula vaan, hienot tekstit on kyllä kappaleessa.Itse en pystyisi varmaan kyyneliltä välttymään.

Äänestä

toi toka säkeistö....siin virhe... yhä kätesi löydänkö kädestäin...väärin yhä kuiskaatko hiljaa mun nimeäin...oikein :)

Äänestä

Mä tykkään nuolla smällejä:)

Äänestä

Hei,

Olisiko kellään tähän nuotteja?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Saana kirjoitti:

Sellaista kyselen onko kellään tietoa olisiko tampereen seudulla ketään "lauluopea"? Meillä on häät tammikuussa 2005 ja haluaisin laulaa miehelleni Timo Koivusalon sanoittaman kappaleen ENTÄ SITTEN ongelmana on vain laulu taitoni jotka ovat koulu arvosana luokkaa varmaan 7. Haluaisin yllättää sulhon ja vetäistä kappaleen nätisti :) tarvisin hiukka jelppiä jotta se onnistuisi.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu