halvin mppt säädin

efödfvfbv

mitästä kaupasta ?

8

1617

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ölkjölkj

      Nordicsolarilta saa hintaan 166€. Tosin siinä tuleva jännite voi olla korkeintaan 55V. Amppeereita kestää 40. Ostin tuon ja hankin myöhemmin tuhdimman vehkeen.

      • kiinalaista laatua

        Eipäs ollut teknisiä tietoja muuta kuin sisäänmenojännite ja kuormankesto.
        Missä latausjännitteet,yläraja,kellunta- ja katkaisujännitteet?


      • vaikka niin
        kiinalaista laatua kirjoitti:

        Eipäs ollut teknisiä tietoja muuta kuin sisäänmenojännite ja kuormankesto.
        Missä latausjännitteet,yläraja,kellunta- ja katkaisujännitteet?

        Kai niitä voi vaikka kysyä, jos ei oo nettisivuille laitettu?


      • kiinalaista laatua
        vaikka niin kirjoitti:

        Kai niitä voi vaikka kysyä, jos ei oo nettisivuille laitettu?

        Varmaan voi kysyä mutta yleensä ne jätetään kertomatta mikäli speksit poikkeavat yleisestä käytännöstä.
        Muutamissa koekrafin säätimissä,myös mppt,lataus loppuu 13,9 volttiin ja agm akkujen latauksessa saisi nousta 14,4 volttiin jotta akut täyttyisivät


      • google auttaa
        kiinalaista laatua kirjoitti:

        Varmaan voi kysyä mutta yleensä ne jätetään kertomatta mikäli speksit poikkeavat yleisestä käytännöstä.
        Muutamissa koekrafin säätimissä,myös mppt,lataus loppuu 13,9 volttiin ja agm akkujen latauksessa saisi nousta 14,4 volttiin jotta akut täyttyisivät

        http://zlpower.en.made-in-china.com/offer/YMnmJlXoaDWK/Sell-MPPT-Solar-Charge-Controller-SL-40A-.html

        Details:

        Product Name: MPPT Solar charge controller 12V/24V 40A
        SL-40A
        Product Features

        1. High converting efficiency higher than 97%for minimizing energy loss

        2. Build-in MPPT tracker for optimizing the power transformation

        3. Reversed current protection for preventing equipment damage

        4. Automatic battery temperature compensation for long-term reliability

        5. Capable of selecting different charging mode for various type of batteries

        6. Capable of connecting additional DC load for wider applications

        7. Three stage charge control system(bulk, absorption, and float mode)with temperaturecompensation
        8. LED indicators display charge status in real time

        9. Pulse width modulation(PWM)topology combined with a multi-stage charge control algorithm leads to superior charging and enhanced batteryperformance
        MODEL SL-40A
        Rated Voltage 12/24VDC
        Rated charge current 40A
        Load current 15A
        Input voltage rang 15-55VDC
        Max.PV open circuit array voltage 55VD
        Typical idle consumption 5s 1.5*inom>20s 1.25*inom temperature controlled
        Bulk charge 14.6V (default) 29.2V (default)
        Floating charge 13.4V (default) 26.8V (default)
        Equalization charge 14.0V (default) 28.0V (default)
        Over charge disconnection 14.8V 29.6V
        Over charge recovery 13.6V 27.2V
        Over discharge disconnection 10.8V(default) 21.6V(default)
        Over discharge reconnection 12.3V 24.6V
        Temperature compensation -13.2mv/C -26.4mv/C
        Lead acid battery setting Adjustable
        Nicad battery setting Adjustable
        Load control mode 1. Low Voltage Reconnect (LVR): Adjustable 2. Low Voltage Disconnect (LVR): Automatic Disconnection 3.Reconnection:Includes warning flash before disconnect and reconnect
        Low voltage reconnect 12.0-14.0Vdc 24.0-28.0Vdc
        Low voltage disconnect 10.5-12.5Vdc 21.0-25.0Vdc
        Ambient temperature 0-40C (full load) 40-0C (de-rating)
        Altitude Operating 5000m,Non-operating 16000m
        Protection class IP21
        Battery temperature sensor BTS optional remote batter temperature sensor for increased charging precision


    • aurinkosähköttäjä

      Pikainen vilkaisu speksiin toi esille pari kohtaa:

      Hyvää: säädin näyttää toimivan myös PWM-muodossa eli toivottavasti lataa myös vähäisessä valossa

      Huonoa: säätimen normaali toimintalämpötila on 0 ... 40 astetta, eikä siis välttämättä toimi pakkasella hyvin tai ollenkaan

      Maksimi tulojännite 55V (noteerattu edellä), siis max kaksi panelia sarjassa eli MPPT-ominaisuutta ei voi hyödyntää kovinkaan hyvin

      • ölkjölkj

        Toimintalämpötila 0- 40 astetta celsiusta taitaa olla elektroniikkalaitteissa "normaali" takuuehtojen lämpötila noin yleisesti ottaen. Onko sillä vaikutusta laitteen toimintaan, taitaa olla toinen juttu.

        Videokamerassani, joka tallensi nauhalle, oli myös nuo lämpötilat mainittuna. Mies meinasi hyytyä -27 asteen pakkasessa. Kameran toiminnassa ei ollut mitään ongelmaa.


      • aurinkosähköttäjä
        ölkjölkj kirjoitti:

        Toimintalämpötila 0- 40 astetta celsiusta taitaa olla elektroniikkalaitteissa "normaali" takuuehtojen lämpötila noin yleisesti ottaen. Onko sillä vaikutusta laitteen toimintaan, taitaa olla toinen juttu.

        Videokamerassani, joka tallensi nauhalle, oli myös nuo lämpötilat mainittuna. Mies meinasi hyytyä -27 asteen pakkasessa. Kameran toiminnassa ei ollut mitään ongelmaa.

        Teknisissä määrittelyissä mainittu lämpötila-alue on alue jossa valmistaja takaa toiminnan speksien mukaisesti. Ellei toimi voi kaupan purkaa tai saada hyvitystä. Lämpötila-alueen ulkopuolella laite useimmiten toimii jotenkuten, mutta takeita ei ole.

        Laite suunnitellaan niin että kaikki komponentit valitaan suunnittelulämpötila-alueen mukaan. Laajempi lämpötila-alue tarkoittaa yleensä laadukkaampia komponentteja ja muita teknisiä ratkaisua, ja se näkyy myös hinnassa.

        Minun aurinkosähkölaitteeni on valittu niin että on takeita myös toiminnasta pakkasella. En halunnut ottaa riskiä. Joku toinen ottaa suuremman riskin ja säästää hankintahinnassa. Jokaisen oma valinta.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Taas puukotus yläristillä!

      Tänään taas puukotettu hengiltä ihminen Kuopiontien läheisyydessä yläristillä! Nyt näitä alkaa olla viikoittain!
      Pieksämäki
      57
      1701
    2. Olen päättänyt tappaa itseni tämän vuoden puolella

      Minulla ei ole oikeastaan mitään hävittävää. Elämäni on surkeaa ja tunnen ihmisten tuijotukset ja supinat. Ne nauravat r
      Ikävä
      129
      1343
    3. Mitä teillä grillataan juhannuksena? Anna oma vinkkisi grilliherkkuihin

      Kesä ja juhannus on grillailun kulta-aikaa. Mitä teillä grillataan juhannuksena? Anna oma vinkkisi grilliherkkuihin. Ka
      Grillaus
      70
      1231
    4. La Promesa sarjan ystäville iso pettymys - Yleltä lisäinfoa asiasta

      La Promesa suosikkisarjan kohtalosta on tullut tietoa. Tämä ei kyllä välttämättä ilahduta sarjan faneja. Lue lisää: htt
      Tv-sarjat
      10
      826
    5. Mä muuten kerroin puolisolle susta

      Nimeä mainitsematta....
      Ikävä
      62
      775
    6. Paljonko meidän ikäero on?

      Ois kiva tietää.
      Ikävä
      65
      651
    7. Nyt kun olen vähän huppelissa niin uskallan sanoa

      Mikä minua oikein närästää... Tiedän että meillä on ollut vaikeaa mutta miten kauan sulla on ollut toinen mies vai oliko
      Ikävä
      37
      502
    8. Mies onko sinulla

      Kaikki hyvin? 🌞 -nainen
      Ikävä
      36
      467
    9. Nainen onko kaikki

      Onko sinulla nainen kaikki hyvin? mies
      Ikävä
      43
      460
    10. Toivotetaanko toisillemme

      Juhannuksia vai ollaanko vihoissa
      Ikävä
      52
      442
    Aihe