Arkistojen kätköistä nuori Tapani vuodelta 1972. Lauluteknisesti yllättävän mahtava veto noin nuorelta sälliltä, sillä olen tottunut kuulemaan näissä hänen alkuvuosiensa tulkinnoissa enemmän raa'an voiman käyttöä ja intoa kuin hallittua soinnikkuutta. Tässä nimenomaisessa laulussa vibraton hallinta on jotain aivan uskomatonta!
Jos jotain rakentavaa kritiikkiä esittää, niin ehkä pyrkimys alaäänissä pehmeyteen ja herkkyyteen meni enemmän kuiskailun puolelle. Artikulointi oli kuin kirsikka kakun päällä. Kuunnelkaa ja nauttikaa! :)
http://www.youtube.com/watch?v=lt96bURJjko
"Eilen kun mä tiennyt en"
16
516
Vastaukset
- ********************
Ihan ok. veto. Vaikkakin vähän mitäänsanomattoman kuuloinen kun tajunnassa on niin vahvasti Tapio Heinosen huikean hienovireinen ja herkkä tulkinta ky. laulusta.
- en tykännyt
Olisisi vaan pysynytkin siellä arkistojen kätköissä. En tykännyt tuosta yhtään vaikka Tapsan lauluista ja laulamisesta kyllä muuten pidänkin. Tuo oli tuollaista teennäistä, pintapuolista tunteilua. Sen huomasi siitä ,että tulkinta ei koskettanut lainkaan.
- Annu.
Hui kauhistus!
Siellä oli hyvä verrata eri esityksiä ja artisteja ja kyllähän nyt on niin ettei Tapio Heinosen tulkintaa mikään voita. Jari Sillanpää on selkeesti myös omaa luokkaansa. Tapsukka on ensinkin liian nuori tuossa esittämään moista biisiä ja toiseksikin liian huono laulaja(ihan yleisestikin). Maneerit on samat kuin nykyTapsukallakin, kammottavat.- Juffer
Samaa mieltä, ei kolahtanut. Jäi kovin pintapuoliseksi esitys. Äänellisesti ihan hyvä, mutta kun on vertailupohjaa niin...
- Annu.
Kiitos tästä linkistä! Oli tosi komeasti laulettu!!! =) Kiitos!!
- pöhöjäläääne
Juuri niin Annu, olihan komiaa! Kiitos sinulle!
- pöhöläjääneManne
Ei ollut Annu tuota kirjoittanut vaan sinä Niuvanniemen Manne. Joka olet tänään päässyt vapaalle hoidosta. Hyviä vapaita ja vielä nopeampia paluuta tt Suomen KANSA.
- upeetamahtavaa
Mahtava esitys!
- kalevi-55
Todella koskettava laulu. ei olisi voinut parempaa pyhäinpäivän lahjaa olla. tulee niin mieleen muistot nuoruudesta.
- Suurlaulaja
Upea laulu ja taitavasti laulettu, hyvä Tapani!
Hyvät asiat eivät vanhene koskaan! :) - Ei-mikään-laulaja
Suurlaulaja kirjoitti:
Upea laulu ja taitavasti laulettu, hyvä Tapani!
Hyvät asiat eivät vanhene koskaan! :)Ja p*skanmarjat. Olisi vain pysynyt siellä arkistossa. Suurlaulaja? Hahhahhaa. Kiitos päivän parhaista nauruista.
- Kuoronjohtaja
Samaa mieltä, Kalevi. Laulu on itsessään todella upea. Hienoa artikulointia Tapsalta, pianissimot pysyivät pianissimoina.
- Hammasrako.Suhisee
Kuoronjohtaja kirjoitti:
Samaa mieltä, Kalevi. Laulu on itsessään todella upea. Hienoa artikulointia Tapsalta, pianissimot pysyivät pianissimoina.
Hienoa artikulointia??? Voi pyhä Sylvi sentään. Tekohampaathan ne Tapsuliinillä loksuttivat. Suutari pysyköön lestissään eli Tapsuliini pysyköön kansakunnan pellenä tekohampaanväleineen!!!
- marjutttt
Kuoronjohtaja kirjoitti:
Samaa mieltä, Kalevi. Laulu on itsessään todella upea. Hienoa artikulointia Tapsalta, pianissimot pysyivät pianissimoina.
pirun hyvä, kuuntelempa sen samantien!
- juustinax
marjutttt kirjoitti:
pirun hyvä, kuuntelempa sen samantien!
Kun pääpiru itse rääkyy niin täytyyhän sen olla hurmosfanin mielestä pirun hyvä. Voi tsiisus mikä punapersepaviaanien lauma te olette. Te Tupsutöpsön hihhulifanit!!!
- TämänMestari
Tämän kappaleen mestari esiintyy nyt https://www.youtube.com/watch?v=HnWnJmGIqi8
;-)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Oulaisen vaalitulos: Vahva alku, mutta lisää toimia tarvitaan
Hallituksen toimet rikollisuutta vastaan alkavat tuottaa tulosta. Puolueväriin katsomatta demokratian valtaa ja perustus166768- 1972500
Yh:n pihalla aina eri auto
Ompa jännä seurata ohiajaessa, että millainen auto on nyt erään yksinhuoltajan pihassa. Näyttääpä siellä taaskin olevan1001928En vittujakaan enää välitä sinusta nainen
Toivottavasti en näe sinua enää koskaan. Jos näen, niin en ole näkevinäni. Et merkitse minulle enää mitään.761507Exän käytös hämmentää (taas)
Osaisivatko palstan herrat kenties helpottaa tulkitsemista? Toki naispuolisetkit saavat antaa tulkinta-apua, mutta nyt k1911059- 41980
Olet minua
vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va46949- 77843
- 45719
Susanna Laine paljastaa - Tästä farmilaiset yllättyvät joka kaudella: "Ettei olekaan niin paljon..."
Farmi Suomi vie Pieksämäelle maaseudulle ja suosikkirealityn juontajan puikoissa on Susanna Laine. Uudella kaudella muka7708