Männynherkkutatti

Milfix

Onko mäntykankailla vielä herkkutatteja. Erään yrittäjän mukaan alkaisi nousemaan. Viime vuonnahan paras tattiaika oli syyskuussa. Rouskuja olen onnistunut löytämään, mutta en suppilovahveroita. Ei ole sellaista metsää tässä lähellä.

5

534

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • uhjkö

      Ei ole tatteja. Pari löytyi, mutta aivan toukkapirtelönä, vaikka ihan pieniä olivat. Ei ollut rouskujakaan enää :(

      • -Santtu-

        Löysin eilen (2.10.) sangollisen hyväkuntoisia punikkitatteja. Suurin osa oli toukattomia. Yleensähän niissä on toukkia.


    • Sieni-man

      Tattiaika alkaa olla jo ohi, se vähän vaihtelee vuosittain milloin tatteja on ja milloin ei, vähän niinkuin sään armoilla, vielä jokunen punikkitatti oli viikonloppuna ja muut jo melko "pehmeitä".
      Rouskuja löytyy vielä, ainaskin rannikolta hyvinkin runsaasti, karvarouskuja, haaparouskuja ja paikoin jäkäläkankailta vielä nuoria kangasrouskujakin.
      Suppilovahveroita myös alkaa olla hyvinkin paljon, melkein metsisssä kuin metsisssä, mut vanhoissa sekametsissä ja kuusikoissa enimmäkseen, ja kasvavat sammalpeitteisessä maastossa, usein laajoina ryhminä ja ovat paikoin melko isoja.
      Löytyypä vielä kanttarellejakin sieltä sun täältä ja mustatorvisieniä, jokunen haperokin kasvaa vielä.
      Eli metsään vaan, kyllä ilmaista terveysvaikutteista lähiruokaa kannattaa hyödyntää:)

    • punikkiko

      voi, voi, vielä löysin ihan hyvän pienen herkkutatin. Ja viime vuonna oikein isoja hyviä vielä lokakuussa täällä lounaissaaristossa.
      Mutta ihmetytti eräs tatti, jonka ajattelin punikkitatiksi, koska se oli ihan punaruskea päältä ja jalka mustankirjava. Joku oli veitsellä halkaissut sienen, mutta se ei ollut yhtään tummunut. Lähellä oli samanlainen aika iso. Pillit (vai mitä net nyt olikaan, jotka tateilla on) olivat vaaleat. Olikohan se kuitenkin jokin herkkutattilaji?

    • SIENIMIES-1

      Olisiko männynpunikkitatti?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Rasismia kaikkialla näkevät ovat Suomen tyhmimpiä ihmisiä

      ja monillahan kuluu myös mielialalääkkeitä, eli päässä on ongelmia. Mutta he eivät tajua kuinka paljon ja ihan todellis
      Maailman menoa
      347
      6949
    2. Ei kahta sanaa etteikö Petteri Orpo hyväksy rasismia

      Koska jatkaa hallituksessa rasistisen perussuomalaisiksi itseään kutsuvan puolueen kanssa. Se on Petteri Orpon arvomaai
      Maailman menoa
      73
      5981
    3. Mitkäs nuorisoporukat ovat toisia nuoria ryöstelleet (selvää rassismia)

      No poliisi kertoo, että maahanmuuttajataustaisia ovat, ja isot porukat sillä yhden suomalaisen uhrin kimpussa on ollut j
      Maailman menoa
      195
      5453
    4. Pitkän linjan yritysjohtaja: Suomen tapahtumat eivät ole Aasian kärkiuutinen

      Viimeaikaista kohua on käytetty sisäpoliittisena lyömäaseena, Thomas Zilliacus sanoo. – Koska asiaa kuitenkin kommentoi
      Maailman menoa
      83
      4258
    5. Demarit ovat oikeasti törppöjä eli heikkoälyisiä

      ja todistavat sitä päivittäin täällä lapsellisilla jutuillaan. Kauheasti on hehkuttaneet kuinka demarien kannatus vaan
      Maailman menoa
      54
      3461
    6. HS 12/25 kysely: persut romahti, demarit raketoi

      Kyyti on kylmää persuleirissä, saattaa vetää siellä silmätkin viirulleen. Sen sijaan SDP:n puoluetoimistolla voidaan pok
      Maailman menoa
      66
      3405
    7. Perussuomalaiset eivät harrasta maalittamista kuten vasemmisto

      Huomaa tässä keinotekoisessa "rasismi"-kohussakin kuinka vasemmistolaiset maalittavat Perussuomalaisia. Me emme vastaava
      Maailman menoa
      6
      3393
    8. Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun

      ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta
      Maailman menoa
      53
      3322
    9. Töppö-persut ovat todella tyhmiä

      sen kertoo tämäkin avaus: "Persujen suosio vain laskee" Töppö-persu vaan unohtaa, että ennen tätä galluppia persujen kan
      Maailman menoa
      37
      3074
    10. Maataloustuet voi poistaa, naudan tuottajahinta pompsahtanut 25 %

      Enää ei tarvitse veronmaksajien tukea, koska maajussi saa lihasta nyt hyvää hintaa. https://yle.fi/a/74-20198739
      Maailman menoa
      12
      2307
    Aihe