Onko mäntykankailla vielä herkkutatteja. Erään yrittäjän mukaan alkaisi nousemaan. Viime vuonnahan paras tattiaika oli syyskuussa. Rouskuja olen onnistunut löytämään, mutta en suppilovahveroita. Ei ole sellaista metsää tässä lähellä.
Vastaukset 5
- uhjkö
Ei ole tatteja. Pari löytyi, mutta aivan toukkapirtelönä, vaikka ihan pieniä olivat. Ei ollut rouskujakaan enää :(
- -Santtu-
Löysin eilen (2.10.) sangollisen hyväkuntoisia punikkitatteja. Suurin osa oli toukattomia. Yleensähän niissä on toukkia.
- Sieni-man
Tattiaika alkaa olla jo ohi, se vähän vaihtelee vuosittain milloin tatteja on ja milloin ei, vähän niinkuin sään armoilla, vielä jokunen punikkitatti oli viikonloppuna ja muut jo melko "pehmeitä".
Rouskuja löytyy vielä, ainaskin rannikolta hyvinkin runsaasti, karvarouskuja, haaparouskuja ja paikoin jäkäläkankailta vielä nuoria kangasrouskujakin.
Suppilovahveroita myös alkaa olla hyvinkin paljon, melkein metsisssä kuin metsisssä, mut vanhoissa sekametsissä ja kuusikoissa enimmäkseen, ja kasvavat sammalpeitteisessä maastossa, usein laajoina ryhminä ja ovat paikoin melko isoja.
Löytyypä vielä kanttarellejakin sieltä sun täältä ja mustatorvisieniä, jokunen haperokin kasvaa vielä.
Eli metsään vaan, kyllä ilmaista terveysvaikutteista lähiruokaa kannattaa hyödyntää:) - punikkiko
voi, voi, vielä löysin ihan hyvän pienen herkkutatin. Ja viime vuonna oikein isoja hyviä vielä lokakuussa täällä lounaissaaristossa.
Mutta ihmetytti eräs tatti, jonka ajattelin punikkitatiksi, koska se oli ihan punaruskea päältä ja jalka mustankirjava. Joku oli veitsellä halkaissut sienen, mutta se ei ollut yhtään tummunut. Lähellä oli samanlainen aika iso. Pillit (vai mitä net nyt olikaan, jotka tateilla on) olivat vaaleat. Olikohan se kuitenkin jokin herkkutattilaji? - SIENIMIES-1
Olisiko männynpunikkitatti?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Olivia Oras
"Yle MOT:n tietojen mukaan Oras oli joutunut sairaalahoitoon helsinkiläisellä kauneusklinikalla tehdyn rasvaimun yhteyde1521970- 1351105
MOT: Nuoren Olivia Oraksen, 27 surullinen kuolema kauneusoperaatiossa :(
MOT:n tietojen mukaan Oras menetti tajuntansa rasvaimua edeltäneessä puudutuksessa. Hänet kuljetettiin Husiin, ja hän ku1121091- 47971
Haluatko että unohdan sinut kokonaan
Siihen suuntaan ollaan menossa, nyt jo. Ja ehkä parempi näin, niin ei kulu energiaa hukkaan mahdottomuuteen. Ja vaikka j72918- 53819
- 38707
- 34667
- 64662
Ylen typerät rinnastukset.
Näin YLE…..Saksassa ei ole äärioikeisto ollut vallassa sitten Hitlerin . YLEn toimittajille tiedoksi . Hitler oli Saksan244659