tampereelta amsterdamiin

ei ihan tulppaani...

Hei,
Ryanairilla olis tarkoitus matkustaa ja Amsterdamiin tekisi mieli... Raikku ei lennä sinne suoraan Tampereelta, vaan ilmeisesti pitää ottaa mutka sieltä ja mutka täältä :=/ Onko kokemuksia, onko matka ylipäätään toteutettavissa pitkän viikonlopun matkan puitteissa?

Jos joku viitsii vastata, olen tavattoman kiitollinen jo etukäteen :)

4

387

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • RYR

      Jos Suomesta ylipäätään, niin lähtisin Lappeenrannasta Düsseldorf-Weezeen, kenttä on aivan Hollannin rajan ulottuvilla, sitten bussilla.

      Jos nimenomaan Tampereelta, paras on Bremen, Bremenistä Amsterdamiin matkustetaan IC-junalla.

      Aikataulu:

      Bremen Hbf 12:44 IC 2027 Intercity
      Osnabrück Hbf 13:35 (junan vaihto)
      Osnabrück Hbf 13:53 IC 146 Intercity
      Amsterdam Zuid 16:59

      Junaliput voi ostaa osoitteesta http://reiseauskunft.bahn.de/bin/query.exe/en
      Liput ostetaan Amsterdam Centraaliin, tai jos päämääränä Amsterdam Zuid, niin Schipholiin (pääteasema; Zuidia ei ole hinnastossa). Hinta paikkalippuineen (hyvissä ajoin ostettuna) 29 euro (ns. Europa-Spezial Niederlande)

    • Muillakin pääsee

      Jos aikaa on vain pitkä viikonloppu ja Amsterdamiin haluaa, niin kannattaa kyllä katsella muitakin vaihtoehtoja kuin Ryanair, ellei oikeasti halua viettää lähes koko päivää matkalla molempiin suuntiin. Katselin huvikseni välille 3-7.11. niin Helsingistä pääsee suorilla lennoilla KLM:llä 160 eurolla edes takaisin. Tampereelta SAS:lla noin 215 eurolla niin että vaihtoja joko Tukholmassa tai Köpiksessä ja osalla niistä ihan kohtuullinen vaihtoaika. Kukin toki tyylillään, mutta itse en ihan muutaman kympin säästön takia tuhlaa tuntikausia ylimääräistä matkalla.

    • nhyvj

      hki kenttä ja kelmi.ainoa järkevä tapa damiin,vinnairkin jos löysää rahaa

    • JULLIJUOPPO__

      TAI MITEMPÄ OIS KUNNON VALTIONTAKSI

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa

      sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT
      Maailman menoa
      325
      3775
    2. Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi
      Maailman menoa
      128
      3540
    3. Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla

      Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku
      Maailman menoa
      4
      2220
    4. Onko kaivattusi spesiaali?

      Millä tavalla ja miten?
      Ikävä
      107
      1607
    5. Huono päivä

      Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja
      Ikävä
      18
      1528
    6. Typeryyttä

      Se on kummallista, kun kaksi ihmistä tuntee selittämätöntä vetoa toisiinsa, mutta eivät vain pääse toistensa luokse. Mik
      Ikävä
      122
      1262
    7. Martina mukana erikoisjoukossa

      Huippurankka Erikoisjoukot-ohjelma jatkuu, Martina mukana. Kerrankin Martinalle hyvä ohjelma, hänellä on voimaa, sisua j
      Kotimaiset julkkisjuorut
      136
      917
    8. Lindtman haluaa leikata Kela-korvauksista...oho!

      Antti Lindtman sanoo Kauppalehdessä, että vuodesta 2028 voi tulla erittäin hankala, mikäli nykyinen hallitus ei tee riit
      Maailman menoa
      99
      860
    9. Häneen rakastuminen oli sellaista

      että aina uskoi ja luotti että kyllä tästä vielä edetään jotenkin. Se olikin vain rakastuneen toiveajattelua kaikki. Ta
      Ikävä
      77
      787
    10. Huonosti.

      Oletko kohdellut kaivattuasi huonosti? Miksi?
      Ikävä
      85
      723
    Aihe