Käyttääkös kukaan tyhjiä maitotölkkejä sekä muita pahvipakkauksia takan sytyttämiseen näin..
Itse täytän puulastuilla ym klapisavostasta tulleella puuroskalla..samalla kaikki tulee hyötykäyttöön
Sytykkeenä mene ihan kivasti ja pelkkiä maitolaatikoita en polta edes sytykkeenä vaan täynnä
ed. puutavaraa..
Itse täytän puulastuilla ym klapisavostasta tulleella puuroskalla..samalla kaikki tulee hyötykäyttöön
Sytykkeenä mene ihan kivasti ja pelkkiä maitolaatikoita en polta edes sytykkeenä vaan täynnä
ed. puutavaraa..
Vastaukset 4
Vanhimmat
Pitää olla vapaa-aikaa eikä muuta harrastusta, kun tukkii maitopurkkiin puuntikkuja ja polttaa niitä takassa.
Onhan tunnettu "tosiasia" Suomessa, että roskia ei saa polttaa omassa tulipesässä mutta kunnan lämpölaitoksessa saa ja kunta taas myy niillä tulleen lämmön takasin "halvalla".
Itse poltan ja käytän sytykkeiksi kaiken mahdollisen paperi roskan, maitotölkit, pakkauspahvit ym. palavat. Tuhkaa tulee tietenkin enemmän, mutta kyllä sitä tonne metsän laitaan sopii tyhjennellä. Nuohooja käy kerran vuodessa ja ei tuo ole mitään valitellut, että hormi olisi ollut mitenkään poikkeavan nokinen. Miksi siis maksaisin, L&T roskien kuljetuksesta, kun voin lämmittää niillä torppaa?
Sahanpurua saa 5 euroa per kuutio, koivun kuutiohinta on yli kymmenkertainen.
Purua tölkkeihin ja palamaan koivu- tai leppäklapien kanssa.
Nokeaa toki hieman, mutta ei ole kallis nuohouskaan itse tehtynä.
Minäkin poltan mökillä kaikki palavat roskat ,ja saunan uunin yleensä maitopurkilla , jossa on kuivia käpyjä kyllä syttyy.