Paljastan ovelaa toimintaa millä pelataan potilaan kustannuksella. Olen työskennellyt eri lääkäriasemilla vuosikymmenen. Rehellisyyteni vuoksi olen ollut työnantajieni kanssa vaikeuksissa. Nykyään olen yksityisellä töissä, joten ei tartte valehdella enään.
Jännevammaa, silmävammaa ei voida hoitaa päivystyksellisesti?
Mitään potilas- ja toimenpideryhmää ei voi sulkea kaavamaisesti pois terveydenhuollon palveluiden piiristä. Ohjeista täytyy käydä selkeästi ilmi, että hoitohenkilökunnalla on oikeus ja velvollisuus tarvittaessa tapauskohtaiseen ja lääketieteellisesti perusteltuun harkintaan.
Potilaan oikeus perustuslaissa turvattuihin terveyspalveluihin ja potilaslaissa säädettyyn laadultaan hyvään terveyden- ja sairaanhoitoon eivät potilaan kohdalla toteudu, jos hoidon tarvetta ei arvioida yksilöllisesti ja kliinisen tutkimuksen perusteella.
Kun eivät muutkaan saa, on lainvastainen kommentti. Peustelu määrään on väärä perustelu.
Puutteelliset merkinnät potilasasiakirjoissa
Yleensä pidetään vakavana puutteena sitä, että merkinnät potilaan hoidosta potilasasiakirjoissa ovat niin puutteelliset, ettei niiden perusteella voi arvioida potilaan saamaa hoitoa kokonaisuudessaan. Asiakirjoista voi puuttua merkinnät puhelinsoitoista, hoitoratkaisun perusteista ja potilaalle annetuista ohjeista. Yleensä ei hoito-ohjeita edes saa mihinkään vammaan liittyen kunnollisia.
Potilaita koitetaan kiristää hakeutumaan yksityiselle, siellä työskentelevät samat lääkärit jotka antaa parempaa hoitoa kun julkisella. Minun pää ei kestänyt sellaista kaupankäyntiä ja surin iltaisin ja jopa öisin voimattomuuttani. Kun teet lain mukaan työnantaja voi syyttää tuhlaamisesta ja alkaa savustamaan ulos.
Vaatikaa hoitoa oikein perustein liittyen lakiin.
Jännevammaa, silmävammaa ei voida hoitaa päivystyksellisesti?
Mitään potilas- ja toimenpideryhmää ei voi sulkea kaavamaisesti pois terveydenhuollon palveluiden piiristä. Ohjeista täytyy käydä selkeästi ilmi, että hoitohenkilökunnalla on oikeus ja velvollisuus tarvittaessa tapauskohtaiseen ja lääketieteellisesti perusteltuun harkintaan.
Potilaan oikeus perustuslaissa turvattuihin terveyspalveluihin ja potilaslaissa säädettyyn laadultaan hyvään terveyden- ja sairaanhoitoon eivät potilaan kohdalla toteudu, jos hoidon tarvetta ei arvioida yksilöllisesti ja kliinisen tutkimuksen perusteella.
Kun eivät muutkaan saa, on lainvastainen kommentti. Peustelu määrään on väärä perustelu.
Puutteelliset merkinnät potilasasiakirjoissa
Yleensä pidetään vakavana puutteena sitä, että merkinnät potilaan hoidosta potilasasiakirjoissa ovat niin puutteelliset, ettei niiden perusteella voi arvioida potilaan saamaa hoitoa kokonaisuudessaan. Asiakirjoista voi puuttua merkinnät puhelinsoitoista, hoitoratkaisun perusteista ja potilaalle annetuista ohjeista. Yleensä ei hoito-ohjeita edes saa mihinkään vammaan liittyen kunnollisia.
Potilaita koitetaan kiristää hakeutumaan yksityiselle, siellä työskentelevät samat lääkärit jotka antaa parempaa hoitoa kun julkisella. Minun pää ei kestänyt sellaista kaupankäyntiä ja surin iltaisin ja jopa öisin voimattomuuttani. Kun teet lain mukaan työnantaja voi syyttää tuhlaamisesta ja alkaa savustamaan ulos.
Vaatikaa hoitoa oikein perustein liittyen lakiin.
Vastaukset 22
Vanhimmat
MIkäpä täällä Kotkassa enää hämmästyttää kun Careakin todettiin sairaanhoitopiiriksi, jossa tapahtuu Suomessa kolmanneksi eniten hoitovirheitä tai laiminlyöntejä potilaan kohdalla. Ja suurin syy on ylhäältä tuleva käsky : säästäkää, säästäkää, säästäkää vaikka henki menisi. Pelkästään omassa tuttavapiirissä on lukemattomia tapauksia, joissa on tapahtunut räikeää laiminlyöntiä tai hoitovirheitä aina potilaan henkilötietojen tiettämättömyyden ja kuolemansyyn selvittämiseen asti. Ja kaikki tuolta väliltä. Tästä aiheesta saisi kokonaisen paksun kirjan pelkästään Kotkassa.
Karmea paikka. Arvaillaan ja hoidetaan väärin ja tehdään uusi diagnoosi ja taas hoidetaan väärin.... Kai sieltä aina joku hengissäkin selviää mutta.....
Koko paska pitäs lopettaa, koska sinne on pesiytyny ääliöitä työntekijöitä. Lakia vastaan ei voi toimia vaikka työnantaja pakottas. Kaverin silmä sokeutumisvaarassa verkkokalvorepeämän vuoksi mitä ei meinata hoitaa. Millä rahalla muka veronmaksaja yksityisen maksaa, 3000E noin vai ja kelasta 100e takas? Hyksistäkin pompottivat takaisin, kun pelkkä lähete ei riitä.
http://www.hus.fi/default.asp?path=1,28,2052,11786,16596,32320
http://www.oikeusasiamies.fi/Resource.phx/pubman/templates/2.htx?id=624
Jos on niin Valviraan voi valittaa saamastaan kohtelusta ja muutenkin on ihmiset valittaneet aikaisemmin jopa Eduskunnan oikeusasiamiehelle saamastaan kohtelusta muista sairaanhoitopiirin alueilta. Suosittelen!
Minua henkilökohtaisesti ärsyttää, ettei ihmisille kerrota kunnolla lääkärissä heidän oikeuksiaan ja ole missään selvästi esillä. Leikkauksen jälkeen ihminen hylätään kuin oman onnensa nojaan.
Lääkärinä itse tunsin velvollisuudeksi kertoa asioista. Suomessa ei uskalleta ottaa vastuuta ja usein lääkärit pakoilevat vastuutaan. Tavallinen terveyskeskuslääkärikin saa mukavaa palkkaa. Summa muistaakseni alkaa numerolla 5.
Naisena julkisella puolella minua savustettiin ja sorrettiin. Kostoksi kerron lainmukaan miten kuuluu toimia tästälähdin muille ihmisille, se tuskin rikkoo mitään lakia.
Helppo sanoa että vaatikaa...joopa joo.
Näitä "mine ei tietä mitä sine tarkoita" tohtoreita riittää.
Kyllä se niin on että jos on varaa, niin hyvää lääkäri hoitoa saa.
Jokaisella suomalaisella on oikeus saada palvelunsa suomeksi. Jos koet ettei riitä, tee valitus, älä lähde ilman kunnollista kliinistä tutkimusta ja diagnoosia. Jos ovat itse niin tyhmiä, niin pyydä lähete viisaammalle.
Tiedätkö, että näistä potilaiden kokemista hoitovirheistä, laiminlyönneistä ja suoranaisesta heitteillejätöistä saisi helposti koottua kirjan. Meidän lähipiirissä on useampikin kuolemantapaus, jonka syytä ei ole tiedetty ja kaikki ovat olleet potilaina Koksilla eli nykyisessä Careassa. On nuoria on vanhoja ihmisiä, joiden nimiä ei ole tiedetty kun makaavat leikkaussalissa ja yhdeltä meinattiin leikata käsi kun piti leikata jalka. Olivat tuonneet väärän potilaan kansion leikkuriin ja koko se aika sairaalassa oli kuin painajaisesta aina heräämöön asti, jossa myöskin tuotiin väärä kansio kun potilas piti lähettää kotiin. On ollut paljon vanhempia ihmisiä, jotka on yritetty väkisin kotiuttaa, vaikka ovat olleet lähes tajuttomina sängyissään. Eräältä amputoitiin jalka, koska mätiviä haavoja ei viitsitty putsata joka päivä ja siitä syntyi kuolio. Putsaamalla ne haavat päivittäin amputaatiota ei olisi tarvinnut tehdä.
Näitä esimerkkejä on jumalaton määrä ja mikä mahtaa olla todellinen luku pelkästään Carean osalta kun jatkuvasti koko systeemi on säästöjen kohteena ja lääkärit tottelevat auliisti ylhäältä tulevia säästöpaineita, vaikka tietävät mitä ne aiheuttavat potilaille.
Huomaa ettei lääkärinä ollut ole käynyt terv...eikun arvauskeskuksen vastaanotolla. Haha, "vaadi lähete",,,joopa joo, sehän tuleekin kuin apteekin hyllyltä...ainakin kalmistoon....
Niin on lukematon määrä noita urbaanilegendojakin, jossa "juuri minun hyvälle tutulle" on tapahtunut sitä ja tätä. Nämä samat urbaanilegendat pyörivät ympäri Suomea sisältö hieman vaihdellen.
Muuten: KOKS ei ole sama kuin Carea! KOKS on keskussairaala, Carea on sairaanhoitopiiri.
Onko niin, että lääkäri ollessaan virkatyössään julkisella puolella on "arvaaja", mutta yksityisvastaanotollaan vasta muuttuu arvostuksi lääkäriksi?
....siis arvostetuksi lääkäriksi.
kyllä kokemuksia on . ja ne oli todella
karmeita . ennen minullakin oli ihan toinen käsitys sairaanhoidosta
Klinkka! Kirjoitin jo kerran, mutta ei näkynyt!! Olen ollut yksityisellä leikkauksessa, yksityinen kirurgi, yksityinen sairaala!!! Kivut kovemmat kun ennen leikkausta! Hoidon jätti kesken, kun ei tiedä mistä kipu johtuu!! Ei yksityiselläkään lekurit mitään " jumalia" ole!!! Kivussa elävä!!
Ei ne jumalia ole, mutta arv.keskuksessa sinua ei olisi edes yritetty hoitaa.
Nyt ainakin yritettiin. Ei kaikkia sairauksia saa kivuttomaksi vaikka ois mikä. Mutta mitä ois tapahtunut jos sua ei ois hoidettu ollenkaan?
Taitaa tämän ketjun aloittaja olla eläinlääkäri?
Oisin yli 2000ekee, rikkaampi!!! Kyllä mua on yleiselläkin puolelle hoidettu, joskus sattunut "huono suomi" lääkäriksi" mut on ottanut asian hoitaakaseen, laittanut lisätutkimuksiin, siis yksi hoono suomi,ja tutkimukset edistyivät!
eihän keltään voi vaatia enempää mihin pystyy
kyl ne tekee mitä osaa
ps on siellä hyviäkiä osastoja. viime käynnillä sain tosi hyvää hoitoa
hoitovirhe prosentti kohdallani 100
voiko enää paremmin olla
Itse olen saanut erittäin hyvää ja huolellista hoitoa KOKSissa.Terveyskeskuksessa on palvelun saanti melkoisen vaikeaa ja lähetteen saaminen erikoistuneelle lääkärille on ollut minullekin yleensä erittäin hankalaa. Lähetteen olen joutunut hakemaan yksityispuolelta, ja sitten onkin asiat rullanneet kunnolla.
Tuntuu kuin tk:ssa lääkäreillä olisi nykyään jopa aikaa potilaille mikäli aikoja annettaisiin, mutta kun melkein aina siellä tarjotaan vastaanottoa hoitajalle.
Jokin aika sitten sain ajan hoitajalle, samalle päivälle onneksi, kello 15:00. Hoitaja tutki minua hetken ja sitten soitti "päivystävälle" ja sanoi jotenkin, että: Nyt minulla olisi oikein todella sairas potilas täällä, joten voisitko millään vielä tutkia hänet. Minua onnisti sillä sain lähetteen ensiapuun, minulla oli keuhkokuume ja CRP:kin yli 300; kaksi viikkoa sairaalassa.
Näin se vain menee, tuurilla............
Tällaisiakin lääkäreitä (lääkärinä ollut) kaupungistamme löytyy. Tulisin vastaanotollesi jo periaatteellisista syistä, jos tietäisin minne.
"Potilaan itsemääräämisoikeus
Tiedonsaanti
Potilasta hoidetaan hänen suostumuksellaan. Hänelle annetaan tietoa hänen sairaudestaan ja sen hoidosta sellaisessa muodossa, että hän ymmärtää annetun tiedon. Potilaalle on annettava selvitys hänen terveydentilastaan, hoidon merkityksestä, eri hoitovaihtoehdoista ja niiden vaikutuksista sekä muista hänen hoitoonsa liittyvistä seikoista. Potilasta informoidaan myös hoidon laajuudesta, riskitekijöistä ja mahdollisista komplikaatioista. Potilaalle pitää antaa myös selvitys, mitä seurauksia voi aiheutua, jos toimenpidettä ei tehdä. Potilas voi myös kieltäytyä hänelle tarjotusta tiedosta.
Itsemääräämisoikeus
Potilaan itsemääräämisoikeus tarkoittaa potilaan oikeutta päättää henkilökohtaisesta koskemattomuudestaan. Potilaan suostumus hoitoon voi olla suullinen. Hoitoon hakeutuminen voidaan myös tulkita osoitukseksi hiljaisesta suostumuksesta. Potilaan tahto on kuitenkin selvitettävä varsinkin silloin, kun hoitoon liittyy riskitekijöitä tai, kun valittavana on useita hoitovaihtoehtoja. Potilaalta voidaan pyytää myös kirjallinen suostumus hoitoon, jos on aihetta epäillä, että jälkikäteen syntyy näyttövaikeuksia suostumuksen olemassaolosta.
Vaatimus tietoon perustuvasta suostumuksesta korostaa potilaan itsemääräämisoikeutta. Potilaalle annetaan tietoa ja häntä hoidetaan yhteisymmärryksessä hänen kanssaan. Saadun tiedon perusteella potilas voi tehdä hoitoaan koskevat ratkaisut: hoitoon suostuminen, mahdollisista vaihtoehtoisista hoitomuodoista valitseminen tai hoidosta kieltäytyminen.
Potilaalla on itsemääräämisoikeutensa mukaisesti oikeus kieltäytyä kaikesta hänelle suunnitellusta ja jo aloitetusta hoidosta. Kieltäytyminen tietystä hoidosta ei saisi kuitenkaan katkaista hoitosuhdetta. Jos potilas kieltäytyy hoidosta tai hoitomenetelmästä, häntä on mahdollisuuksien mukaan hoidettava muulla lääketieteellisesti hyväksyttävällä tavalla. "
Kysymys kuuluu: Kuinka monelle potilaalle on ennen hoitoa selvitetty mahdolliset riskit ja komplikkaatiot?
Vedotkaa potilaslakiin jos hoitovirhe osuu kohdalla ja ed. mainitulla tavalla ei ole menetelty.