7 hengen tila-auto

auto hakusessa

Joka paikka tursuaa keskustelua 7 hlön tila-autoista. En jaksa lukea niitä, vaan haluan vastauksia. Eli tarviisin 7 hlön tila-auton, josta saa helposti jalkapallojoukkueen bussin tahi pakettiauton. Ei taka-liukuovia, vaan tavalliset. Bensamoottori ja pienempi, kuin 2,0 litrainen. Eli taloudellinen. Vaihteistona automaatti tai 5-pykäläinen manuaali, ei 6-manuaali.
Ehdokkaina Opel Zafira ja Volkkari Touran, vai onko joku muu?

13

3344

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • autoalan asiantunt.

      Jalkapallojoukkueen bussia et saa kyllä noista kummastakaan. Meillä oli aiemmin Renault Grand Scenic, joka on jonkin verran isompi kuin esim. Touran, ja silti oli aika tuskaa 6 hengen porukalla ajella pohjoiseen auto täynnä tavaraa.

      Ainoa oikea tila-auto on mielestäni Chrysler Grand Voyager, mutta jostain syystä näytät vierastavan liukuovia. Suosittelen kuitenkin kokeilemaan, ja halvalla löytyy esimerkiksi 2005-vuosimallisia yksilöitä.

      Jos ne tavalliset ovet on ehdoton vaatimus, niin kannattaa kokeilla Dodge Journeytä. Niitäkään ei tosin tällä hetkellä tuoda maahan uutena, mutta vuoden ikäisiä pitäisi löytyä (tai vanhempia myös tietenkin). Uusi tila-auto jos pitää saada, niin Fordin S-Max ja Galaxy voisivat olla kokeilemisen arvoisia.

      Itse en suosittelisi kumpaakaan, Zafiraa enkä Tourania. Opelilta on tosin tulossa uusi Zafira, joka saattaisi olla isompi. Tiedä häntä.

      • Anonyymi

        Hän saa meidän 2009 mallin Zafiran kun hakee. 6v manuaali bensa 220000 takana.

        Pensapumppu taas sökö ja vikatilassa mutta alamäkeen pääsee 60km/h.
        Auto on maksanut meille 3 kertaa jo sen koko arvon.

        Jarrutkin piti laittaa katsari käski..
        Vastasin että eikö sillä silloin pitäisi päästä eteenpäin, kun hajosi kesken päästöjen oton.
        Hae pois!
        RIKKAAT AJAA OOPPELIA.. Täytyy olla rahaa. =
        N. 700 - 2000e kk. korjaukset.


    • ihan pihalla!

      sä oot niin pihalla. Montako pelaajaa on jalkapallojoukkueessa varamiehineen??
      Sun kannattasi mennä autoliiikkeeseen kuulemaan realiteetit.

    • auto hakusessa

      Jatketaas juttua. Eli jalis-joukkue oli liioittelua, siis max 7 henkeä kyydissä. Yleensä tarvii kaataa takapenkkejä, kun kuljettaa tavaraa. En halua autoa, jossa penkkejä pitää irroittaa ja viedä autotalliin.
      Zafirassa ainakin riittää takapenkkien kaato ja apukuskin penkinkin selkänojan saa alas. Siksi se olisi ykkös vaihtoehto.
      Entäs sitten Toyota Verso? Tai Fiat Dublo?

    • c4

      citroen grand picasso 1.6 hdi
      pieni kulutus ja huoleton käyttää ( todella vähän vikoja)
      itse ajoin taksissa 260tkm
      suosittelen

      • Dobló tai Freemont

        Doblóa on ainakin kiitelty testeissä. Alkuvuodesta pitäisi Fiatilta tulla Suomeen myös iso Freemont, joka taitaa olla paljolti samanlainen kuin Dodge Journey. Fiatin tullessa Chryslerin isännäksi, niiden jotkin mallit muuttuvat malliuudistuksessa vain vähän. Freemontissa on kuuleman mukaan Journeyhin verrattuna laadukkaampi sisustus ja VW-pohjaiset dieselit muuttuvat Fiatin valmistamiksi. Fiatin dieselkoneet ovat kyllä maailmalla hyvämaineisia ja kestäviä. Eihän tuosta Freemontista muuten osaa mitään sanoa, liekö muuttunut Dodgesta muuten?
        Jonkun autolehden uutisen mukaan ainakin muualla euroopassa, jossa sitä jo myydään, kauppa on lähtenyt hyvin käyntiin. Suunniteltua tuotantomäärää on täytynyt jo lisätä.


    • pohdiskellen

      kukaan ei mainninnut qashqai 2, tilaa on 7 hengelle, takimmaiset penkit kääntyy alle eli ei tarvii irrottaa, koneeks saa 1.6 joka on aika taloudellinen.
      itsekkin tässä mietin ostanko ko. autoa.....

      • Nispask

        Jos meinaat pakata 7 henkeä paskaihin,niin tarvitset hinurin päästäksesi liikkeelle.


    • yejyje

      Jos haluaa oikeasti ostaa postilaatikon, johon kidutusmielessä pakataan 7 ihmistä, kannattaa mainita se. Jos taas haluaa tila-auton, johon ne myös mahtuvat, se on eri juttu.

      Tila-autoja on muutamat jnekit ja eurooppalaisista lähinnä rellun ge.

    • Jykäänen

      Ostimme hiljattain Fordin Galaxyn, vm 2011. Siihen mahtuu kyllä mukavasti 6 hengen perhe ja esim. ne lastenvaunut. Kone on 1.6 diesel, ei tykki mutta taloudellinen, kulutus 5-6 litran välissä.

    • Voyager24

      Takaliuku ovet on todel kätevät, miksi pelkäät niitä? Tenavat ja muut takapenkkiläiset paljo iisimpi purkaa ja lastata. Uudemmis voyagereis katoaa penkit lattian alle. Syövät toki ainetta mut kysees iso auto. Doblo aika kehuttu kaappi auto ja voit ostaa myös opelina jos haluat. Tai voyagerin wolkkarina. Tais olla routan jos haluat googlettaa. Mut nämä zafiran tyyliset kontis istuttavat on säälittävän pieniä jos monesti on yli 4 henkeä kyydis. Käy ite istuu joka paikal vähä aikaa ni saat näkemyst.

    • Anonyymi

      220i bemaria 7p saa halvemmalla kuin kodiaqqia 1.4tsi...vm 2017...mistä johtuu? laskeeko bemun arvo kuin lehmän häntä ton tilauon kohdalla

    • Anonyymi

      saat meirän 2009 mallin zafiran. leimaa on.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nainen, yrittäessäsi olla vahva olet heikoksi tullut

      Tiedätkö mitä todellinen vahvuus on? Selviätkö, kun valtakunnat kukistuvat? Miten suojaudut kun menetät kaiken? :/
      Ikävä
      192
      1331
    2. Miettimisen aihetta.

      Kannattaa yrittää vain niitä oman tasoisia miehiä. Eli tiputa ittes maan pinnalle. Tiedoksi naiselle mieheltä.
      Ikävä
      122
      1148
    3. Kai sä näät

      Ku sua katson et olen aika rakastunut. Rakkaus ei vain ole aina niin yksinkertaista
      Ikävä
      70
      870
    4. Mitkä on 3 viimeistä sanaa

      sun ja kaivattusi viesteilyssä? Ensin sun, sitten kaivatun?
      Ikävä
      48
      864
    5. Just nyt mä

      En haluais sanoa sulle mitään. Voisi vaikka istua vierekkäin hiljaa. Ehkä nojaten toisiimme. Tai maata vierekkäin, ilman
      Ikävä
      53
      790
    6. Nainen miltä tuntuu olla ainoa nainen Suomessa, joka kelpaa ja on yheen sopiva minulle

      Sydämeni on kuin muuri, valtavat piikkimuurit, luottamusongelmat, ulkonäkövaatimukset, persoonavaatimukset ja älykkyysva
      Ikävä
      50
      745
    7. Hakeudu hoitoon.

      En oo kiinnostunut susta.
      Ikävä
      53
      712
    8. Kuinka hyvin tunnet mut?

      Kerro musta mies jotain.
      Ikävä
      33
      692
    9. Piristä mua ystävä

      Hyvä💫...
      Ikävä
      60
      689
    10. Nainen, mitä ajattelet minusta?

      Mitä tuntemuksia saan aikaan sinussa? :/
      Ikävä
      52
      667
    Aihe