Aleksis Kivi : Sunnuntai

bravissimo!

Olin Nummen kirkossa Tapani Kansan konsertissa n. kuukausi sitten.
Tapani lauloi siellä hätkähdyttävän upeasti.
Viimeisenä lauluna Tapani lauloi Aleksis Kiven runosta sävelletyn laulun : "Sunnuntai". Se oli upein TAPANIN laulama laulu jonka olen KOSKAAN tähän mennessä hältä kuullut ja Tapania olen kuullut sentään varmaan likemmäs sata kertaa livenä jos ja kun kaikki 40 vuoden aikana käymäni keikat ja konsertit lasketaan yhteen. Äänensointi ja se tunnelataus oli aivan huikea ! Minusta Tapani on tuon kaltaisissa lauluissa parhaimmillaan. Siinä hänen loistava ääneensä pääsee oikeuksiinsa. Iskelmissä tuntuu että hänen taitonsa menevät osittain vähän hukkaan.

11

429

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • bravissimo!

      Laitan Youtubesta löytämäni linkin tuosta laulusta tänne. Valitettavasti se ei vaan ole Tapsan laulama siinä. Ihastuin tähän itselleni ennestään tuntemattomaan lauluun tuolla Tapsan. konsertissa.

      http://www.youtube.com/watch?v=UJDMjDZ0_cs

      • muuten vaan

        Kiinnostaisi vaan tietää kuka on tuo linkin videossa laulava laulaja ?


      • tudde
        muuten vaan kirjoitti:

        Kiinnostaisi vaan tietää kuka on tuo linkin videossa laulava laulaja ?

        Olis kiva tietää. On upea laulaja.


    • Hemuli Immelman

      Ihokarvat pystyyn nostattava veto Tapsalla mm. tuosta laulusta oli myös. Hausjärven kirkossa. Nauhoitin tuota laulua kännykkääni tallentimella. Jos keksin miten siitä nauhoituksen pystyisi siirtämään koneelle ja tekemään linkin jota klikkaamalla laulua voisi ainakin pätkän kuunnella niin laitan sen tänne.
      Nauhoituksen äänenlaatu ei tietenkään mitään cd-tasoa vastaa, kun on pienellä kännykän mikrofonilla äänitetty ja kirkon toiseksiviimeiseltä penkkiriviltä vielä, mutta kyllä siitäkin jonkinlaisen käsityksen saa miten mahtavasti Tapsan ääni soi ilman mikrofonia(kin).

      • HUOM!

        HUOM! Ei tänne saa laittaa itsenauhoitettuja konserttiäänitteitä. Se on tekijänoikeuslain vastaista.


      • Gunur
        HUOM! kirjoitti:

        HUOM! Ei tänne saa laittaa itsenauhoitettuja konserttiäänitteitä. Se on tekijänoikeuslain vastaista.

        Eikä niitä saisi edes tallentaa. Se on rikollista. Toisaalta ei ole yllätys: onhan täällä pahoinpitelijöitäkin.


    • vaikuttavaa

      Minä olin kesällä Tapsan konserttia kirkossa kuuntelemassa ja tykästyin hirmupaljon hänen tulkintaansa sellaisesta laulusta kuin "RAUHA" ( Heikki Sarmannon sävellys Eino Leinon runosta ).
      Parasta Tapsaa mies... tai siis naismuistiin! Olin aika mykistynyt ja niin tuntui olevan moni muukin. Kun Tapani lopetti sen laulun oli hetken aikaa ( n. viisi sekuntia) aivan hiirenhiljaista , kunnes yleisö puhkesi hurjiin suosionosoituksiin . Eipä ihmekkään ,että eräs nainen ( seurakunnan työntekijä, ehkä suntio tai kanttori) kehui Tapanin tulkintoja valtavan upeiksi ja intensiiviseksi esityksiksi ja sanoi ,että kun Tapani lauloi niin tuntui siltä kun sydämen olisi täyttänyt rauha ja hiljaisuus ja aivan kuin suuret kukat olisivat siellä auenneet )

    • Tapsaa kuullut

      Kukaan kanttori ei ainakaan noin kehuisi, koska hän on korkeasti koulutettu muusikko ja ymmärtää ja on kuullut parempia laulajia paljon. Suntio on maallikko ja ei välttämättä ymmärrä.

      • Pianisssimo

        Musiikin kuunteluun ja musiikista nauttimiseen ei tarvita oppiarvoja.
        Musiikki on henkilökohtainen kokemus, musiikista voi nauttia jokainen ja sen kauneuden voi "ymmärtää" jokainen.


      • Nuiskami
        Pianisssimo kirjoitti:

        Musiikin kuunteluun ja musiikista nauttimiseen ei tarvita oppiarvoja.
        Musiikki on henkilökohtainen kokemus, musiikista voi nauttia jokainen ja sen kauneuden voi "ymmärtää" jokainen.

        Ei todellakaan tarvita. Toinen vaan ei ymmärrä ja toinen ymmärtää.


    • Verrisetdän veli

      Ryhtykää kuuntelemaan klassisia lauluja oikean laulajan esittämänä. Silloin nautinto olisi suurempi. Tapani Kansa on tusinalaulaja.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vihamielisyys naisia kohtaan on jo yllättävän suuri ongelma

      Esiintyy laajemmassa mittakaavassa, mitä vain tällä palstalla. Mistä tuo ilmiö nyt oikein johtuu, ja saa alkuvoimansa?
      Sinkut
      558
      2540
    2. Odotan sitä hetkeä

      kun nähdään taas. Tiedän, että sinäkin odotat. Kun se päivä koittaa, katseesi hakee minua. Ehkä arkailemme toisiamme väh
      Ikävä
      67
      1416
    3. Olen melko vakuuttunut

      etten tule olemaan koskaan täysin onnellinen ilman sinua. En uskonut, että näin kävisi kenenkään kanssa. Kunnes sain kok
      Ikävä
      83
      1340
    4. Muistatko kaivattusi

      Syntymäpäivän? Päivämäärä riittää. 🌹
      Ikävä
      97
      1297
    5. Leijonat Maailmanmestareita!

      Ihanaa Leijonat, ihanaa!!!
      Maailman menoa
      137
      1228
    6. Minkälaisessa asennossa

      Haluaisit kaivattusi kanssa olla?
      Ikävä
      105
      1128
    7. Postimerkki kirjeeseen ja kortiin maksaa jo 3 euroa!

      https://yle.fi/a/74-20229241 Kyllä tämä on järjetön hinta, Posti tuhoaa itsensä tällä hinnalla, täytyyhän Postin "Herro
      Maailman menoa
      133
      994
    8. Sinä siellä lähistöllä

      Tahtoisin tutustua paremmin 💫
      Ikävä
      48
      910
    9. Mulla on ikävä

      sua nainen ja niitä katseita ❤️ Lupaatko, että katseemme kohtaa taas?
      Ikävä
      47
      851
    10. 63
      799
    Aihe