Osaiskohan

joku kertoa? Onnistuuko led päivävalojen himmennys vastuksella? Olisi aikomus kytkeä moiset ilman sitä mukana tulevaa ohjain modulia.. Valoissa on RL sekä A hyväksynnät. Ja kyseessä siis Phillips Daylight 8 sarja.
Vai pitääkö mun vaan kokeilla mitä tapahtuu? :)
9265
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Jos kerran tahdot tehdä virityksiä, laite valoihin myöskin hämäräkytkin. Silloin ajovalot syttyvät automaattisesti hämärän tultua.

Äänestä

Jos on kysymys hyväksytyistä päiväajovaloista, niin tuskin saat niitä syttymään ilman valojen mukana tulevaa liitäntärelettä. Valojen toimintajännite saattaa olla mitä vain.

Tuo liitäntälaite toimii kynnysjänniteperiaatteella. Kun moottori käynnistetään, niin jännite akun navoissa kohoaa noin 13,5 volttiin lepojännitteen 12.5-12,7 voltin sijasta ja liitäntälaite muuttuu johtavaksi, eli valot syttyvät. Valojen sammutus moottorin käydessä tapahtuu parkeilta otetulla ohjausjännitteellä, eli kun parkit kytketään päälle, niin päiväajovalot sammuvat, liitäntälaite menee estotilaan.

Miksi ohjaus parkeilta? Koska mitkään ajovalot eivät toimi ilman etu- ja takavaloja. Näin kytkettynä ne toimivat automaattisesti.

Hämäräkytkimen asentaminen järjestelmään jälkikäteen ei ole mielekästä toimenpiteen monimutkaisuuden takia. Ei liene suuri vaiva kytkeä ajovaloja illan hämärtyessä

Äänestä

Joo on hyväksytyt. Kokeilin suoraan akusta, niin kyllä ne ilmankin syttyy, näytti tosin kirkkaammilta. Tossa sarjassa on parkkivalo toiminto, eli eivät sammu vaan himmenevät, kun laittaa valot päälle.
Aiemmin yritin tiedustella, että miten valoautomatiikan saa pois, eipä kukaan vastannut.. Joten meinasin sitte tehdä vaikeimman kautta kytkennän :) Auto on Accord -96

Äänestä
  • Itse joskus poistin ajovaloautomatiikan -86 civicistä. Soitin merkkiliikkeeseen ja sieltä ystävällisesti kerrottiin mitä pitää tehdä. Tarvitsi irroittaa yksi liitin johon tuli muutama johto, oli helppo homma.

    Kannattaa koittaa josko merkkiliikkeestä saa apua. Jos eivät neuvo, niin luulisi että poistavat ajovaloautomatiikan pyydettäessä. Ei voi maksaa kovin paljoa.

    Äänestä

"Tarvitsi irroittaa yksi liitin johon tuli muutama johto, oli helppo homma."

Kokeilin kyllä itse tuota tapaa, mutta sen jälkeen ei kaukovalot toiminut.
Tein sitte vaikeemmalla tavalla kytkennän ja kyllä sain ledit toimimaan, tosin himmennys eli parkit ei toimi.

Äänestä

Himmennyksen voi tehdä myös asentamalla ko valoihin menevään johtoon diodi tai kaksi/kolme sarjaan. Diodi kun antaa automaattisesti 0.7 voltin kynnysjännitteen eli päiväajovalojen saama jännite putoaa 0,7 volttia pe diodi. Hanki vain riittävän suuritehoisia diodeja, päiväjavalojen tehothan liikkuvat 4-8 waitn tienoilla eli virta on alle 1 ampeeria, esim 5 A:n diodi antaa jo riittävän tehovaran.

Äänestä
  • Pieni tarkennus: laita diodi/diodit sarjaan päiväajovaloille menevään plus-johtoon ns myötäsuuntaan.

    Äänestä

  • päiväajovalomies kirjoitti:

    Pieni tarkennus: laita diodi/diodit sarjaan päiväajovaloille menevään plus-johtoon ns myötäsuuntaan.

    Kiitos neuvosta, pitääpä kokeilla. Osaatko sanoa montako pitäisi olla peräkkäin, että himmenee riittävästi? Esim. Motonetin 3A diodeja.

    Äänestä

  • Huomiovaloa kirjoitti:

    Kiitos neuvosta, pitääpä kokeilla. Osaatko sanoa montako pitäisi olla peräkkäin, että himmenee riittävästi? Esim. Motonetin 3A diodeja.

    Tuohon on vähän vai vastata ilman kokeilua. Kolmella saat jo 2,1 voltin alennuksen ja se voi jo näkyä, mutta siinä on se hankaluus, että valoissa on oma säätöjärjestelmänsä. Parhaiten pääset eteenpäin kun kokeilet, sillä nuo diodit eivät maksa juuri mitään. Ledit näet ovat ns ominaisuusjännitteeltään vähän toista volttia eli lampuissa on säätöjärjestelmä ledejä varten ja näin ollen syöttöjännite pitänee saada niin alas, että säätöjärjestelmä ei enään tee omaa pudotustaan vaan ledit palavat syöttöjännitteen voimalla/suuruudella. Harmi, etten voi auttaa enempää, pitäisi itse kokeilla tätä.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Huomiovaloa kirjoitti:

joku kertoa? Onnistuuko led päivävalojen himmennys vastuksella? Olisi aikomus kytkeä moiset ilman sitä mukana tulevaa ohjain modulia.. Valoissa on RL sekä A hyväksynnät. Ja kyseessä siis Phillips Daylight 8 sarja.
Vai pitääkö mun vaan kokeilla mitä tapahtuu? :)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu