Olenko väsynyt, masentunut, vai syräytymässä?
"Mitä valitat, sinullahan on asiat ihan hyvin."
Syrjäytyneisyys on laaja käsite. Oman käsitykseni mukaan syrjäytyneellä tarkoitetaan henkilöä joka on ikäänkuin pudonnut yhteiskunnan kelkasta. Henkilö on jäänyt vailla koulutusta [(lukio ehkä käyty, on ammatti mutta ei töitä, on jostain syystä työkyvytön, kärsii mielenterveysongelmista)] Tai ei ole lainkaan ammattia/koulutusta (peruskoulu käyty), eikä töitä.
Syrjäytyneisyyteen kuuluu usein myös yksinäisyys. Yksinäisyys voi jo sinänsä syrjäyttää, mikäli ei ole omasta tahdostaan sinkku. Sinkuilla voi kuitenkin olla vilkasta sosiaalista elämää kuten monella nuorella onkin.Syrjäytynyt voi olla myös päihdeongelmainen ja tai mielenterveyongelmainen.
Koen itseni syrjäytyneeksi.
- en ole alkoholisti, päihdeongelmainen, mielenterveysongelmia ei ole todettu.
- käyn vakitöissä vuositulot 30000e luokkaa.
- olen 30-vuotias, perheellinen. Omistan asunnon, auton tosin velaksi. Selviän/selviämme kyllä veloistamme 24-vuoden sisällä kuten muut samassa tilanteessa olevat.
- olen toki stressantunut. Kärsin unettomuudesta (liittyy osin mielenterveysongelmiin, mutta unettomuus ei vielä riitä perusteluksi työkyvyttömyyteen)
- Kaltaiseni henkilön yhteiskunta sysää syrjään. En saa apua mistään. On pakko jaksaa, tai ainakin yrittää.
Entä jos tulee loppuunpalaminen alle 40-vuotiaana, enkä olekkaan työkykyinen.
Olen potentiaalisessa syrjäytymisvaarassa. Pitää myydä auto ja asunto. Muuttaa vuokralle. Hakea sairaslomaa sairasloman perään ja alkaa elää tuilla. Voisin olla onnellisempi kuin nyt.
Olo on kuin olisi löysässä hirressä.
Mitä on väsymys??
ken vain
1
209
Vastaukset 1
- Erolla syrjäytyy
Ei tarvitse olla kouluuntumaton tai muutakaan, yksin avioero voi jättää kaikessa niin tyhjille ja varsin pettäjä ennenpitkää löytää itsensä ihan yksin, kukaan ei luota, usko, tule kaveriksi.
Monia muitakin syitä lienee, mutta aika yleinen on tämäkin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Metsamanin muru kissa kuollut
Nyt siellä surraan muru kissaa päivä tolkulla,vaikka muuten ei oo välittänyt mitenkään siitä,kun joka videolla vaan mars1933207- 951443
- 1301148
Kysymys
Pystyisitkö tutustuu kaverina tai alkaa parisuhteeseen skitsofreenikon kanssa? T.Skitosoaffektiivinen (parantunut) Ois2481122Tapailtaisko nainen
Meidän kotien puolessavälissä suunnilleen, vähä niinku salaa. Siinä on yks kiva paikka joka sopis hyvin. Mieheltä86975- 97861
Kissan kuolema
https://youtube.com/shorts/lJznLVfBTxA?si=h-F1D4Arg4uGjGX- On tuo aivan uskomaton tapaus! Lähes 200 osanottoa ja surun112697Haluatko J-mies jutella asiat selviksi vai jäädä palstalle haaveilemaan
Kuten otsikko sanoo: Haluatko tavata ja jutella, jotta saadaan asioihin selvyys lopullisesti vai haluatko mieluummin haa55685Naiset ymmärtävät ettei talous lähde nousuun
Miten paljon järjellisempi olento nainen onkaan kuin tilastollisestikin paremmin tienaava mies. Kun kaikkialla puskuroid108668- 39597