Mitä on väsymys??

ken vain

Olenko väsynyt, masentunut, vai syräytymässä?

"Mitä valitat, sinullahan on asiat ihan hyvin."


Syrjäytyneisyys on laaja käsite. Oman käsitykseni mukaan syrjäytyneellä tarkoitetaan henkilöä joka on ikäänkuin pudonnut yhteiskunnan kelkasta. Henkilö on jäänyt vailla koulutusta [(lukio ehkä käyty, on ammatti mutta ei töitä, on jostain syystä työkyvytön, kärsii mielenterveysongelmista)] Tai ei ole lainkaan ammattia/koulutusta (peruskoulu käyty), eikä töitä.
Syrjäytyneisyyteen kuuluu usein myös yksinäisyys. Yksinäisyys voi jo sinänsä syrjäyttää, mikäli ei ole omasta tahdostaan sinkku. Sinkuilla voi kuitenkin olla vilkasta sosiaalista elämää kuten monella nuorella onkin.Syrjäytynyt voi olla myös päihdeongelmainen ja tai mielenterveyongelmainen.

Koen itseni syrjäytyneeksi.

- en ole alkoholisti, päihdeongelmainen, mielenterveysongelmia ei ole todettu.

- käyn vakitöissä vuositulot 30000e luokkaa.

- olen 30-vuotias, perheellinen. Omistan asunnon, auton tosin velaksi. Selviän/selviämme kyllä veloistamme 24-vuoden sisällä kuten muut samassa tilanteessa olevat.

- olen toki stressantunut. Kärsin unettomuudesta (liittyy osin mielenterveysongelmiin, mutta unettomuus ei vielä riitä perusteluksi työkyvyttömyyteen)

- Kaltaiseni henkilön yhteiskunta sysää syrjään. En saa apua mistään. On pakko jaksaa, tai ainakin yrittää.

Entä jos tulee loppuunpalaminen alle 40-vuotiaana, enkä olekkaan työkykyinen.

Olen potentiaalisessa syrjäytymisvaarassa. Pitää myydä auto ja asunto. Muuttaa vuokralle. Hakea sairaslomaa sairasloman perään ja alkaa elää tuilla. Voisin olla onnellisempi kuin nyt.

Olo on kuin olisi löysässä hirressä.

1

198

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Erolla syrjäytyy

      Ei tarvitse olla kouluuntumaton tai muutakaan, yksin avioero voi jättää kaikessa niin tyhjille ja varsin pettäjä ennenpitkää löytää itsensä ihan yksin, kukaan ei luota, usko, tule kaveriksi.
      Monia muitakin syitä lienee, mutta aika yleinen on tämäkin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persut eivät ole kertoneet euronkaan edestä säästökohteita

      Mutta änkyttävät kysellä niistä muilta jatkuvasti. Vaikuttaa ettei persuilla ole kykyä omaan ajatteluun ja päätöksenteko
      Maailman menoa
      266
      3338
    2. Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma

      Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.
      Maailman menoa
      79
      1435
    3. Vältelläänkö me molemmat toisiamme??

      😘
      Ikävä
      66
      1213
    4. Mun mielestäni on tosi loukkaavaa

      Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra
      Ikävä
      199
      1039
    5. Odotettu tulos Taivalvaaran hiihtokeskuksen osalta

      "MCS Finland Oy on ilmoittanut Taivalkosken kunnalle 30.4.2026, että se irtisanoo Taivalkosken kunnan ja MCS Finland Oy:
      Taivalkoski
      48
      943
    6. Mikä se viehättävin

      Asia on kaivatussasi?
      Ikävä
      63
      941
    7. Persujen puoluekokous 2026

      Missä ja Milloin pidetään ?
      Maailman menoa
      51
      912
    8. Mikä kaivatussasi

      Viehättää ulkoisesti ja mikä sisäisesti?
      Ikävä
      42
      787
    9. Mitä tekisit jos

      Aamulla vierestäni heräisit
      Ikävä
      47
      772
    10. Olet hirviö

      Eikä kukaan saa mua muuttamaan mieltäni.
      Ikävä
      113
      716
    Aihe