Uppoumarunkoinen alumiinivene

Eipä taida olla olemassa 4,5- 5,5 - metrisiä uppoumarunkoisia alumiiniveneitä, mutta onko kellään kokemusta hyvistä alumiinihitsareista, jolla voisi sellaisen teettää?

Kyseesä siis olisi avonainen tasaperävene noin 5 - 10 hv moottorille. Ja tietysti pitäisi olla sadevesityhjeneväkin. Käyttötarkoitus on puolentoista kilometrin merimatka mökin ja mantereen välillä alkukeväästä myöhaissyksyyn.

Olen kiitollinen kaikenlaisista vinkeistä hyvistä veneistä tällaiseen tarkoitukseen. Sitä varmaan moni mietti, että miksi upppoumarunkoinen. Siihen vastaukseksi, että matka on niin lyhyt, että välin ajaa kymmenessä minuutissa uppoumanopeuttakin ja se riittää meille. Se ei paljon hyödytä jos matkalla saa nostettua veneen plaaniin kalliilla moottorilla ja suurella kulutuksella ja on perillä jo viidessä minuutissa.
672409
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 67

Vanhimmat

No ei välttämättä kukaan mieti, että miksi uppoumarunkoinen, mutta kylläkin sitä, että miksi 4,5-5,5 metrisen uppoumaveneen pitäisi olla alumiinia?!?!?!? Jos siihen olisi hyvä syy, niin kyllä niitä koko ajan tehtäisiin.

Onko aloittaja parantumaton alu-uskovainen?

Äänestä
  • Aivan miksi sen paatin pitää olla juuri uppoumarunkoinen ja alumiinia jos
    kulkee jääsohjossa mökille eiköhän siihen kelpaa yhtä hyvin joku Busteri
    tai Fasteri jos haluaa leveillä niin tilaa yksilöllisen Ilmarin-veneen.

    Äänestä

ehkä olisi syytä vastata kysyjän tarpeisiin.. Lähtökohtanahan oli kulkea lyhyt matka uppoumanopeutta jossa ei ole tarvetta liukuvarunkoiselle. Ymmärrän kysyjän tarpeen. Onhan nykiipajoja suomenniemellä joka tekee

Äänestä

Veneet tehdään alumiinista vain materiaalin keveyden takia eikä uppumaveneen tarvitse olla kevyt. Siksi alumiinisia uppoumaveneitä ei ole olemassa. Teräksestä sen sijaan löytyy kaikenlaisia veneitä, mutta tuskin toivomaasi venettä löytyy teräksestäkään valmiina kaupassa, vaan sellainen on tehtävä tai teetettävä. Käytettyjä tosin on joka lähtöön.

Äänestä

Taitaa olla harvassa ne alumiiniset uppoumarunkoiset paatit ja miksi sellaista
rustata tulee turhan arvokkaaksi saman asian ajaa Simppu tosin se on lujite-
muovivene mutta eihän sinne mökille ole pakko mennä pahimpaan kelirikko-
aikaan menee sitten kun on jäätynyt vaikka moottorikelkalla tai suksilla.

Äänestä

Alumiinista haen siksi kun se on kevyt (helppo käsitellä ja vetää rantaan) ja kestävää (kestää jäissäajoa ja myös rantaanvetämistä).

Simpun hankinta on ollut mielessä, mutta se on vähän liian suuri tarpeisiimme.

Myös Bustereihin olen tutustunut, mutta pienin sadevesityhjenevä malli on M, eikä se sovellu pienelle pinnaohjattavalle moottorille.

Tämänhetkinen vene on Terhi 440 ja se kestää yllättävän hyvin jäissäajoa, mutta ei rantaanvetoa. Lisäksi on alkanut harmittamaan kun se ei ole sadevesityhjenevä. Kyse siis olisi vähän sitä isommasta, mutta samantyyppisestä alumiiniveneestä. Ehkäpä tekijäkin vielä löytyy, mutta mistä piirustukset?

Vaikka tuo rantaanvetäminen tuli nyt mainittua monta kertaa, niin se ei silti ole mikään päätarkoitus, koska pääasiassa säilytän venettä poijupaikassa.

Äänestä

Hei ! Tässä yksi firma Pohjois Pirkanmaalta jolla on nettisivuilla ihan mallikaita AluDevil alumiiniveneitä , minusta se 27 malli vois olla hakemasi.
Katso nettisivut www.aludevil.net
[email protected] puhelin: 0400 836185

Äänestä
  • Jo tulee mökkiretkelle hintaa jos alkaa hommaamaan Aludevil paatteja mutta
    mikäs siinä jos rahkeissa riittää, jos tyytyy maltillisempaan niin Rönkky on hyvä.

    Äänestä

Kysy uppis alumiiniveneesi suunnittelu ja toteutus sekä vielä siihen päälle hoituu ce certifiointi ceproof finland yrityksestä. Googlaa ceproof finland.. Olikohhan nettisivut www.vene-ce.com

Äänestä

Joo ihan mahdottomia kysymyksiä. Ei täällä tällaisia pidä kysellä. tämä on MOOTTORIvenepalsta. Alle kymppiheppaiset kuuluvat katekoriaan soutuveneet.

Äänestä

4 - 5 metisestä uppiksesta on vähän vaikea saada sadevesityhjentyvää, koska suippoperaisenä se kulkee aika syvällä ja laita jää aika matalaksi. Tuplapohja myös lisää painoa aika paljon noin pieneksi aluveneeksi. Pikku-uppis se ei olikein kestä laitakuormaakaan, suippoperäisyyden ja pienen vesipinta-alan takia. LAitakuorma määrittää henkilömäärän joka olisi ehkä nykysäännöillä 3 tai tosi hyvänä päivänä 4. Uppoumanopeuskin on siinä 4 solmua, että aika hissun kissun sillä menee ja keikkuu nii keleesti, varsinkin jos on turkki korkealla (sadevesityhjenevä). Alle 5,5 metristä on aika mahdotonta tehdä haluamillasi spekseillä.

Äänestä

Eikö tasaperävene voi olla uppoumarunkoinen?

Äänestä

täällähän oli vasta esillä peltihirmu aaltomarin
tuo pikkuveli 18 on tehty tasapersseiks juurikin???????

Äänestä

Harvinaisen ihmeellinen kysymys...

Ostat mielestäsi sopivan kokoisen uuden alumiveneen, ja laitat siihen 6 heppasen peräprutkun. Sillä yhdestelmällä pääset sekä mökillesi, että kalastamaan.

Äänestä

Kiitoksia kaikille vastaajille. Enpä olisi tiennyt mitään tuosta Aalto-Marin 18 Openista ilman tätä keskusteluputkea. Siinä taitaa olla juuri sellainen vene, jota haen. Pitääpä kysellä huomenna valmistajalta lisää.

Noin kuin edellinen vastaaja, ajattelin minäkin tehdä aluksi. - Ostaa sopivankokoisen veneen ja siihen prutku perään, mutta eipä se 6 hv:n peräprutku istukkaan ns. sadevesityhjenevien alumiiniveneiden perään. Tai itse asiassa kyllä moottorin kiinni saisi, mutta isojen perämoottorikaivojen takia pinnaohjaus ei enää onnistuisi.

Äänestä

Uppikset ovat pian suurta muotia. Ei mene pitkään kun näiden kysyntä tulee vilkastumaan räjähdysmäisesti. Jo nyt näkee kuinka sataheppaiset veneet seisovat laiturissa muutamaa käyttöpäivää lukuunottamatta.

Suosittelen aloittajalle Simppua. Simppu on oikeasti hyvä vene. Merikelpoinen ja tilava. Menee pienellä polttoaineenkulutuksella ja on hankintahinnaltaankin kokoisekseen edullinen. En ole vielä löytänyt ko. veneestä pahaa sanottavaa.

Äänestä

Onhan noita alumiinihitsareita, mutta kun ainakaan mulla ei ole liikaa rahaa teettää oneoff venettä. Mulla on vanha R-Buster jossa oli 30hv Evikka, mutta kun mullakaan ei ole kuin muutama kilometri matkaa saareen, niin vaihdoin koneeksi 9.9 koneen, mutta se on edelleen kaapeliohjattava ja hallintalaitteetkin pelaa. Pilssipumppu on automaattikytkimellä joten voi olla pitkiäkin aikoja sateessa, eikä tarvi pelätä veneen "hukkumista." Normaali 60ah.n akku kestää ilman lataamistakin kesän ja ainakin mulla moottori lataa käydessään akkua ja talveksi vien akun talliin ja lataan sen syksyllä täyteen ja uudelleen keväällä. Pirun tyytyväinen olen kevyempään pakettiin ja alumiiniin ylipäänsä. Toi Busteri on ollu mulla vuodesta -82.

Äänestä

Moron! Katto piruuttas sirmet-venettä. Sillä menee mukavasti saareen tavaraa ja sen saa esim.keularampilla jos haluaa ja muutenkin varustukseen voi itte vaikuttaa. Mutta eihän se kaikkien vene ole!

Äänestä

Jos halvalla haluaa päästä, vanhat Kello / Kellokoskiveneet olivat leveitä pituuteensa nähden, kulkivat käytännössä uppovauhtia kuormattuna ja pikku jääriitteen läpi päästiin mökille. Sadevesityhjennystä ei siihen aikaan vielä osattu, mutta muuten oli vakaa nimenomaan yhteysveneenä.

Äänestä

yhteysveneenä ison selän yli pääseekö kellolla??, nyt tarkotan äyspäänselän ylitystä kotkan sataman länsipuolella

Äänestä
  • Avauksessa ei tarkemmin otettu kantaa saariston / selän tyyppiin. Sattumalta tiedän Äyspään selän oikein hyvin, voi sanoa ettei välttämättä ole hyvä idea sinne avoveneellä mennä huonossa kelissä ensinkään, varsinkaan jos on mökkireissulle täyteen lastattu vene kyseessä.

    Jos rajataan keli sellaiseksi, johon järkevä ihminen (raskaasti?) lastatulla avoveneellä lähtee, niin Kellolla pärjää, kovempiin keleihin sitten pitää katsoa katettua tai muuten järeämpää vaihtoehtoa.

    Jokainen arvioi tarpeensa viime kädessä itse ja tekee päätöksensä sen mukaan.

    Äänestä

  • kello koskinen kirjoitti:

    Avauksessa ei tarkemmin otettu kantaa saariston / selän tyyppiin. Sattumalta tiedän Äyspään selän oikein hyvin, voi sanoa ettei välttämättä ole hyvä idea sinne avoveneellä mennä huonossa kelissä ensinkään, varsinkaan jos on mökkireissulle täyteen lastattu vene kyseessä.

    Jos rajataan keli sellaiseksi, johon järkevä ihminen (raskaasti?) lastatulla avoveneellä lähtee, niin Kellolla pärjää, kovempiin keleihin sitten pitää katsoa katettua tai muuten järeämpää vaihtoehtoa.

    Jokainen arvioi tarpeensa viime kädessä itse ja tekee päätöksensä sen mukaan.

    juu tiedän selän, oikeestaan napakalla 15 m/s lounatuulella kotkan sataman edusta on paljon pahempi versus äyspään selän ylitys, sataman edustalla aalto terävämpää. Äyspäässä mennään mukaillen maininkeja. On siitä sutastu yli kovilla keleillä alle 5 m alukipolla. Paras oli kerran joulukuun alussa, aallot tuommosta 2-2.5 m ja vesi alko olla jo vilpakkaa, (merenlahet jäässä)

    Äänestä

Onko kukaan ylittänyt Simpulla ko selkää ?

Äänestä

Simpulla menty Helsingistä Tukholmaan. Sillä matkalla on jo monenlaista selkää.

Kelistä riippuu, millä kipolla minnekin voi mennä.

Äänestä
  • Millaisilla keleillä on Simppu kipolla menty? Asia tärkeä, joka vaikuttaa ostopäätökseen Simpun suhteen.

    Äänestä

  • Onko kukaan nähnyt Aalto-marin merkkistä venettä? Onko suunnittelijalla muita referenssejä? Tarkoitan täysikokoisia, liikkuvia, kelluvia, oikeita veneitä.

    Äänestä

  • On armas mulle aal.. kirjoitti:

    Onko kukaan nähnyt Aalto-marin merkkistä venettä? Onko suunnittelijalla muita referenssejä? Tarkoitan täysikokoisia, liikkuvia, kelluvia, oikeita veneitä.

    Olisiko sukua Alvar Aallolle jotenkin. Disainikin on vähän samansuuntaista kuin kansallisarkkitehdillamme. Ohessa oikea Alvar Aallon suunnittelema vene.

    http://www.saynatsaloseura.fi/aavene.php

    Äänestä

olen liikkunut merellä vuodesta -39 työkseni eikä ole nähnyt aalto-marin merkkistä venettä, olen ollut eläkkeellä kohta 10 vuotta mutta liikun yhä rauman edustalla

Äänestä
  • Mitä veneitä Rauman edustalla sitten liikkuu ns. avoveneistä ?

    Äänestä

en halua mitenkään kettuilla, mutta eikös em. automaattipilssi korvaa aika hyvin sadevesityhjentymisen? Ja eikö saareen kannattaisi tehdä laituri tai sellainen pikkutelakka mihin veneen vetäisi kevyesti - ei keikkusikaan, olisi helppo purkaa tavarat.

Voihan se olla ettei nämä sovi kysyjälle mutta kunhan tuumailen.

Äänestä

Automaattinen pilssipumppu ei ole niin luotettava kuin reikä pohjassa.

Vaikka tyhjennysreikään kertyisi roskiakin, niin yleensä sen kautta vesi ehtii poistua ennen kuin sataa uudelleen.

Pilssipumpusta kun loppuu akku tai tulee jokin hapettuma sähköjohtoliitoksiin, niin rikkoutumisen jälkeen vesi ei poistu kuin haihtumalla ja lopulta laidan yli.

Äänestä

Tällaisilla uppoumarunkoisilla avoveneillä olisi varmasti laajemminkin kysyntää, jos niitä vaan olisi markkinoilla.

Ainakaan minulle ei tule mieleen mitään muita kuin tässäkin mainitut Aaltomarin ja Simppu.

Vai onko vielä muitakin?

Äänestä
  • Mikä tuolla Aaltomarinilla on muka uppomalli? Ei ainakaan omaan silmään tähän kokoluokkaan osu... 25 kyllä mutta se nyt on hieman eri vene mitä haetaan tai Simppu. Miksi tämän kokoluokan vene (n. 5 metriä) pitäisi olla uppo? En oikein näe hyötyä. About 5m paatteja "kölillä" löytyy kyllä, eivät ole niin kiikkeriä kuin vastaava uppo olisi. Pistäkää niihin pienempi kone jos vauhti ei kiinnosta....

    Äänestä

  • Hankalaa.... kirjoitti:

    Mikä tuolla Aaltomarinilla on muka uppomalli? Ei ainakaan omaan silmään tähän kokoluokkaan osu... 25 kyllä mutta se nyt on hieman eri vene mitä haetaan tai Simppu. Miksi tämän kokoluokan vene (n. 5 metriä) pitäisi olla uppo? En oikein näe hyötyä. About 5m paatteja "kölillä" löytyy kyllä, eivät ole niin kiikkeriä kuin vastaava uppo olisi. Pistäkää niihin pienempi kone jos vauhti ei kiinnosta....

    Mistäköhän tuollaisia Aaltomarineita voisi ostaa, mikä hinta? Taitaa olla vasta CAD-suunnitelmana, Alvar Aallon vene sen sijaan tehtiin, ja pieleen meni sekin. T

    Äänestä

  • W. Gjerstad kirjoitti:

    Mistäköhän tuollaisia Aaltomarineita voisi ostaa, mikä hinta? Taitaa olla vasta CAD-suunnitelmana, Alvar Aallon vene sen sijaan tehtiin, ja pieleen meni sekin. T

    Jos haluaa katsoa tosi siistejä cad suunnitelmia, joista tuskin puoliakaan on rakennettu niin kurkkaappa www.boatdesign.net

    mutta oikeasti kiinnostaisi jos joku tekisi alumiinista sellaisen 11 metrisen pellinkiläismallia vastaavan paatin, jossa olisi 250 heppaa ja iso takakansi. Kulkisi nätisti ja taloudellisesti 10 solmua marssinopeutta ja huiput päälle 20 solmua.

    En löydä mistään.

    Äänestä

  • merikelpo kirjoitti:

    Jos haluaa katsoa tosi siistejä cad suunnitelmia, joista tuskin puoliakaan on rakennettu niin kurkkaappa www.boatdesign.net

    mutta oikeasti kiinnostaisi jos joku tekisi alumiinista sellaisen 11 metrisen pellinkiläismallia vastaavan paatin, jossa olisi 250 heppaa ja iso takakansi. Kulkisi nätisti ja taloudellisesti 10 solmua marssinopeutta ja huiput päälle 20 solmua.

    En löydä mistään.

    Merikelpo, tee itse, tee pellistä pienoismalli 1:10, sitten kerrot mitat kymmenellä ja teet 1:1, tai menet piirustukset kourassa johonkin metallifirmaan neuvottelemaan tekemisestä. Saat ihan sellaisen kun haluat. Itselleen saa tehdä millaisen kaukalon vaan. Tein itse 9m:sen samalla systeemillä. Laita e-mail osoitteesi, lähetän kuvia itsetehdystä alumiiniveneestä.

    Äänestä

No eipä kyllä näytä kovin uppoumarunkoiselta ja bensapihiltä tuo...

Äänestä
  • eikö suomenmaa ole jo täynnä vastaavia laumiiniveneitä, miksi tehdä lisää ja tiedän muuten että kello alumiiniveneitä voi löytyä jostain halvalla

    Äänestä

Saapa nähdä kuka tekee Simpun jälkeen toisen varteenotettavan uppoumaveneen...

Sellaisia ei ole pitkään ollut saatavissa, mutta ihmisten mielenkiinto edulliseen Slow Life -veneilyyn on kasvamassa...

Äänestä

Himangan muovityö tekee perinteistä fiskaria. Harmi ettei se ole saanut samanlaista mediamyllytystä kuin simppu.

Äänestä

Jos jaksaa pressujen kanssa painia niin joko satama tai ajopressulla varustettu pieni avovene täyttäisi nuo tarpeet. Valmiita peitteitä taitaa löytyä ainakin pieniin bustereihin ja varmaan joihinkin muihinkin.

Äänestä

Himangan fiskari on kallis, Simppu halpa.

Eipä siinä mitään sen kummempaa hypetystä ole.

Ostajat kaipaavat yksinkertaisia, merikelpoisia ja sekä käyttökustannuksiltaan että hankintahinnaltaan edullisia perusveneitä.

Äänestä

Tuollaisten edullisten sisämoottorivehkeiden tekeinen ei oikein kannata, kun perämoottoridiilit on niin paljon tuottoisempia ja itse asiassa veneet suunnitellaan nykyisin ihan vaan tiettyä perämoottorimallia silmällä pitäen (perämoootorikauppias määrää suunnittelua). Siksi pikkuveneetkin painavat nykyisin lähes kolmanneksen enemmän kuin 20 vuotta sitten. Saadaan myytyä Isoa konetta!

Äänestä

Ei se himangan kippo ole kuin pari tonnia kalliimpi kuin simppu. Lisäksi se on hieman pitempi, mutta vastaavasti kapeampi. Kantavuus lienee samoissa.

Onko ketään joko on sillä seilannut ?

Äänestä

Eli tuossa hintaluokassa hintaero on melkoinen. Simpun saa moottorilla samaan hintaan kuin Himangalta pelkän veneen.

Venemessuilla kattelin molempia ja Himankalainen vaikutti minusta kovin matalalta. Simppu on minusta merikelpoisemman näköinen. Tosin kumpaakaan en vielä omista vaikka Simpusta haaveilen...

Harmi, ettei ole muita vaihtoehtoja. 5 - 6 m kokoluokasta ei löydy ainoatakaan varteenotettavaa vaihtoehtoa. Mitä nyt Rönkyt ja Parot, mutta nekin on tarkoitettu isommille konetehoille.

Äänestä
  • Eksyin tuonne Aaltomarinin sivuille. Sinne on tullut uusi vaihtoehto 18 Classic, joka vaikuttaa mielenkiintoiselta. Toisaalta pelkkä suunnitelma ei vielä ole varteenotettava vaihtoehto. Pitäisi nähdä vene käytännössä ennen hankintaa. Toivottavasti tuo tai vastaavia nähdään venemessuilla.

    Äänestä

  • Haaveissa vain kirjoitti:

    Eksyin tuonne Aaltomarinin sivuille. Sinne on tullut uusi vaihtoehto 18 Classic, joka vaikuttaa mielenkiintoiselta. Toisaalta pelkkä suunnitelma ei vielä ole varteenotettava vaihtoehto. Pitäisi nähdä vene käytännössä ennen hankintaa. Toivottavasti tuo tai vastaavia nähdään venemessuilla.

    Kyseisen herrasmiehen toiminta ei aikaisemmin ole ollut kovinkaan vakuuttavaa, huomioiden hemmetinmoisen sääntöjenvastaisen markkinoinnin tuotteella jota kukaan ei edes tiennyt tarvitsevansa!

    Jos sen suorituksen jälkeen oikeasti saa rakennettua merenkulkukelpoisen veneen omilla rahoillaan, niin nostan hattua!

    Toivon toki vilpittömästi projektin onnistumista, koska perusajatus on hyvä.

    Äänestä

  • Haaveissa vain kirjoitti:

    Eksyin tuonne Aaltomarinin sivuille. Sinne on tullut uusi vaihtoehto 18 Classic, joka vaikuttaa mielenkiintoiselta. Toisaalta pelkkä suunnitelma ei vielä ole varteenotettava vaihtoehto. Pitäisi nähdä vene käytännössä ennen hankintaa. Toivottavasti tuo tai vastaavia nähdään venemessuilla.

    http://www.vene-ce.com/23

    Kyllä tuolla ihan oikeasti jo venettäkin rakennetaan. Melko jännän näköinen design! Pitäisin kyllä enemmän siitä Aalto 25 tai 30 veneestä.

    Äänestä

En ole lukenut tätä palstaa niin pitkään, että tietäisin mikä on tuote, jota kukaan ei tiedä tarvitsevansa?

Äänestä
  • Välittäjä lkv tarkoittanee kommentillaan veneen jälkisertifiointia ce-hyväksyntää. yritys kertoo tehneensä yli 15 jälkisertifiointia noin puolessatoista vuodessa, joten ei liene markkinointihypetys ole mennyt aivan kankkulan kaivoon kuten välittäjä lkv antaa ymmärtää kommenteillaan.. Joku voisi tällaiset yritystä lähes solvaavat kommentit ottaa syyniin tarkemminkin..

    Äänestä

  • Nallekuustoista kirjoitti:

    Välittäjä lkv tarkoittanee kommentillaan veneen jälkisertifiointia ce-hyväksyntää. yritys kertoo tehneensä yli 15 jälkisertifiointia noin puolessatoista vuodessa, joten ei liene markkinointihypetys ole mennyt aivan kankkulan kaivoon kuten välittäjä lkv antaa ymmärtää kommenteillaan.. Joku voisi tällaiset yritystä lähes solvaavat kommentit ottaa syyniin tarkemminkin..

    Anteksi virheeni, eli ko yritys on kyennyt optimistisesti laskien yhteen sertifiointiin kuukaudessa, sillä tahdilla mies on vaurastunut, olisiko jo miljonääri?

    Aaltoveneet ovat hyvä konsepti, mutta yhdenkään ostajan ei tule maksaa EUROKAAN ENNEN VALMIIN VENEEN TOIMITUSTA!

    Äänestä

  • valittaja_lkv kirjoitti:

    Anteksi virheeni, eli ko yritys on kyennyt optimistisesti laskien yhteen sertifiointiin kuukaudessa, sillä tahdilla mies on vaurastunut, olisiko jo miljonääri?

    Aaltoveneet ovat hyvä konsepti, mutta yhdenkään ostajan ei tule maksaa EUROKAAN ENNEN VALMIIN VENEEN TOIMITUSTA!

    Välittäjä lkv on ehtinyt tännekin provosoimaan asiallista keskustelua, olisko aika siirtyä jo sinne purjevenekeskusteluun pysyvästi..

    Äänestä

  • Nakkenakuttaja lkv kirjoitti:

    Välittäjä lkv on ehtinyt tännekin provosoimaan asiallista keskustelua, olisko aika siirtyä jo sinne purjevenekeskusteluun pysyvästi..

    Välittäjä_LKV on kirjoittanut "koti- ja rakentaminen" osioon joulukuussa 09 ettei enää toimi välitysalalla vaan on siirtynyt projektiin, jossa on välittäjän tulot mutta lisäksi kertyy 200.000 omaa pääomaa 4 vuodessa. Nyt kun hän lisäksi työskentelee kiinteistövälityksessä, eli tuloja on 2 x välittäjän palkka 50.000 e vuodessa niin hyvähän hänen on arvostella huonommin menestyviä yrittäjiä.

    Äänestä

  • valittaja_lkv kirjoitti:

    Anteksi virheeni, eli ko yritys on kyennyt optimistisesti laskien yhteen sertifiointiin kuukaudessa, sillä tahdilla mies on vaurastunut, olisiko jo miljonääri?

    Aaltoveneet ovat hyvä konsepti, mutta yhdenkään ostajan ei tule maksaa EUROKAAN ENNEN VALMIIN VENEEN TOIMITUSTA!

    Puuttuu se äitisi synnytyskuva. En usko sinua!

    Äänestä

Pieni uppoumarunkoinen avovene on myös Nauvon fiskari. Tosin eipä ole perämoottoriversiota. Silti kohtuu edullinen sisäkoneelliseksi. Pienellä dieselillä vie polttoainetta vielä vähemmän kuin simppu perämoottorilla. Kannattaa tutustua.

Alumiinisia oikeasti uppoumarunkoisia veneitä ei tule heti mieleen. Leveäperäinen vene on huono uppoumanopeuksilla, koska laahaa vettä perässään (virtaus ei irtoa perästä), mikä tarkoittaa lisää kulkuvastusta. Leveäperäinen vene ei myöskään ole niin suuntavakaa hiljaisissa nopeuksissa vrt suippoperä.Alumiinista kyllä vaikeampi saada tehtyä nättiä suippoperäistä mallia (ilman terävää palletta)

Äänestä

Eikö Simpun perämoottorireikä sitten laahaa yhtään vettä perässään?

Jos vene tehdään perämoottorille, niin minusta on aivan turhaa kikkailua laittaa se pohjan läpi tehdyn reijän reunaan. Siinä menetetään suuri osa perämoottorin eduista kun sitä ei saa kipattua.

Äänestä

Messuilla Simpusta oli tullut uusi kaksirunkoinen malli. Hinta pompsahtanut ja poissa se alkuperäinen Simpun idea yksinkertaisesta ja toimivasta perusavoveneestä.

Messuilla oli nähtävillä myös Nauvofiskari, joka oli Simppua pienempi ja paljon kalliimpi.

Valinnanvara on aika vähissä uppoumarunkoisen avoveneen ostajalle. Tuo Aaltomarinkin on näköjään jo hylännyt uppoumarunkoiset veneet mallistostaan.

Äänestä
  • Millä lailla kaksirunkoinen ?

    Tarkoitatko katamaraani-tyyppistä venettä vai mitä ?

    Äänestä

Itse pientä yritystä pyörittävänä tiedän, että ihmiset haluaa yleensä sitä mitä ei ole. Ja jos sen teet, niin sitä ei haluta. Elämme nykyään mielikuva maailmassa.

Äänestä
  • Simppu myydään jatkossa Konekeskon organisaation kautta. Perään istutetaan Yamaha. Siitä johtunee hinnan nousu.

    Näin on valitettavasti käynyt muillekin venemerkeille mm. Rönnqvist. Hinta karkaa kuluttajien käsistä.

    Valitettavaa.

    Äänestä

Siis piti kirjoittaa Simpusta, että kaksikuorinen. Näytti aika pramealta kun vertaa minkälainen Simppu aikaisemmin oli.

Yrittäjälle: En usko, että Simppu on ollut mikään mielikuvamarkkinoinnin tuote. Se on vain ollut ainoa lajinsa edustaja jo vuosia. - Sekä hankintahinnaltaan, että käyttökustannuksiltaan edullinen ja merikelpoinen KANSANVENE.

Äänestä

Haen tällaista edullista tasaperäistä uppista 6 hp peräprutkulle. Pitäisi olla itsetyhjentyvä ja noin 5 m pitkä?

Simppu olis hyvä, mutta pitäis olla tasaperäinen. Nuo aaltomarinin kotisivutkaan eivät enää avaudu. Olisiko ideoita muista valmistajista?

Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Veneellä mökille kirjoitti:

Eipä taida olla olemassa 4,5- 5,5 - metrisiä uppoumarunkoisia alumiiniveneitä, mutta onko kellään kokemusta hyvistä alumiinihitsareista, jolla voisi sellaisen teettää?

Kyseesä siis olisi avonainen tasaperävene noin 5 - 10 hv moottorille. Ja tietysti pitäisi olla sadevesityhjeneväkin. Käyttötarkoitus on puolentoista kilometrin merimatka mökin ja mantereen välillä alkukeväästä myöhaissyksyyn.

Olen kiitollinen kaikenlaisista vinkeistä hyvistä veneistä tällaiseen tarkoitukseen. Sitä varmaan moni mietti, että miksi upppoumarunkoinen. Siihen vastaukseksi, että matka on niin lyhyt, että välin ajaa kymmenessä minuutissa uppoumanopeuttakin ja se riittää meille. Se ei paljon hyödytä jos matkalla saa nostettua veneen plaaniin kalliilla moottorilla ja suurella kulutuksella ja on perillä jo viidessä minuutissa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu