Katsokaas Turun salattua tutkimusta. Että asunnot kärsii siitä menosta ja korjaukset maksaa kaikin puolin.
http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/347-e--asunto---tassa-on-maahanmuuttajan-ja-suomalaisen-ero/art-1288417023370.html
http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/347-e--asunto---tassa-on-maahanmuuttajan-ja-suomalaisen-ero/art-1288417023370.html
Vastaukset 7
Vanhimmat
meillä ei kustannuksia julkaista,kyselijät leimataan rasistiksi.
,,,,,kyselijät leimataan rasistiksi,,,,
Yleensä ne niitä onkin. Kellään muulla ei liene syytä kysellä pienten rahojen perään.
muutama esimerkki;
,
meillä oli vuokralaisena taksikuski, vaimo ja kaksi lasta ja vaimo halusi, että lasten huone maalataan, kysyi saako hän maalata seinät ja annoimme luvan, muuttivat pois ja siiten se paljastu, lastenhuoneesta oli maalattu puolet lattiasta ja seinät oli töheretty pahasti, jouduin myös tekemään keittiöön remontin, asukas oli mamu uudeltamaalta ( syntynyt suomessa ), toisessa asunnossa meillä asu lahtelainen tietokoneinsinööri, teki etätyötä kotoa käsin, puolen vuoden päästä laminaattilattia oli pilalla, liotettu kaljalla ja p.......a jaa ja unohti vahingossa maksaa vuokransa ja jouduin hakemaan asuntoikeuden kautta
vuokralainen on ongelmaa oli se mamu tai suomalainen, se välinpitämättömyys ja seurasin mielenkiinnolla mitä ystävämme partasuu saa Turust käsin aikaan ja saahan se sen, että syyllistäminen alkoi
Julkaistu: 28.09.2011 10:02
Turun kaupungin julkisuudelta pimitetyt tiedot maahanmuuttajien asumiskuluista ovat vuotaneet julkisuuteen.
Laskelmat vuotivat julki turkulaisen kaupunginvaltuutetun Olavi Mäenpään blogin kautta, ja niistä uutisoi tänään Turun Sanomat.
Kaupungin vuokrataloyhtiön TVT Asunnot Oy on selvittänyt maahanmuuttajien kotouttamisen kustannukset, jotka ovat poikkeavia valtaväestön kustannuksiin verrattuna.
Vuodetuista papereista käy ilmi, että vuonna 2009 Turulle kertyi maahanmuuttajista valtaväestön asumisesta poikkeavia kustannuksia 644 935 euroa.
Kustannukset asuntoa kohti laskettuna ovat 347 euroa vuodessa enemmän kuin muissa asunnoissa.
Selvityksessä arvioidaan, että kodinkoneiden korjaukseen ja uusimiseen menee maahanmuuttajavaltaisissa taloissa 50 euroa per huoneisto enemmän rahaa kuin muissa huoneistoissa.
Asuntojen ja ympäristön kulumista selitetään sillä, että maahanmuuttajaperheillä on suurempi henkilöluku kuin kantaväestöllä. Myös siitä huomautetaan, että maahanmuuttajaperheissä ruokaa laitetaan paljon enemmän ja uunissa paistetaan leipää 300 asteessa, mikä edellyttäisi paljon parempaa ilmanvaihtojärjestelmää. Maahanmuuttajien siivoustaitoja pidetään puuttellisina, mikä näkyy esimerkiksi saunan lauteiden mustumisena ja rasvan kerääntymisenä eri puolille asuntoa.
Asumiskuluja koskeva selvitys on osa laajempaa maahanmuuton kustannuksia käsittelevää tutkimusta, jonka Turun kaupunki tilasi keväällä Turun ammattikorkeakoululta.
Kyseistä selvitystä ei kuitenkaan koskaan toimitettu ammattikorkeakoulun tutkijoille.
Apulaiskaupunginjohtaja Maija Kyttä sanoo Turun Sanomille, ettei kyse ole salailusta. Häntä on pelottanut tietojen saama reaktio.
– Siitä voi tehdä rasistisia tulkintoja. Olen tosi harmissani, jos sitä käytetään väärin, Kyttä sanoo TS:lle.
http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/347-e--asunto---tassa-on-maahanmuuttajan-ja-suomalaisen-ero/art-1288417023370.html
Oi voi voi pitikö tämä vuodattaa Lieksan tietoisuuteen nythän hermostuu väki .
Ei hermostuta eikä pelota. mamut olkoon keskuudessamme. Maksamme viulut.
Mitenkäs se kotoutrus yleensä kotoutetaan sinne mistä on tullut
Onko tässä joku väärin käsitys kotoutuksen suhteen ihan
valtakunnan tasolla ?