"Ensimmäiseksi aseeksi ei tule koskaan myöntää pistoolia"

jgjgjgjgjgg

Jostain luin näin, mutta sitten taas luin että se voidaan myöntää kun on tuon 2 vuoden säännöllisen ammunnan suorittanut ja on kaikki tarvittavat todisteet tästä.

Vai miten se menee?

15

716

    Vastaukset 15

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • -eSa-

      Ihan normaalisti menee.

      Ensimmäiseen lyhyeen aseeseen vaaditaan poliisin hyväksymän ampuma-asekouluttujat allekirjoittamat todistukset vähintään 2 vuoden harjoittelusta. Elikkä kaksi vuotta harjoitellaan laina-aseella ja otetaan jokaiselta harjoituskerralta ampumapäiväkirjaan kuittaukset.

      Laki ei velvoita olemaan ampumaseuran jäsen, mutta käytännössä tämä on varsinkin uuden luvanhakijan kohdalla enemmän kuin suositeltavaa.

      Lisäksi tehdään tietokoneella psykologinen testi poliisiasemalla ja viranomaiset tarkistavat taustat. Jos on nyt vaikka pahoinpitelytuomio / huumausainetuomio TAI on esim. 5 vuotta sitten teeskennellyt hullua armeijan kutsunnoissa, niin EI saa mitään aselupaa.

      Lopuksi ennen lopullista päätöstä myös suoritetaan haastattelu, jossa kaksi poliisia haastattelee hakijan.

    • vanhempi perämies

      Mites on kun oon harrastanu salametsästystä jo vuosikymmeniä niin lyhyillä kun pitkilläkin aseilla. On sotasaaliita ja muita. Kannattaako tämä ottaa puheeksi kun nyt olen aatellu että ryhtyisin harrastamaan olympiapistooliammuntaa N20 sarjassa.

    • dhhh

      hyvä vaihtoehto on ostaa ilmapistooli, ei tarvitse lupaa, ja ampua pari vuotta sillä. Kohtuu edullisesti saa käytettynä hyviä kilpa-aseita. Käsittääkseni ilmapistooliharrastuskin hyväksytään ruutiaseen lupaa haettaessa.

    • sodari

      hmm... 2v pitäs olla ampumaseuran todistus päivä kirjassa siitten saa jos rekisteri puhas ja ei mielenterv ongelmia, sitten vielä että ilma pistoolikin saattaa helpottaa vähän.

    • sssssssssssssdna

      Onko se päiväkirja ampumakerroista jokin "virallinen" lappu vai ihan itse hommata vihko johon käskee merkata nimmarin jokaisella kerralla kun käy radalla?

    • rakas päiväkirja

      Semmoinen epävirallinen ruutuvihkokin kelpaa.
      Tosin vakuuttavampihan on silloin jos merkkaat myös laukausmäärät ja tuloksen. Ja ihan omaakin kehitystä varten on hyvä kirjata jotain muitakin suoritukseen liittyviä havaintojaan muistiin.
      Ja vakuuttavuutta harrastuksen vakavuudesta antaa jos merkkaat jokapäivä myös kylmäharjoittelun kotona vaikkei siitä nimikirjoitusta saakkaan ;)

      • ssssdancz

        kiitos vinkeistä!


    • >Jep. Asiat ovat mutkistuneet hyvinkin paljon 40 vuoden aikana. Silloin -72 vain hain poliisilta ostoluvan 22 revolverille ja jompi, kumpi vanhemmista kirjoitti nimensä paperiin, koska ala-ikäinen vielä olin. Sitten vaan ostamaan ase ja samantien tekemään paperit poliisilaitokselle virallisen hallussapito/kantoluvan saamiseksi. Mitään ei silloin sen kummemmin kyselty. Väliaikaisen paperilapun sain aseen hallussapitoon ja panosten ostoluvan, kuten niihin siihen aikaan vielä vaadittiin.. Siitä sitten taas suoraan ostamaan puolipitkiä jokunen laatikko, että pääsi montulle kokeilemaan suurella innolla.. (sen hiekkamontun kohdalla on nyt asuinalue,))
      >Tietty on hyvä, että nykyään hakijan taustat tutkitaan tarkasti, mutta ne oikeat kahelit, jotka haluaa aseen hommata, löytävät sen aivan varmasti. Vaikka sitten sieltä kuuluisalta kiven navalta...

    • kaggs

      Ei mitään ampumapäiväkirjaa tarvita, kouluttajan todistus riittää, lukekaapa lakia!
      Tän ampumapäiväkirjan on keksinyt joku virkaintoinen poliisi.

      • ammunnanharrastaja

        Ampumapäiväkirjaa ei ole keksinyt poliisi. Se on ammunnan harrastajien oma keksintö harrastuksen kehityksen seuraamiseksi ja tueksi. Ja sillä on samalla nyt mahdollista osoitta kätevästi harrastuneisuutensa.


    • tasa-arvoa?

      kuulin huhun, että eräällä paikkakunnalla oli vain yksi henkilö saanut luvat pistooliin, ilmeisesti näitten uusien aselakien tulon jälkeen.
      tämä henkilö oli mustalainen ja se oli ollut syy luvan saamiseen, koska muutenhan se olisi ollut syrjintää.

    • dfdsf

      tämä henkilö oli mustalainen ja se oli ollut syy luvan saamiseen, koska muutenhan se olisi ollut syrjintää.

      juu ja olisihan se sen hommannut jokatapauksessa..

      • Mutta kansallispuvun

        asianmukaiseen varustamiseen oikeasta kuittikaupasta saa avustusta valtiolta.


    • kiva paukutella
    • Kaaje.

      "Mutta kansallispuvun
      asianmukaiseen varustamiseen oikeasta kuittikaupasta saa avustusta valtiolta. "

      Avustus tulee kunnalta/kaupungilta ja on erisuuruinen eri paikkakunnilla mutta kuitenkin huomattavan suuri.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi vanhusraiskaajaa ei ole palautettu?

      Ukkola kysyy Rantaselta, vaikka perussuomalaiset ovat olleet hallituksessa kolme ja puolivuotta. Rantasen vastaus on "
      Maailman menoa
      368
      1641
    2. Mitä kirjainta kaipaat?

      🤣🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      114
      1246
    3. Onko ikäerolla väliä?

      Mitä mieltä ootte? Meillä on 14 vuotta ikäeroa.
      Ikävä
      129
      1191
    4. Onko sulla rakas mitään sanottavaa?

      Lähetä tässä kaivatullesi haluamasi terveiset 💌
      Ikävä
      141
      1042
    5. Katri Helena rikkoi hiljaisuuden dramaattisella uutisella: "Elossa ja ilossa ollaan"

      Katri Helena on sinivalkoinen ääni. Hänen klassikkohittinsä ovat tärkeä osa suomalaista kansanperintöä. Katri veti jääh
      Suomalaiset julkkikset
      25
      934
    6. Uusioperhe vai salasuhde?

      Mitä ensisijaisesti haluat? Pelkään, että menetän järjen sun kanssa 😉
      Ikävä
      111
      842
    7. Otan vielä sut

      Niin on tähtiin kirjoitettu. Nainen, turha on kohtaloa juosta pakoon.
      Ikävä
      54
      582
    8. Nanna hakkasi Martinan aivot tuusan nuuskaksi!!!

      Ihme jos Martina pystyy muodostaa järkeviä lauseita tämän nyrkkisateen jälkeen. Ottelupalkkio tuli, tajunta meni.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      157
      556
    9. Vaikea löytää samantyylistä miestä

      Nyt on pakko avautua. Onko ketään muuta jonka on yksinkertaisesti todella vaikeaa löytää samanhenkistä kumppania kuin i
      Sinkut
      112
      527
    10. Mulla on ikävä sua!

      Enemmän kuin ikävä... sun kanssa oli niin helppo olla ja jutella!
      Ikävä
      18
      500
    Aihe