RAKENNEULTRA naistenklinikka :)

Hei kaikki ihanat odottajat!

Täällä yksi jännittäjä ja ensi vkolla edessä rakenneultra. Haluaisin tietää miten käytännössä vastaanotolla tapahtuu. Olen menossa naistenklinikalle.
Nämä asiat mietityttävät:
-kauanko suurin piirtein ultraus kestää
-riisutaanko housut, vai vaan paljastetaan masu?
-haastatellaanko mitenkään? Esim. kysytäänkö painoa, pituutta yms.?
-ja onko kokemuksia kätilöistä? Onko olleet miellyttäviä?

Kiitos kaikille vastanneille jo etukäteen ja onnellista odotusta
3514
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Jos nyt puhut tuosta ekasta ultrasta raskauviikolla 11-12 on se niskapoimu ultra (tässä samalla otetaan myös verikoe) ja tuo toinen rv 21-22 tehtävä vasta rakenne ultra. Ultraus kestää noin 15-30min masu paljastetaan vain housun reunaa laskemalla, ei siis oteta pois, eikä mitään kriittisiä paikkoja näy. Tietosi, ultraava kätilö näkee äitiyskortistasi (joka sinulla on oltava mukana) eli ei siis kysele sinulta mitään erikseen. Kätilö tekee äitiyskorttiisi omat merkintänsä ultrasta. KÄtilöt ovat yleensä ihan mukavaa ja rentoa porukkaa, kysele vaan rohkeasti heiltä jos jotain kysyttävää tulee mieleen.

Äänestä
  • Anteeksi rv 19, en lukenut viestiäsi kunnolla, tottakai olet siis menossa rakenne ultraan koska olet jo rv19 mutta siis ultraus tapahtuu aivan samoin kuin tuolla rv 11-12 tutkivat vaan kuvasta muita asioita kuin tuolloin. Miten et tiedä mitä ultrassa tapahtuu jos olet jo kerran ollut?

    Äänestä

ÖÖÖÖ :D Vastaus hölmöön kysymykseesi ...no koska en ole ollut vielä rakenneultarssa, siksi kysyin mitä siellä tapahtuu. Niskapoimu UÄ on ihan eri juttu ja kun minulla se vielä tehtiin eri sairaalassa ja eri paikkakunnalla niin siksi kyselin.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


RV 19 kirjoitti:

Hei kaikki ihanat odottajat!

Täällä yksi jännittäjä ja ensi vkolla edessä rakenneultra. Haluaisin tietää miten käytännössä vastaanotolla tapahtuu. Olen menossa naistenklinikalle.
Nämä asiat mietityttävät:
-kauanko suurin piirtein ultraus kestää
-riisutaanko housut, vai vaan paljastetaan masu?
-haastatellaanko mitenkään? Esim. kysytäänkö painoa, pituutta yms.?
-ja onko kokemuksia kätilöistä? Onko olleet miellyttäviä?

Kiitos kaikille vastanneille jo etukäteen ja onnellista odotusta

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu