Kysymys no 1. Oletteko henk. kohtaisesti käynet katsastamassa ehdolla ovevat paikat sairaalan rakentamiseksi? Tutustuneet ,liikeneyhteyksiin , maperän yms..
no2. Mikä vika on vanhassa sairaalassa, ettei siitä korjaamalla ja laajentamalla saada nykyaikaista toimivaa yksikköä?
no3. Onko kyse ihan jostakin muusta esim. jollekin on luvattu jo urakka puoluekavereiden johdosta? Vaiko ihan hyvästä ja järkevästä uudistuksesta kansalaisten paraaksi ei esim. Medvanin.
Tässä vain on tultu epäluuloiseksi, kun katsotaan mitä Uus-Kouvola on aikaan saanut, toinen toistaan hurjempia visioita. Ihan veronmaksajaa hirvittää.
no2. Mikä vika on vanhassa sairaalassa, ettei siitä korjaamalla ja laajentamalla saada nykyaikaista toimivaa yksikköä?
no3. Onko kyse ihan jostakin muusta esim. jollekin on luvattu jo urakka puoluekavereiden johdosta? Vaiko ihan hyvästä ja järkevästä uudistuksesta kansalaisten paraaksi ei esim. Medvanin.
Tässä vain on tultu epäluuloiseksi, kun katsotaan mitä Uus-Kouvola on aikaan saanut, toinen toistaan hurjempia visioita. Ihan veronmaksajaa hirvittää.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Sama se. Ei rakenneta sairaalaa ollenkaa, ei sieltä hoitoa kuitenkaan saa. Mutta semmosta kysyisin päättäjiltä että voisko semmosen "arbeit macht frei"- tyyppisen paikan tehdä, minne vois roudata kaikki meidät köyhät ja sairaat esim. työttömät, jotka ei saa kuitenkaan lääkäriaikoja ja tutkimuksia. Sillä tavalla emme tarturtaisi pöpöjä päättäjiin ettei vaan niiden koulutuspäivät ulkomailla vaarantuisi..Mutta kulkeminen sinne "lopulliselle leirille" on vaan ongelma, kun ei meil monella oo autoa ja välttämättä yleiset liikenneyhteydet eivät sinne menisi. Ehdotan että tähän kuljetusasiaan voisi budjetoida nyt jonkun asiantuntijaryhmän tutkimaan tuotannollis-taloudellistyyppisiä asioita.Mutta pitkässä juoksussa nää kuljetukset toisi varmaan säästöjä. Ja huom! Ei tarvittais ku menolippu.
"mummi" on vissiin tutustunut asiaan kun noin osaa samaa paskaa taas jauhaa.
Mikäli Ratamokeskusta ei rakenneta Kotiharjun suomonttuun, niin tuleva Kokoomuksen sosiaali- ja terveysministeri K. Myllymäki ottaa ja lähtee suunnittelemaan hyvinvointikeskusta toiseen kaupunkiin. Kyllä demarinaisia harmittaa, kun näin menettävät idolinsa.
Minkäköhän lainen juntta tuon K M pärrääjän takana ohjeita jakaa.
Minusta uudelle kaupungintalolle paras paikka olisi siellä suolla. Sinne mahtuisi hyvin kaikki osastot, niin tarvitsisi valittaa huonoista oloista Keltsulla.
Halloo, halloo - onko sairaala???
Tuo suo on varattu sairaalan tontiksi. Eli liittyy siten sairaaaan. Koska kyseinen hetteikkö on arvostettu perin korkealle,niin tuntuisi luontevalta,että arvorakennus
kaupungintalo siihen lyötäisiin.
Säästyisi virkamiehiltä työaikaa kun poliisitalo on vieressä. Senkos ikkunasta huutelisi ja hoitaisi kuulusteluja.
Kansalaisaloite: Kouvolan uusi hallintorakennus Ratamoon.
Ratamo-keskus on Kansallisen Kokoomuksen, Paula Risikon ja Kati Myllymäen koelaboratorio, joka rakennetaan tällä kertaa paikallisista olosuhteista johtuen suolle. Pääasia on, että Kokoomuksen hovihankkija Lemminkäinen/Oka/Jatke saa rakentaa mahdollisimman suuren ja kalliin Ratamokeskuksen varaamalleen tontille ilman kilpailutusta, koska siinä nämä grynderit eivät todennäköisesti pärjäisi.