Hyvä että joku julkisuuden ihminen otti viimeinkin esille opettajien mielivaltaisuuden 50-luvulla (Paavo Lipponen tänään). Mielivaltaisuus ulottui jopa 60-luvun alkupuolelle.
Voi taivas, kun pelkäsin aamulla kouluun menoa Martinniemen eka- ja tokaluokalla 1955-56. Joka päivä opettaja huusi ja repi tukasta, hakkasi karttakepillä, jos käsissä oli muka likaa, pilkkasi ja seisotti nurkassa.Yleensä mielivallan kohteina olivat köyhien perheiden lapset.
Tämän päivän nuoret eivät voi ymmärtää millaista se oli! Aina ihmettelen miksi vanhemmat eivät siihen puuttuneet. No, hakattiinhan lapsia kotonakin monissa perheissä, kun vanhemilla oli itsellä esim. sodan jäljiltä traumoja joita piti johonkin purkaa.
Voi taivas, kun pelkäsin aamulla kouluun menoa Martinniemen eka- ja tokaluokalla 1955-56. Joka päivä opettaja huusi ja repi tukasta, hakkasi karttakepillä, jos käsissä oli muka likaa, pilkkasi ja seisotti nurkassa.Yleensä mielivallan kohteina olivat köyhien perheiden lapset.
Tämän päivän nuoret eivät voi ymmärtää millaista se oli! Aina ihmettelen miksi vanhemmat eivät siihen puuttuneet. No, hakattiinhan lapsia kotonakin monissa perheissä, kun vanhemilla oli itsellä esim. sodan jäljiltä traumoja joita piti johonkin purkaa.
Vastaukset 33
Vanhimmat
Karttunen kiusasi lapsia martissa,varmaan ilkein opettaja mitä ollut.
Oli yks miesopettaja joka löi poikia ja varmaan on jälkeen päin katunut,sai sellaisen maineen ettei monikaan sano päivää sille saatanan hyypiölle.Olis pitänyt panna vastuuseen mutta sehän oli sitä aikaa ettei opettajille uskallettu sanoa vastaan missään asiassa.
Onhan noita ilkeitä ja muita piinaavia opettajia nykyäänkin. Esimerkiksi yläaste heti Oulun pohjoispuolella on sellaisen pesänä ollut jo yli 20 vuotta.
Mutta onneksi tämä rouva lehtori jää eläkkeelle pian.
Sais jo jäädä... kaikki kärsivät täällä...
Vaan kummasti saavat jatkaa kiusaamista....
siis tämä O vai?
Kertoisko joku kokemuksiaan Lakri O:sta?
Ei ainakaa minua kiusannut Lakri O, jämäkkä opettaja kyllä oli mutta mielestäni oikeudenmukainen ainakin vanhoilla päivillään.
Toisenkinlaisia mielipitteitä on.
Lentopalloa jos pelas niin säästyi paljolta.
Lakri oli ite köyhistä oloista mutta retuutti ja riuhtoi eniten köyhien penskoja kun oli päässyt herrojen sakkiin.
Muistaako joku Saarelan maijan,sekävi herkästi tukkaan kiinni.Pernun Väiski oli kans melko tapaus.Tinta antoi luunappeja,muuten viksu mies.
Kyllä tuo Väiski taisi olla pahimmasta päästä ja vielä hyvin"natsihenkinen"
kiusasi omilla tempuillaan oppilaita jatkuvasti.
Mutta sai kerran "nenilleen" kun jätti luokalle 16 oppilasta 32 oppilaan luokasta ja siitähän nousi vanhempien keskuudessa "meteli" ja Väiskiä huomautettiin/muistutettiin.
Kyllä hänelle olisi pitänyt tehdä jotain kiusaamisen lopettamiseksi.
Martinniemen koulussa ei työläisten lapsia pidetty missään arvossa 50 ja 60 luvulla, ei muuta kun lyötiin säälittä vaan käytiin ja tukasta revittiin.Puhuttasko nimistä ?Kuka alottaa ?
Jokinen, Jussila, Saarela näin alakuunsa
viivi oli opettajista varmaan pahin.
sitä ammuttiin aina ritsoilla takaraivoon kun oli taululla.
ja kortonkeja vedettiin suoraksi.
viivi sai aikaiseksi yhden häyrysen pojan rikoskierteen
ensin muhokselle sit linnareissut varmaan kaikki linnat käynyt läpi.
oltiin kavereita koulussa ja tämä viivin paholainen sai pojan rikoskierteeseen.
tunnen hyvin tapauksen.
pätkä oli hyvä kun myöhästy koulusta aamulla niin potki tupakat ja tikut poikki saappaista,
vispilä ei osannut ees opettaa,mullakin oli peräti 5 nelosta ja käytöskin oli 8
jäin luokalle ja pätkä osas sit opettaa että pääsin luokalta ja sit tinta opetti meitä ja koulu tuli käytyä loppuun ja elämä on mennyt työn touhussa kohta eläke koittaa
kyllä se tintakin oli jo huonomuistinen 80 luvun alussa lähti mökille kalasatamasta ja auton oven jätti selkoselälleen panin sen lukkoon ja satuin olemaan rannas kun palas mökiltä sanoin et on opetajalle tullut dementia kylläkai lakri oli hyvä opettaja ei kyl mua koskaan opettanut.
mämmelän vaimo oli hyvä kotitalousopettaja jäätiin aina muka jälkiistuntoon kun se oli nätti nainen.
ervasti ole hyvä alaluokilla.
Muistoja näyttää riittävän. Kirjoitustaidon olet kuitenkin unohtanut :)
sinullenimimerkkilukijamitäsesullekuuluumitentäälläjokukirjoittaaeihänkaikkiaoleosattuopetaajosonsattunuthuonoopettajaniineisitäopipisteitäjapilkkujalaittamaanjasinäootniinnuoriettäosaatkirjoittaaoikeinminullaoliopettajanaviivikoivuvispiläpätkämankinenjääskeläinenvarismämmeläsaarelaervastirautiainenkerroppakukasinuaonopettanut?
. , ? : ; " # ¤ %&/()=?`! !
Oli semmosia joitten takia illat itketti ja aamulla pelotti kun oli kouluun lähtö. Kaipa heillä joskus omatunto koputtaa vai onko ilkeällä ihmisellä omatuntoa ollenkaan.
Kyllä on aika muuttunut kun katsoo nykyajan koululaisia, ilomielellä mennään kouluun ja opettajat ovat päteviä ja kilttejä. Kaipa sitä olematonta pätevyyttään ne vanhan ajan opet peittelivät sillä käsiksi käymisellään ja hakkaamisellaan. Siinä hakattiin kouluhalut monista lapsista ja tehtiin elinikäisiä traumoja lapsiin.
Jussilan Eini oli hanakka käymään kiinni tukkaan. Ja oli niin uskovainen ettei tehty paljon muuta kuin virsiä veisattiin tunnit.
Kylläpä on Martisa ollut ikäviä opettajia. Ei meillä asemalla nuin ilikeitä ollu. En muista, että oisivat käyttäneet fyysistä väkivaltaa, mitä nyt joskus nurkkaan joku joutu.
Martissa oli isot luokkaerot, työläiset ja herrat. NIiden lapset sai erilaisen kohtelun koulussa.
haataisen m...i oli mukava ope kirkolla
Ammattikoulusa se vasta piru olikin, EmEm-Lehto nimeltään. Opetti autonkuljettajia.
mua hyppyyti opettajat 6 luokkaan asti.. sitten oli sen verran raamia että napsahti opettajaa leukaan kun tuli koittaan tukasta repiä,siihen loppui hyppyytys.. omalle mukulalle lupasin aikoinaan että kerrankaan kun joku opettaja koskee siihen niin se opettja kannetaan kilon palasina kaatopaikalle missä muukin paska makaa..
No, jos nyt ei kuitenkaan. Et napsauttanut leukaan kertaakaan, kunhat uhoot vaan ja ei siinä mitään jatka vaan, jos vähänkään sua auttaa.
Ku ope komensi, väänsit ripulipaskan housuusi ja kaikki nauro sulle. Pilluakaan et vielä koskaan ole saanut. joten niitä lapsiakaan sulle ei voi olla.
Juuri noita samoja juttujahan sinä höpisit kouluaikanakin isompien poikien selän takana.
Kyllä minä tunnistin sinut heti. Olet se kaikkien naurama Holoperse-Tuomo, jolla oli aina paskat housussa.
Sonnitko muuten vieläkin housuusi?
No entä päiväkodeissa, esikouluissa? onko opettajia, hoitajia joita kannattaa välttää? Kun kerran kouluistakin tässä puhutaan...
Älkää olko huolissanne, nykyisin tilanne on päinvastoin, oppilailla on kaikki oikeudet, mutta velvollisuuksia (heidän oman ajattelun mukaan) ei ole ollenkaan. Nykyisin on ihme, jos joku opettaja jaksaa eläkeikään saakka.
Nykykoululaisten vanhemmat ovat vapaan kasvatuksen tulos. Ja näin ollen heidän lapsensa häiriköitä.
kersantin äiti! hahahahaha!!! hieno titteli! kertoo paljon kirjoittajasta...
Taitaa nuo valittajat olla ns. rimapoikia, (ennen taablattiin lautoja Repolassa ja rimapojat laitto aina uuden riman kerrosten väliin), elikkä jälkeenjääneitä !
Tarkottaako emin kaveri suokkaan emiä' ? Kyllä oli emissäkin vikaa,turha syytellä opettajia