Opettajien mielivaltaa

Entinen ekaluokkalai

Hyvä että joku julkisuuden ihminen otti viimeinkin esille opettajien mielivaltaisuuden 50-luvulla (Paavo Lipponen tänään). Mielivaltaisuus ulottui jopa 60-luvun alkupuolelle.

Voi taivas, kun pelkäsin aamulla kouluun menoa Martinniemen eka- ja tokaluokalla 1955-56. Joka päivä opettaja huusi ja repi tukasta, hakkasi karttakepillä, jos käsissä oli muka likaa, pilkkasi ja seisotti nurkassa.Yleensä mielivallan kohteina olivat köyhien perheiden lapset.

Tämän päivän nuoret eivät voi ymmärtää millaista se oli! Aina ihmettelen miksi vanhemmat eivät siihen puuttuneet. No, hakattiinhan lapsia kotonakin monissa perheissä, kun vanhemilla oli itsellä esim. sodan jäljiltä traumoja joita piti johonkin purkaa.

33

1267

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ikäviä muistoja

      Karttunen kiusasi lapsia martissa,varmaan ilkein opettaja mitä ollut.

    • Varmaan katuu itekin

      Oli yks miesopettaja joka löi poikia ja varmaan on jälkeen päin katunut,sai sellaisen maineen ettei monikaan sano päivää sille saatanan hyypiölle.Olis pitänyt panna vastuuseen mutta sehän oli sitä aikaa ettei opettajille uskallettu sanoa vastaan missään asiassa.

    • Narsisteja kaikkiall

      Onhan noita ilkeitä ja muita piinaavia opettajia nykyäänkin. Esimerkiksi yläaste heti Oulun pohjoispuolella on sellaisen pesänä ollut jo yli 20 vuotta.

      • Huono maine....

        Mutta onneksi tämä rouva lehtori jää eläkkeelle pian.


      • Paha *** kauas kuulu
        Huono maine.... kirjoitti:

        Mutta onneksi tämä rouva lehtori jää eläkkeelle pian.

        Sais jo jäädä... kaikki kärsivät täällä...


      • Ding dong

        Vaan kummasti saavat jatkaa kiusaamista....


      • 2x7
        Huono maine.... kirjoitti:

        Mutta onneksi tämä rouva lehtori jää eläkkeelle pian.

        siis tämä O vai?


    • Kuuluisa kiusaaja

      Kertoisko joku kokemuksiaan Lakri O:sta?

      • 20

        Ei ainakaa minua kiusannut Lakri O, jämäkkä opettaja kyllä oli mutta mielestäni oikeudenmukainen ainakin vanhoilla päivillään.


    • Jäi ikävä muisto

      Toisenkinlaisia mielipitteitä on.

    • Martin koulukas

      Lentopalloa jos pelas niin säästyi paljolta.

      • Huonot on muistot

        Lakri oli ite köyhistä oloista mutta retuutti ja riuhtoi eniten köyhien penskoja kun oli päässyt herrojen sakkiin.


    • Tukasta pöllyytetty

      Muistaako joku Saarelan maijan,sekävi herkästi tukkaan kiinni.Pernun Väiski oli kans melko tapaus.Tinta antoi luunappeja,muuten viksu mies.

      • Luokalla ollut

        Kyllä tuo Väiski taisi olla pahimmasta päästä ja vielä hyvin"natsihenkinen"
        kiusasi omilla tempuillaan oppilaita jatkuvasti.

        Mutta sai kerran "nenilleen" kun jätti luokalle 16 oppilasta 32 oppilaan luokasta ja siitähän nousi vanhempien keskuudessa "meteli" ja Väiskiä huomautettiin/muistutettiin.

        Kyllä hänelle olisi pitänyt tehdä jotain kiusaamisen lopettamiseksi.


    • Lyöty ja kiusattu

      Martinniemen koulussa ei työläisten lapsia pidetty missään arvossa 50 ja 60 luvulla, ei muuta kun lyötiin säälittä vaan käytiin ja tukasta revittiin.Puhuttasko nimistä ?Kuka alottaa ?

    • Opettajien kiusaama

      Jokinen, Jussila, Saarela näin alakuunsa

      • emin kaveri

        viivi oli opettajista varmaan pahin.
        sitä ammuttiin aina ritsoilla takaraivoon kun oli taululla.
        ja kortonkeja vedettiin suoraksi.
        viivi sai aikaiseksi yhden häyrysen pojan rikoskierteen
        ensin muhokselle sit linnareissut varmaan kaikki linnat käynyt läpi.
        oltiin kavereita koulussa ja tämä viivin paholainen sai pojan rikoskierteeseen.
        tunnen hyvin tapauksen.
        pätkä oli hyvä kun myöhästy koulusta aamulla niin potki tupakat ja tikut poikki saappaista,
        vispilä ei osannut ees opettaa,mullakin oli peräti 5 nelosta ja käytöskin oli 8
        jäin luokalle ja pätkä osas sit opettaa että pääsin luokalta ja sit tinta opetti meitä ja koulu tuli käytyä loppuun ja elämä on mennyt työn touhussa kohta eläke koittaa
        kyllä se tintakin oli jo huonomuistinen 80 luvun alussa lähti mökille kalasatamasta ja auton oven jätti selkoselälleen panin sen lukkoon ja satuin olemaan rannas kun palas mökiltä sanoin et on opetajalle tullut dementia kylläkai lakri oli hyvä opettaja ei kyl mua koskaan opettanut.
        mämmelän vaimo oli hyvä kotitalousopettaja jäätiin aina muka jälkiistuntoon kun se oli nätti nainen.
        ervasti ole hyvä alaluokilla.


      • lukija
        emin kaveri kirjoitti:

        viivi oli opettajista varmaan pahin.
        sitä ammuttiin aina ritsoilla takaraivoon kun oli taululla.
        ja kortonkeja vedettiin suoraksi.
        viivi sai aikaiseksi yhden häyrysen pojan rikoskierteen
        ensin muhokselle sit linnareissut varmaan kaikki linnat käynyt läpi.
        oltiin kavereita koulussa ja tämä viivin paholainen sai pojan rikoskierteeseen.
        tunnen hyvin tapauksen.
        pätkä oli hyvä kun myöhästy koulusta aamulla niin potki tupakat ja tikut poikki saappaista,
        vispilä ei osannut ees opettaa,mullakin oli peräti 5 nelosta ja käytöskin oli 8
        jäin luokalle ja pätkä osas sit opettaa että pääsin luokalta ja sit tinta opetti meitä ja koulu tuli käytyä loppuun ja elämä on mennyt työn touhussa kohta eläke koittaa
        kyllä se tintakin oli jo huonomuistinen 80 luvun alussa lähti mökille kalasatamasta ja auton oven jätti selkoselälleen panin sen lukkoon ja satuin olemaan rannas kun palas mökiltä sanoin et on opetajalle tullut dementia kylläkai lakri oli hyvä opettaja ei kyl mua koskaan opettanut.
        mämmelän vaimo oli hyvä kotitalousopettaja jäätiin aina muka jälkiistuntoon kun se oli nätti nainen.
        ervasti ole hyvä alaluokilla.

        Muistoja näyttää riittävän. Kirjoitustaidon olet kuitenkin unohtanut :)


      • minätäälläkirjoitin
        lukija kirjoitti:

        Muistoja näyttää riittävän. Kirjoitustaidon olet kuitenkin unohtanut :)

        sinullenimimerkkilukijamitäsesullekuuluumitentäälläjokukirjoittaaeihänkaikkiaoleosattuopetaajosonsattunuthuonoopettajaniineisitäopipisteitäjapilkkujalaittamaanjasinäootniinnuoriettäosaatkirjoittaaoikeinminullaoliopettajanaviivikoivuvispiläpätkämankinenjääskeläinenvarismämmeläsaarelaervastirautiainenkerroppakukasinuaonopettanut?
        . , ? : ; " # ¤ %&/()=?`! !


    • Vieläkin itkettää

      Oli semmosia joitten takia illat itketti ja aamulla pelotti kun oli kouluun lähtö. Kaipa heillä joskus omatunto koputtaa vai onko ilkeällä ihmisellä omatuntoa ollenkaan.
      Kyllä on aika muuttunut kun katsoo nykyajan koululaisia, ilomielellä mennään kouluun ja opettajat ovat päteviä ja kilttejä. Kaipa sitä olematonta pätevyyttään ne vanhan ajan opet peittelivät sillä käsiksi käymisellään ja hakkaamisellaan. Siinä hakattiin kouluhalut monista lapsista ja tehtiin elinikäisiä traumoja lapsiin.

    • Monenlaista muistoa

      Jussilan Eini oli hanakka käymään kiinni tukkaan. Ja oli niin uskovainen ettei tehty paljon muuta kuin virsiä veisattiin tunnit.

    • *koululainen*

      Kylläpä on Martisa ollut ikäviä opettajia. Ei meillä asemalla nuin ilikeitä ollu. En muista, että oisivat käyttäneet fyysistä väkivaltaa, mitä nyt joskus nurkkaan joku joutu.

    • Muistissa on

      Martissa oli isot luokkaerot, työläiset ja herrat. NIiden lapset sai erilaisen kohtelun koulussa.

    • 69

      haataisen m...i oli mukava ope kirkolla

    • JJ

      Ammattikoulusa se vasta piru olikin, EmEm-Lehto nimeltään. Opetti autonkuljettajia.

    • jos ei puhe auta

      mua hyppyyti opettajat 6 luokkaan asti.. sitten oli sen verran raamia että napsahti opettajaa leukaan kun tuli koittaan tukasta repiä,siihen loppui hyppyytys.. omalle mukulalle lupasin aikoinaan että kerrankaan kun joku opettaja koskee siihen niin se opettja kannetaan kilon palasina kaatopaikalle missä muukin paska makaa..

      • Samalla luokalla

        No, jos nyt ei kuitenkaan. Et napsauttanut leukaan kertaakaan, kunhat uhoot vaan ja ei siinä mitään jatka vaan, jos vähänkään sua auttaa.

        Ku ope komensi, väänsit ripulipaskan housuusi ja kaikki nauro sulle. Pilluakaan et vielä koskaan ole saanut. joten niitä lapsiakaan sulle ei voi olla.

        Juuri noita samoja juttujahan sinä höpisit kouluaikanakin isompien poikien selän takana.
        Kyllä minä tunnistin sinut heti. Olet se kaikkien naurama Holoperse-Tuomo, jolla oli aina paskat housussa.

        Sonnitko muuten vieläkin housuusi?


    • juso

      No entä päiväkodeissa, esikouluissa? onko opettajia, hoitajia joita kannattaa välttää? Kun kerran kouluistakin tässä puhutaan...

    • Opettajana 33 vuotta

      Älkää olko huolissanne, nykyisin tilanne on päinvastoin, oppilailla on kaikki oikeudet, mutta velvollisuuksia (heidän oman ajattelun mukaan) ei ole ollenkaan. Nykyisin on ihme, jos joku opettaja jaksaa eläkeikään saakka.

    • kersantin äiti

      Nykykoululaisten vanhemmat ovat vapaan kasvatuksen tulos. Ja näin ollen heidän lapsensa häiriköitä.

      • jääkärin poika

        kersantin äiti! hahahahaha!!! hieno titteli! kertoo paljon kirjoittajasta...


    • Tosion

      Taitaa nuo valittajat olla ns. rimapoikia, (ennen taablattiin lautoja Repolassa ja rimapojat laitto aina uuden riman kerrosten väliin), elikkä jälkeenjääneitä !

    • Hankala tapaus

      Tarkottaako emin kaveri suokkaan emiä' ? Kyllä oli emissäkin vikaa,turha syytellä opettajia

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      171
      1111
    2. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      132
      857
    3. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      84
      793
    4. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      738
    5. Olisitko oikeasti valmis rikkomaan

      Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk
      Ikävä
      55
      539
    6. Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla

      Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä
      Maailman menoa
      295
      533
    7. Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies

      Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?
      Ikävä
      37
      531
    8. Martinan tarve valehdella.

      Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t
      Kotimaiset julkkisjuorut
      215
      489
    9. Rakastan sinua

      Päivä päivältä enemmän 🥰 Miehelle.
      Ikävä
      49
      477
    10. Pakkomielle

      Tahdon pyytää anteeksi, että olen kaivannut sinua kaikki nämä vuodet ja olet ollut minulle pakkomielle. Nyt on aika pääs
      Ikävä
      45
      472
    Aihe