Heips!
Tässäpä kattelin noita näytönohjaimia, ja ihmettelin muistien määriä. Ja etenkin sitä että kuinka merkityksellistä se näyttömuistin määrä on?
Toki niitä on muitakin merkityksellisiä tekijöitä, kuten ohjaimen prossun nopeus ja sen musitin nopeus.
Mutta kertokaa ny jotain vähäsen?
näytönohjaimen muistin määrä
2
587
Vastaukset
- rammmm
Muistin määrän merkityksellisyys on karkeasti sanottu max 8gigaa itse koneessa ja max 2 gigaa näytönohjaimessa. Kaikki yli menevä on lähinnä markkinamiesten myyntikikkailua ja hyödytöntä. Esim näitä 4gigan muistilla olevia näytönohjaimia on tullut markkinoille kun muisti on nyt halpaa. Ja kuulostaahan se rajulta jos ohjaimessa on 4GB muistia vaikka muu kokoonpano on ihan peruhöttöä. Ei tuo 4gigaa tule mitenkään hyödynnettyä kun silloin pitäisi olla super tehokas prossu ja muukin kokoonpano. Ehkä jossain ammattikäytössä ( jos sielläkään ) on moisesta hyötyä. Sama kuin tavalliseen autoon lyötäisiin 50 vaihteinen laatikko. Eli teoriassa kapasiteetti riittää johonkin 2000kmh vauhtiin mutta käytännössä homma ei toimi ja loota jää hyödyntämättä koska kone ja muut osat eivtä riitä sitä hyödyntämään.
Mutta tosiaan.. wintoosalle riittää hyvin 4-8gb ja ohjaimelle riippuen muusta kokoonpanosta 1-2gb. - JulliKulli
Näytönohjaimen muistia jossain koneissa yhteiskäytössä. Esim Acer M3201
RAM 4Gt, NOhjaimessa 1Gt. 32bit Vista (vuosia stten). Yhteiskäytössä 1.7Gt Vista 3072Mt. 64bit W7 hoitaa kaiken muistin hyödyntämisen (RAM).
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ikävä sinua
Onkohan sulla ollut sama tunne kuin mulla viimeisten parin päivän aikana, eilen varsinkin. Ollaan oltu ihan lähellä ja k395278- 853772
- 503180
- 113055
- 623045
Kesäseuraa
Kesäseuraa mukavasta ja kauniista naisesta. Viesti tänään mulle muualla asiasta jos kiinnostaa Ne ketä tahansa huoli, t562393Kiusaaja otti yhteyttä, mitä tekisit?
Minulle kävi näin pari kk sitten. Olin aluksi todella ystävällinen. Sanoin, että olin jo unohtanut jne. Asia jäi vai1481892- 411878
Tuksu on edelleen sinkku - nuori Joonas jätti!
Hihhahihhahhaahheee Joonas keksi hyvän syy. : Tuksu on liian Disney-prinsessa hänelle. (Mikähän prinsessa lie kyseessä….101835- 181751