Osa-aikainen työkyvyttömyyseläke

no comprendo

Olen valtiolla töissä. Sain ennakkopäätöksen osa-aikaisesta työkyvyttömyyseläkkeestä/kuntoutustuesta vuodeksi eteenpäin. Olen pitkälomalainen. Päätöksessä lukee että palkkani kuukaudessa (sisältäen kaiken) saisi olla enintään noin 1100 euroa. Mistä tämä summa tulee? Kuukausipalkkani kokopäivätyössä on noin 2400€ joten jos haluaisin tehdä 50% niin palkkatulothan ovat yli rajan...en ymmärrä...Miten teillä? Minkälaisia prosentteja teette ja onko tulorajasta ollut haittaa? Voiko edes alle 50% mennä? Miten lomani käy? Ehdoton edellytys tähän järjestelyyn että saan pitää vuosilomani. Miten pitää silloin olla töissä? Haluaisin pitää viikko-viikko, mutta huonolta siis näyttää. Kiitos etukäteen kaikista neuvoista :)

2

856

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • pain never ends

      Ihan samaa tässä pähkäilen eli minulla on mietintävaiheessa vasta se, että kannattaako kyseistä osa-aikajärjestelyä edes hakea? Lääkäri sitä itselleni (krooninen selkäsairaus, ei leikattavissa) suosittelee, olen juuri palannut kokoaikaiseen työhön osa-aikaisen sairasloman jälkeen. Se oli tosi hyvä ja toimiva ratkaisu kohdallani. Mutta nyt pohdin sitä, että minkä verran voi tehdä töitä osakuntoustuen aikana, kuinka paljon tulot tippuvat noin yleensä? Vuosi on kuitenkin pitkä aika, sehän on osa-aikaisen kuntoutustuen minimi ja kyllähän sitä ihmisen pitää saada lomailla normaalisti, sekä elää ilman hirveää rasitetta taloudesta. Tuskin se muuten on kovinkaan kuntouttavaa aikaa... Jos siinä häviää kovasti taloudellisesti sekä lomien suhteen, niin silloinhan kannattaa pitää vaan mahdollisimman paljon sairaslomia täydellä palkalla ja lopun aikaa sitten sinnitellä.

    • tyytyväinen

      Minä olen ollut osatyökyvyttömyyseläkkeellä (toistaiseksi... siis ei määräaikainen) ja minä yllätyin iloisesti siitä, että vaikka bruttotulot varsinaisesta työstä pienenivät 40%, niin nettotulot nyt pienenivät vain alle 10%, siis verotushan tossa kompensoi aika hyvin.

      Lomat minulla kertyivät päivien määrän suhteen ihan kuin ennenkin eli yhtä monta viikkoa kertyi lomaa.

      Voi toki mennä erilailla eri aloilla...

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sanna Marin teki sen, mihin muut eivät pystyneet - sote kerralla maaliin

      Yli 15 vuotta Suomessa vatvottu sote-uudistus meni lopulta läpi Sanna Marinin hallituksen aikana. Edeltävät hallitukset
      Maailman menoa
      42
      4915
    2. Enää viisi yötä Sannan kirjaan

      Ihan täpinöissään tässä odotellaan. Vaikea pysytellä aloillaan, kun koko ajan tekisi mieli jo kirjakauppaan rynnätä, mut
      Maailman menoa
      18
      3646
    3. Marinin hallitus hyväksyi soten (105-77) vuonna 2021

      vastaan äänesti Kok, persut, KD, Liike Nyt. Nyt on sitten käynyt niin kuin on käynyt. Pääkirjoitus: Sanna Marin jätti
      Maailman menoa
      69
      3443
    4. Lehtinen: "Oli demareidenkin onni, että valkoiset voittivat sodan 1918"

      Lasse Lehtisen mukaan vasemmalla on radiohiljaisuus hänen uutuuskirjastaan, "Läheltä piti. Kansakunnan hurjat hetket" L
      Maailman menoa
      101
      2798
    5. SDP:n valtuutettu valehtelee koulutuksensa

      SDP:n helsinkiläinen kaupunginvaltuutettu Mahad Ahmed käyttää maisterin titteliä suoritettuaan 60 opintopisteen epäviral
      Maailman menoa
      86
      2670
    6. IL - 100 000 potentiaalista sotilasta pakeni Ukrainasta!

      "Ukrainasta nuorten miesten joukkopako Liki 100 000 asevelvollisuusikäistä miestä on poistunut Ukrainasta parin viime k
      Maailman menoa
      30
      2620
    7. Anteeksi T

      Aamulla olit iloisena huomenta toivottamassa ja minä naama mutrussa sanoi huomenet takaisin. Tajusin vasta yläkerrassa
      Ikävä
      16
      1693
    8. En mä tahallani ole näin hankala.

      Mulla oli kuusi vuotta sitten vähän samanlainen tilanne ja se päättyi huonosti. Ilmeisesti kuvittelin kaiken silloin ta
      Ikävä
      16
      1536
    9. Harmittaako mies, että yhteys katkesi?

      Olisitko halunnut, että olisi säilynyt jonkinlainen yhteys vai oliko parempi polttaa sillat takana?
      Ikävä
      201
      1428
    10. Harmittaako että

      Annoit niin paljon positiivista huomiota ja rakkautta kaivatullesi
      Ikävä
      152
      1321
    Aihe