ÄLLÖ OLO!

yöööks

Olen kuulemma ahdistunut.. syön lääkettä..
on lievää paniikkia myös.

stressiä juuuuuuu..kyllä kyllä, aina ja kaikista asioista..
vähän niinku muillaki tällä palstalla.
Oonko loppuun palanut? 5v nyt ollu 2n lapsen kanssa kotona ja nämä pahaset ällöt alko noin vuosi sitten... KÄRSIN niistä myös työaikana.. ja siellä oli kyllä stressiä.. oli kyllä niskan jäykkyyttäki.. syytä ei keksinyt työterveyslääkärikään.

Vaan syytä en minäkään näihin ällötys olo päiviin löydä!!???

Onko teillä niitä??
Vai lähdenkö etsiin syitä niskasta.. ummetuksesta.. vai mistä :c/
Lääkäri juurikaan tutki.. taas kävin verikokeissa ja tänään vein kakan purkissa.. nämäkinhän on katsottu, vaan katotaanpa taas uuvestaan.. huokaus!

1

233

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sama täällä

      Oon toipumassa loppuunpalamisesta ja rakentamassa itseäni ja elämääni uudelleen mahdollisuuksien mukaan. Minulla on ollut samanlaisia oireita.

      Kun oli töissä viimeisiä hetkiä ennen sairaslomalle jäämistä voin koko ajan huonosti, oli juurikin tuo ällö olo. Vähän niinkuin oksetti nonstop lisäksi huimasi tosi paljon. Tätä oli vain kun olin töissä tai töihin menossa. Lisäksi lihakseni olivat jännittyneet, joka varmasti edesauttoi huimausta ja huonoa oloa.

      Uskon, että kehoni ei suostunut enää enenpään stressiin ja "teki tenän", vaikka pää olisi väkisin jatkanut töissä käymistä. Tavallaan fyysinen kunto romahti, enkä kyennyt enää töihin senkään vuoksi. Uskon myös, että kun olen vuosia pitänyt huonot fiilikset poissa (en osannut käsitellä niitä), ollut kiltti, joustava, jaksanut jaksamisen perään ja vältttänyt konflikteja, ovat nämä asiat kerääntyneet kehooni ja sitte kun en enää pystynyt painamaan asioita pois, ne tulivat ulos väkisin. mm fyysisesti huonona olona.

      Nyt kun sairaslomani on loppu, teen paljon töitä pitääkseni stressin poissa, sillä olen huomannut että stressinsietokykyni on todella pieni. Ja heti kun stressiahdistusta ei saa pidettyä poissa, alkaa yökötysolo ja huimaus. Ja melkeen aina vapaapäivinä iskee migreeni, kun stressinvastainen taistelu helpottaa.

      Olen löytänyt toipumisen polun meditaation ja tietoisuustaitojen avulla, ja myös jooga auttaa yhtälailla. Välillä tulee takapakkeja, mutta olen päättänyt voittaa taistelun stressin kanssa!

      Uskon, että sinunkin huono-olo johtuu pääosin psykologisista syistä eikä niinkään fyysisistä. Mutta tämä on vain minun mielipide.

      Kaikkea hyvää sinulle!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä ominaisuutta arvostat eniten hänessä?

      Ihastuksessasi, rakkautesi kohteessa
      Ikävä
      191
      3105
    2. Oletko kertonut jo muille tunteistasi?

      Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.
      Ikävä
      65
      2653
    3. Miksi mies kääntyy poispäin

      Ja teeskentelee, ettei näe minua, kun törmäämme vahingossa? 🫣
      Ikävä
      203
      2240
    4. Kerro kaivatustasi.

      1. Minkälainen koti 2. Ammatti 3. Ulkonäkö 4. Ikä
      Ikävä
      74
      1886
    5. Kysy jotain kaivatultasi

      Laita tunnisteet molemmista
      Ikävä
      102
      1803
    6. Kesä, kesä!

      Veikkaan, ettet juuri nyt ikävöi minua, ehket enää koskaan? Näkemättömyys on laimentanut tunteet, ja katselet iloisena k
      Tunteet
      9
      1691
    7. Minkälaisesta seksistä

      haaveilet kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      104
      1519
    8. Miksi sanotaan että Suomella on suuri armeija, tykistö jne.

      Asioita tarkemmin seuranneet tietävät että tuolla Ukrainassa palaa kuukaudessa sen verran mitä Suomella on kokonaisuudes
      Maailman menoa
      219
      1176
    9. Kai me nainen jollain tasolla tykätään

      Toisistamme kun tämä on kestänyt niin kauan
      Ikävä
      81
      1130
    10. Tarkkanäköisyys

      Oon muuten pirun hyvä huomaamaan asioita! Senhän sä varmaan kyllä jo tiesitkin.
      Ikävä
      95
      1089
    Aihe