Onko porukalla kokemuksia barzetan vanteista ovatko täyttä kuraa ? melko halpoja ainkin ovat, vannetukku myy barzettoja esim.
Katselin barzetan gran turismoa 17" joktkut sanoivat, että vanteet ovat olleet valmiiksi kieroja ostaessa :/ mutta homma mennyt takuuseen, tekevät hinnasta päättelen nekin jossain halpis maassa.
Katselin barzetan gran turismoa 17" joktkut sanoivat, että vanteet ovat olleet valmiiksi kieroja ostaessa :/ mutta homma mennyt takuuseen, tekevät hinnasta päättelen nekin jossain halpis maassa.
Vastaukset 28
Vanhimmat
Halpaa ja hyvää, onko se edes mahdollista? Ei ainakaan tähän päivään mennessä, halpaa ja välttävää kyllä löytyy joskus.
Vanhentunut näkemys. Nykyään käytännössä kaikki merkkialutkin tehdään samoilla tuotantolinjoilla Aasiassa, voit vain valita maksatko paljon mainostuksesta ja "brändäyksestä", vai ostatko käytännössä saman tavaran ilman ilmaa hinnassa.
Itse ainakin olen valintani tehnyt ja ajellut tyytyväisenä todella hienoilla, hyvillä ja halvoilla aluilla.
Mutta ei siinä mitään, jos joku haluaa maksaa tuon extran niin se on ihan ok, ja jos on tyytyväinen siihen niin kauppahan on sekä ostajalle että myyjälle hyvä. Käytännössä siinä kuitenkin maksetaan pelkästään siitä tunteesta että nyt minulla on jotain vähän parempaa.
Onko tosiaan kellään tietoa barzetan kestävydestä yms ? kannaatako ostaa ? kokemuksia ?
ostin, ja olivat ok. Painoja ei tarvinu juur ollenkaan ja myös pinnat kestäneet hyvin
Ihan ok vanteita ovat.
Barzetan Variantet on ollut kolme vuotta alla. Laadusta vaikea ihmeempiä sanoa, samaa tavaraa ne on kuin kaikki muutkin aluvanteet. Mutta kertaakaan ei ole vielä ollut ongelmia renkaiden tasapainon tai muun kanssa, vaikka noilla on jo parit renkaat ollut. Hienot vanteet olivat ostettaessa ja sellaisina ovat pysyneet, ei mitään valittamista.
Mä laitoin tossa loppukesästä halvat aluvanteet alle ja huomasin, että nehän on huomattavasti kevyemmät kuin samankokoiset peltivanteet.
Tommoset Barzetta Tendenzat pyörii Golffissa, Vannetukusta kanssa ostettuna:
http://www.vannetukku.fi/tendenza-p-13401.html
Ei oo ollut mitään valittamista. Ei kyllä mua ainakaan haittaa tippaakaan että nykyään saa Suomestakin näitä vähän nätimpiä aluja edullisesti.
Barzetta vanteet ainakin vanhempi gran turismo on tosi painava verrattuna laatuvanteeseen esim Oz. Olen molemmat omistanut.
Oz vanne en muista mallia tosi kevyt pelkkä vanne 1kpl painoi 6 kg
Barzetta gran turismo renkaan kanssa painoi 20 kg en tiedä paljon rengas painaa mutta ero huomattava
Hintaeroakin on tosin puolet 500e barzetta Oz 1000e
Hei,
pitää antaa suoraa palautetta näistä Barzettan vanteista, etenkin myydyimmästä mallista Variante. Ostin tuollaiset 18- tuumaiset ja sinänsä olin tyytyväinen vanteiden ulkonäköön. Mutta lakkaus, lakkaus. Se irtoaakin sitten luvattoman helposti ja nyt kaikista neljästä vanteesta on lakkaus irronnut sekä lähtenyt kukkimaan. Eli vanteet ovat tosin kivan näköiset. Yhteydenotto myyjään eli vannetukkuun johti siihen, että he suosittelivat hankkimaan Tomasonin vanteet joista ei lakka irtoa koska Barzettassa näin voi käydä. Tämä tietysti lohdutti suuresti ja halusinkin juuri hankkia uudet vanteet. Vaimon autoon tarjosivatkin sitten aivan eri vanteita. Mutta Barzettan vanteisiin en tule enää koskaan sekoamaan ja en kyllä suosittele kenellekään. Viikonloppuna luvassa vanteiden lakkaustalkoot ja mieliala korkealla. Itse en vain siedä "huonoja tuotteita".
Näin mukavalta nämä näyttävät
http://aijaa.com/0079810067323
kuvat ei aukea:( ajoitko vanteilla talvella ? eivät suosittele talveksi barzetan halpis vanteita:/
Talveksi ei suositella mitää kiillotettuja vanteita / kiiltävillä pinnoilla olevia, juurikin tuosta syystä. Jos talvella ajoit, itseäsi voit syyttää. Itselkäni Barzetta Forza Titanium Polishit, muuten oikein hyvät vanteet, mutta yhteen vanteeseen ihan tuliteränä joutui lyömään melkeen 100g painoa...
vanteen kieroutta ei saa tasapainottamalla pois ja tasapainotus johtuu kumeista eli painojen määrä johtuu siittä minkäläinen kumi on. ps. turha inttää vastaan kun itse olen töissä rengas liikkeessä.
Ja vielä barzetta on yhtä hyvä vanne kun bbs, tämä barzettan ''laatu'' on sama kuin pepseissä ne on vain purettavat ja paljon kalliimmat jos haluat rahasi menevän hukkaan niin osta mahollisimman kalliit vanteet josta ovat samaa alumiini seosta kun esim barzettat ym.
Itseä ärsyttää ihmiset, jotka kitisevät huonoista vanteista ja että ovat solmussa ja mitä kaikkea. Ralliako kaikki ajaa kun tarvii niin kestäviä vanteita, vai silmälaseja että näkee tiessä epätasaisuudet? Mihin tarvitaan jopa 2000 euron vanteita, en keksi ainakaan itse mitään muuta selitystä kuin että auton omistajalla on niin olematon että pitää kokoa hankkia mahdollisimman kalliilla vanteilla.. Tietty on autoharrastelijat joiden makuun ei ole yhtään halpisvannetta, vaan ainoa vaihtoehto on ostaa aito ja sikahintainen, MUTTA tarviiko niillä sitten tulla molottamaan että muilla on kiinalaiset paskavanteet ja kuinka huonoja ne ovat?
Edellisen kanssa samaa mieltä, en kyllä missään tilanteessa maksaisi jotain paria tonnia vanteista.
M.....unjatkeita taitavat monille olla!
Itselläni musta/ kiiltävät enzo vanteet ja niillä 3v takuu talvella ja samalla hintaa sain kuin barzettat joten tuota kuraa en kyllä osta..
Barzetta variantet 8x18 alla 2 vuotta kesäkäytössä ja kaikki 4 vannetta keskikehältä halki, lähes läpi koko vanteen. Olleet normaalissa ajossa ei kolhittu mihinkään. Laatu todella surkeeta lakat irtoilee. En suosittele kyseistä mallia kenellekkään. Pelottavinta on, kun ei näy ulospäin mitenkään, eivätkä vuoda. Halkeamat huomaa vasta kun renkaan ottaa päältä pois. Halpaa ja hyvää ei ole olemassakaan. Toisia Barzettoja ei enää omaan autoon tule..
Trolli... Vanteet on täysin halki ja sitä ei näe mistään. Lisäksi ne eivät vuoda ilmaa.. Hahaha!!
Vuoden vanhat Barzettan vanteet nyt jo paskana, lakkaukset irtoavat kaikista neljästä ja pahoja hapettumia. Älkää ostako näitä paska vanteita, ajettu noin 6000km.
Näillä vanteilla vain pitää ajaa kesällä.. talvellahan ne alkavat hilseilemään.
Alumiini on kallista ja siksi nyky halpis aluvanteet eivät alumiinia olekaan. Ne on tehty seosmetallista, jonka koostumus ja laatu voi vaihdella huomattavastikin. Lisäksi valmistusmenetelmissä on eroja.
Barzetta on nimenomaan halpisvanne. Jos niitä hoitaa, eikä ajele kuoppiin, niin eiköhän ne kestä sen, mitä alkuperäinen ostaja niiltä odotti. Kuhan nyt ei ihan kauheesti lähde kehumaan ;)
Ei ne BMW:n alkuperäiset vanteetkaan kestä, 18" vanteesta halkes kehä ja rupes vuotaa.
Tottahan Bemarin alkuperäinen vanne on ihan eri laatua, kuin esim Barsetta. Eri matskua, parempi pinnoitus ja teknisiäkin yksityiskohtia mietitty. Ajosuoritteella, jolla saat bemarin vanteen halkeamaan, ei barsetassa olisi kuin maks kinnityspultit jäljellä...
Ja sitäpaitsi. Iso osa Suomessa pyörivistä Bemarin vanteista on kopioita, vaikka nappi keskeltä löytyisikin. Uuden auton alla tulleet tietysti orkkiksia, mutta täällä nuukasti ostetut, esim talvipaketit usein kopioilla. Ja toiset tai kolmannet omistajat eivät tätä useinkaan tiedä.
Barzettan vanteet pyöri toisen auton alla 7 kesää, ennen auton vaihtoon menoa. Ei ongelmia. Toisessa autossa pyörinyt kaksi kesää toiset barzettat ja edellern kuin uudet. Muuta huoltoa niille kummallekkaan sarjalle en ole tehnyt, muuta kun sykayllä perusteellinen pesu ja vahaus. Nyt uuteen autoonkin tulossa barzettat.
iteselläni on kakkos autossa https://korjaushuolto.fi/image/cache/data/vanteet/ha /barzetta_vizioso-400x400.jpg tommoset vanteet, olivat kiinni autossa kun ostin
ja sit ihan käyttö autossa on tollaset vanteet https://nettivanne.fi/media/images/products/29016_momo_corse-black.jpg nämä vanteet ostin itse
JA HUOM KYSEISET VANTEET TIETENKIN KESÄRENKAISSA KIINNI.
iteselläni on kakkos autossa https://korjaushuolto.fi/image/cache/data/vanteet/ha /barzetta_vizioso-400x400.jpg tommoset vanteet, olivat kiinni autossa kun ostin
ja sit ihan käyttö autossa on tollaset vanteet https://nettivanne.fi/media/images/products/29016_momo_corse-black.jpg nämä vanteet ostin itse
JA HUOM KYSEISET VANTEET TIETENKIN KESÄRENKAISSA KIINNI.
iteselläni on kakkos autossa https://korjaushuolto.fi/image/cache/data/vanteet/ha /barzetta_vizioso-400x400.jpg tommoset vanteet, olivat kiinni autossa kun ostin
ja sit ihan käyttö autossa on tollaset vanteet https://nettivanne.fi/media/images/products/29016_momo_corse-black.jpg nämä vanteet ostin itse
JA HUOM KYSEISET VANTEET TIETENKIN KESÄRENKAISSA KIINNI.
lololololololololololololololol