Elikkäs aattelin hommata uuden prossu coolerin ylikellotukseen
mietin kumman setin valitsen cooler master hyper 212 plys ja hopea tahna vai artic cooling freezer 13 pro ja liquid pro?
Eli kumpi noista jäähdyttää paremmin prossua?
mietin kumman setin valitsen cooler master hyper 212 plys ja hopea tahna vai artic cooling freezer 13 pro ja liquid pro?
Eli kumpi noista jäähdyttää paremmin prossua?
Vastaukset 2
Vanhimmat
Vaikea sanoa,, toms hardwaressa löytyy ainakin jotain artikkeleita ja testejä noista "teho" jäähyistä ja yleisesti siellä kehutaan noctuan torni jäähyjä.
Mutta ilma jäähyn kanssa ei hirveästi voi kellotella siltikään, toki joskus voi olla pienestä kiinni. Itse käytän tahnana zalmanin stg-2 ja ihan ok tahna. Ei niissä ylipäätään ole kyllä eroa muutenkaan lämmönsiirron suhteen, kunhan vaan on hopea tahnaa niin riittää. Mutta yksi kikka on ( omalla riskillä ) jos prossun pinta on tehtaan jäljiltä kovin epätasainen ei lämpö siirry kunnolla jäähyyn vaikka mikä olisi välissä. Ja itse hion oman phenom II x4 955.n tasaiselle kupari pinnalle vesihiomapaperia vasten lasin päällä. Idle lämmöt putosivat heti 8°c eikä hopeatahnaa tarvinnut laittaa kuin 4.s osa siitä mitä aiemmin.
Ne artikkelit olikin metkun sivuilla, ei T&H.n. ->>
http://metku.net/index.html?path=mods/prossu/index
Ja noista jäähyistä jotain jutuntynkää täällä->
http://metku.net/index.html?sect=reviews&cat=8