Suunnitelmissa olisi hankkia Saksasta joko 318 tai 320 touring. 318 nimenomaan tuo tehokkaampi 143hp malli?
Mitä eroo näillä kahdella autolla on? Molemmat 2 litraisia, 318 7hp vähemmän mutta hiilidioksipäästöt (=verot) ja kulutus pienemmät. Onko molemmat jo jakoketjulla kun puhutaan vuosimalleista 2006 ja 2007?
325 on myös harkinnassa mutta mielummin pysyn nelisylinterisissä malleissa. Ja korjatkaa jos olen väärässä jossain kohdin.
Mitä eroo näillä kahdella autolla on? Molemmat 2 litraisia, 318 7hp vähemmän mutta hiilidioksipäästöt (=verot) ja kulutus pienemmät. Onko molemmat jo jakoketjulla kun puhutaan vuosimalleista 2006 ja 2007?
325 on myös harkinnassa mutta mielummin pysyn nelisylinterisissä malleissa. Ja korjatkaa jos olen väärässä jossain kohdin.
Vastaukset 28
Vanhimmat
Kannattaa ottaa selville faktat nelisylinteristen bensojen jakopää ongelmista. Ketjunkiristin on väärin suunniteltu ja jakopää & vanos heikkolaatuisia.
Minkälaisia ongelmia noissa BMWn nelisylinterisissä sitten on? Ja mistä löytyis tietoa bmwn eri moottorimalleista? Laakkosella sanottiin 318 olevan vain yhdellä moottorilla, mutta nettiautossa ja mobilessa on myynnissä sekä 129 että 143 hevosvoimaisia versioita. Ja 320 näyttäis olevan 150 heppanen.
Mulla oli 1.6:ssa vaihdettu moottori 70000km kohdalla tehdasuuteen jakopään takia. Uusi moottorikin päästi välillä ihme rääkäisyn vaikka siihen vaihdettiin ketjunkiristäjä.
Mistä löytyy näiden hiukan uudempien bemarien moottorikoodit ja tiedot. Googlettamalla löysin vain vanhempien, E46 saakka. Lähinnä kiinnostais montako tehoversiota E9x on tehty?
E90 (sedan ) ja E91 (farmari) faceliftin jälkeen oli vain kaksi kaksilitraista mallia 318i mikä on 143hv ja 320i mikä on 170hv. Sitä ennen oli heikommat tehot.
316i on 1.6 koneella.
Ktejunkiristinongelma koski käsittääkseni 320d 163hv tai 177hv mallia (on diesel).
Bullshit ! 316 diesel on 2 litrainen!
Nelisylinterisessä Dieselissä ei ole ongelmia, jos ei imusarjanläppiä lasketa ja ei lasketa, koska noissa ei ole juurikaan läppiä tippunut.
Ketjunkiristin ongelmat koskevat juurikin nelisylinterisiä bensakoneita. Ainakin 1.6 on susi. 2007 jälkeen ainakin 116i muuttui 2 litraiseksi. KVG.
Joo kyllä tiedän että 116i muuttui myöhemmin kaksilitraiseksi ja olen tiennyt sen aina mutta siitä voidaan lyödä vaikka minkälaiset vedot että 316i on edelleen 1.6! Kolmossarjassa 316i on 1.6 vaikka muissa on jotain muuta. KVG säkin.
Imusarjan läppiä ei ole käytössä enää käheskään kaikissa BMW:n uusissa dieseleissä.
Kyllä kyllä netissä on juttua myös 320d mallien viallisista jakoketjun kiristimistä joita oli kolmossarjan malleissa ajalla ennen E90 ja E91 malllien faceliftiä. Myöhemmin kiristäjän malli sekä valmistaja muuttui ja ne oli kestävämpää laatua.
Läppiä ei voi tippu koska nykyisissä 316d:ssä ja 318d:ssä ei ole edes läppiä.
"Joo kyllä tiedän että 116i muuttui myöhemmin kaksilitraiseksi ja olen tiennyt sen aina mutta siitä voidaan lyödä vaikka minkälaiset vedot että 316i on edelleen 1.6! Kolmossarjassa 316i on 1.6 vaikka muissa on jotain muuta. KVG säkin."
- En ole väittänytkään, etteikö 3-sarjalaisessa olisi 1.6l moottori pikkumallissa.
"Kyllä kyllä netissä on juttua myös 320d mallien viallisista jakoketjun kiristimistä joita oli kolmossarjan malleissa ajalla ennen E90 ja E91 malllien faceliftiä."
-Tätä en ole tiennytkään, olen tosin seurannut vain 1-sarjan uutisia. Onko ongelma ollut suurikin tai verrattuna läppävikoihin ja pikku bensojen jakopäihin?
Kiristinvika: kiristä petti, ketju venyi ja ketju saattoi pompata/jako mennä sekaisin. Valmistaja kertoo vian olevan historiaa ja korjatun uudempiin 320d malleihin. Ei mikää suuri vitsaus kuten esim. jotkut DSG-vaihteistojen ongelmat läpi koko VAG-malliston.
Nyt on ostettu 320iA -08. Muutama viikko menee että sen saa Suomeen. Sen jälkeen jännitetään kuinka hyvä auto tuli ostettua.
Kiitoksia kaikista asiallisista vastauksista!
V6 koneessa ainakin läppävika. Malli 530 D -99
Onko muka E39 530d:ssä vuosimalli 1999 imusarjan läpät?
Mun mielestä sellaiset "hienoudet" tuli vasta 2004 E60 ja E61 diesel-malleihin.
Niin ja tohon jakoketjukysymykseen: kaikki bemut on jakoketjulla, jopa dieselit.
530 D -99:ssä ei ole V6, eikä missään muissakaan.
Ei ole kaikki. Esim e36 316 koneet on hihnalla, 1.8 is ja ylöspäin ketjulla
Ei ollut E36 malleissakaan kuin alkuvuosien koneet hihnalla. Olikohan -93 loppuvuodesta, kun pikkukoneisiin palasi ketju.
Voi pillu mikä rääkäisy automaatti, olisko lisä ilma pumppu kun rääkyy vitusti pakkasella?
ootahan kun annat joskus tolle mosalle jenkaa yli 6000 rpm ni se kättelee
mistä löytyy e9x moottori koodi?
Vaikka tosta http://bmwfans.info/parts-catalog
Tarkoitin moottorin lohkosta?
Onnea ja menestystä. Ei ole huoleton peli edes ilmoitetjilla, saati todellisilla kilometreillä. Muista vetää mattamustaksi ja laittaa lippiksen päähän ja karvanopat killumaan?
ja kun on niutrium täytteiset venat ni saa ihmetellä palotilassa olevaa mönjää ku tihkuu läpi!
Vähän oli autokuumetta E91 bemarista mutta hävisi kyllä nämä viestit luettuani.
Työnnä sinä mikki se löylykauha mustaan pyllyysi.
Amis!