Kuvankäsittely ja meikkaus

Kyllä kuvankäsittely ja meikkaus ovat vahvoja työkaluja. Verratkaapa vaikka
valokuvaa http://is13.snstatic.fi/kuvat/nordinsiiri/img-1288570182254.jpeg
videoon http://www.youtube.com/watch?v=fRAilf4a1ZI
5139
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Pakkelittoman kuvan kun on nähnyt niin kyllä se rumuus paistaa läpi videostakin.

Äänestä

jooo
ei ole yhtään mainoskuvaa enään, missä ei olisi ekana ammattimaskeeraaja tuunannut turpaa
tämän jälkeen ammattimainen kuvaaja kuvannut mahdollisimman tarkoitushakuisesti
ja tämän jälkeen ammattilaiskuvankäsittelijä tuusannut sieltä viimeisenkin juonteen tai näppylän piiloon, kaventaa lantiota ja pidentää sääriä yms yms
Näiden lisöksi on ihmisillä tapana tökkiä naamaansa jos jonkinlaista botoxia, ja korotusainetta ihon alle yms yms...


ei kannata uskoa maisnoskuvien ihmisten aitouteen.

Äänestä

Totta kaikki tyyni, mutta esimerkki oli huono.
Ei tuohon videoon ole muuta tehty kuin pehmennetty ja värejä säädetty, ja muutenkin youtubessa ei ole mitään tarkimpia videoita. Eri asia katsotaanko video fullhd vai heikkotasoisena, pakattua videota vai avia.

Videoon hyvin vaikeaa tehdä mitään suuria kuvanmuokkauksia toisin kuin yksittäiseen kuvaan. Videossa kun on se 25 kuvaa sekunnissa.

Äänestä

ja ehkä pilkuviilausta, mutta avi on vain container formaatti, samoin kun mkv.
kumpikaan ei kerro kuvanlaadusta eli kuvan resoluutiosta tai pakkauksesta mitään. piste.

Ja tuo 25 on vain euroopan televisiossa käytetty. DSLR tuo voi vaihdella 24-60 kuvaa sekunnissa. Ja nettikäytössä muuten tuolla 25 voi pyyhkiä sitä.

Äänestä

Siinä missä meikkaus on oma lajinsa, valokuvaus omansa (ja toki kuvankäsitelykin) kaupallisissa tarkoituksissahan nämä kulkevat käsi kädessä, mukaanlukien vielä stailaajat ja muun rekvisiitan järjestäjät.
Tämä palsta on kuitenkin otsikon "Harrastukset" alla. Henkilökuvaukseen liittyvistä kirjoista saa harrastaja vinkkejä myös meikkiin, kuvankäsittelyynkin.
Muistettava kuitenkin on, että taitavakaan meikkaaja ei tee valokuvaa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


bkjdcjx kirjoitti:

Kyllä kuvankäsittely ja meikkaus ovat vahvoja työkaluja. Verratkaapa vaikka
valokuvaa http://is13.snstatic.fi/kuvat/nordinsiiri/img-1288570182254.jpeg
videoon http://www.youtube.com/watch?v=fRAilf4a1ZI

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu