Yhteinen oma asunto ahdistaa

...

Onko muilla ollut tämmöstä ongelmaa?
Ollaan seurusteltu lähes 10 vuotta, nyt ollaan ostamassa ensimmäistä omaa asuntoa. Olin pitkään innoissani asiasta, mutta nyt kun asia on oikeasti ajankohtainen, niin ahdistus on iskenyt pahasti. Olen alkanut pelkäämään kaikkea mahdollista: Eroa, kyllästymistä, sitä jos ei saadakkaan myytyä asuntoa myöhemmin pois ym.. Mitä tälle tilanteelle nyt sitten tekis? Toivottavasti muutkin on kokeneet jotain ahdistusta.. Meidän suhde on ollu hyvä tähän asti ja siksi ollaanki nyt etenemässä talon oston muodossa. Välillä vaan se ahdistus on ihan järjetön ja ilman syytä. Nyt apuja ja kokemuksia, kiitos!

2

323

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • eronnut,-65

      Haluat vakuuttua, jonka oikeestaan voi tuoda mielestäsi naimisiin meno. Se luo ees vähän vakuutta kaikkeen, lisäks se on kivaa mennä naimisiin. ;)
      Jos sinä luulet rakastavasi miestä, älä mene naimisiin. Jos sensijaan tiedät rakastavasti meistä, niin et epäilisi mitään, vaan menisit naimisiin hänen kanssaan kyselemättä.
      Etenkin, jos jo nyt ajatuksissas olet myymässä asuntoanne,sanoo se jo sen, ettet rakasta miestäsi tarpeeksi ollaksesi häenelle se ainoa elämäsi loppuun asti. Älkää menkö naimisiin!!!!!!!!!

    • ...

      Ei tässä myymisessä eroamisesta oo kyse, vaan siitä että haluan tulevaisuudessa lapsia ja tuleva asunto on melko pieni, joten jossain vaiheessa täytyy isompaan vaihtaa. Ja naimisiin ei olla näillä näkymin menossa, koska ei oo kosintaa kuulunu. Rakastan kyllä miestä, mutta nyt oon tosiaan tällä asialla saanu kriisin itelleni aikaiseksi. Mutta se pahin on ehkä jo helpottanu, ku avauduin miehelle asiasta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mihin kaivattusi

      Ja sinun juttusi kaatui?
      Ikävä
      97
      3533
    2. En löydä sinua

      En löydä sinua täältä, etkä sinä varmaankaan minua. Ennen kirjoitin selkeillä tunnisteilla, nyt jätän ne pois. Varmaan k
      Ikävä
      23
      2872
    3. Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän

      Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi
      Maailman menoa
      112
      2431
    4. Opettelen sun jokaisen virheen

      ja rakastan sua.
      Ikävä
      43
      1875
    5. Hajoaako persut kuten 2017?

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011217813.html Tämä on totisinta totta. Persut on murroksessa. Osa jättää puolueen
      Maailman menoa
      242
      1623
    6. Kamala uutinen: Henkilö kuoli Tokmannin pihaan Kankaanpäässä- Jäi trukin alle

      IL 9.5.2025 Ihminen kuoli Kankaanpään Tokmannin edustalla perjantaina aamupäivästä. Poliisin mukaan henkilö oli jäänyt
      Kankaanpää
      41
      1555
    7. Mihin se sysipska hävisi?

      Katso Frida Kahlo elämäkerta ja opi.
      Ikävä
      32
      1547
    8. Mitä haluat oikeasti

      Mun ymmärtävän? Sitäkö ettet rakasta ja ole valmis mihinkään?
      Ikävä
      28
      1350
    9. Ne oli ne hymyt

      Mitä vaihdettiin. Siksi mulla on taas niin järjetön ikävä. Jos haluat musta eroon päästä niin älä huomioi mua. Muuten kä
      Ikävä
      20
      1316
    10. Mitä uskot sinun

      Ja kaivattusi välillä tulevan tapahtumaan lähiaikoina
      Ikävä
      95
      1191
    Aihe