Viking XPRS, millaisia kokemuksia?

Ensi kuussa on edessä lauantain ja sunnuntain välinen yö kyseisellä paatilla.
Onko kyseinen paatti yleensä viikonloppuisin tupaten täynnä? Entä miten paljon elämää mahtaa yökerhosta löytyä (Tallinnaanhan kuitenkin jalkaudutaan jo aamuseiskalta)?
Oikeastaan kaikenlaiset kokemukset kiinnostavat.
161773
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 16

Vanhimmat

Kirjoitahan tuohon oikealla olevaan keskusteluhakuun xprs ....

Äänestä
  • Niin, uusavuttomille täytyy todellakin neuvoa ihan kaikki.

    Äänestä

  • Neuvoja. kirjoitti:

    Niin, uusavuttomille täytyy todellakin neuvoa ihan kaikki.

    Ei kukaan ole tällä kertaa ehtinyt neuvomaan, on vain annettu vinkki miten saattaa löytää hakemaansa tietoa.

    Eli uusavuton tälläkin erää on. yllätys yllätys: Neuvoja (yllättyikö joku?)

    Äänestä

Onneksi Neuvoja ei edes yritä, tai yritti tässä kerran ja pieleen meni.

Äänestä

Lukaisin kyllä ennen tätä avausta muutamia aiempia XPRS-ketjuja, mutta ne olivat jo muutaman vuoden ikäisiä, silloinhan ei laivalla vielä edes yökerhoa ollut, joten en löytänyt kaipaamaani tietoa.

Äänestä

Hytti haisi tupakalle niin että oksetti, vaikka hyteissä ei saanut polttaa.

Äänestä
  • Kiitä onneasi. Tallinkilla voi haista hytissä mahorkka ja se on vasta kaamea haju.

    Hytissä palovaroittimet väärin säädetty.

    Äänestä

Onko keskiviikon tai torstain iltalähdöillä minkäänlaista elämää? Baarit näyttävät menevän aikaisemmin kiinni kuin viikonloppuna.

Äänestä

Täällä kiinnostaisi kanssa tietää XPRS:n menoista, harkinnassa miniristeily tän viikon perjantaina.. Nuo artistit ei ainakaan vakuuta, minkähänlaista sakkia siellä voisi odottaa tapaavansa? Haussa olis kumminkin biletysilta laivalla perinteisen stadin hotelliyöpymisen sijaan.

Äänestä
  • Eiköhän se biletys lähde sinusta itsestäsi,
    vai menetkö yleensä muiden perässä?

    Äänestä

  • Ei se xprs ole kyllä mikään biletyslaiva. Aikas tylsä ja jotenkin ahtaanoloinen matkustuslaiva ennemminkin.

    Siirtymä kone paikasta toiseen. Ei oikein nuorten makuun ainakaan.

    Äänestä

  • Jutta ja Miia kirjoitti:

    Ei se xprs ole kyllä mikään biletyslaiva. Aikas tylsä ja jotenkin ahtaanoloinen matkustuslaiva ennemminkin.

    Siirtymä kone paikasta toiseen. Ei oikein nuorten makuun ainakaan.

    Tätä voisi sanoa onnettomaksi ...
    Eihän se biletys ole paikasta kiinni, vaan se biletys lähtee aina itsestä.
    Jos tarvitsee jonkin erikoisen paikan voidakseen bilettää, silloin kannattaa kiinnittää huomio ongelmaan joka lähtee itsestäsi.

    Äänestä

No eihän tässä paikasta nyt ollu kysekkään, vaan ihmisistä.. Eli onko siellä baari yleensä tyhjänä vai keski-ikä 60 vai mikä meininki? :-o

Äänestä
  • XPRS:llä on yleensä ollut enimmäkseen nuorehkoja aikuisia, mutta on siellä kaiken ikäisiä ihmisiä. Meillä on ollut tosi hauskaa XPRS:llä.

    Ei se ehkä aivan vedä vertoja Tukholman laivoille, mutta on sopivan nopea minilomalle. Toisaalta plussaa on Tallinna, joka on edullisempi ja jotenkin helpompi shoppailukaupunki verrattuna Tukholmaan. Joka tapauksessa XPRS on paras Tallinnaan menevistä laivoista.

    Äänestä

Keskiviikkona kävin iltaristeilyllä ja silloin oli puolenyön jälkeen aika hiljaista. Muutama pari pyöri tanssilattialla ja karaokepubissa oli parikymmentä ihmistä. Ristelijöistä taisi aika moni olla sellaisia jotka jäivät aamulla Tallinnaan joten menivät aikaisin nukkumaan. Mukana oli myös jonkun verran reittimatkalaisia jotka nousivat maihin heti kun laiva Tallinnaan saapui.

Ainakaan viikolla ei siis ole mikään varsinainen bilelaiva, viikonloppuna saattaa olla parempi meno.

Äänestä

Olikos olut oivallisesti temperoitua?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Neitsytmatkaaja kirjoitti:

Ensi kuussa on edessä lauantain ja sunnuntain välinen yö kyseisellä paatilla.
Onko kyseinen paatti yleensä viikonloppuisin tupaten täynnä? Entä miten paljon elämää mahtaa yökerhosta löytyä (Tallinnaanhan kuitenkin jalkaudutaan jo aamuseiskalta)?
Oikeastaan kaikenlaiset kokemukset kiinnostavat.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu