Lumilaudan hankkiminen 175cm naiselle

iwannafly

Olen nyt pari vuotta lautaillut äitini vanhalla Rossignol Rocal 153cm laudalla, joka on ihan kiva. Kuitenkin pikkuhiljaa tekisi mieli saada jo vähän lisää hasteita ja oppia temppuilemaan. Nykyinen luita ei kuitenkaan ole kovin taipuisa, eikä välttämättä riittävän pitkäkään.

Uusi lauta olisi siis hankinnan alla. Toki liikkeissä varmaan osataan autaa, mutta jos joku ystävällinen sielu voisi neuvoa minua hieman etukäteen, niin olisin hyvin kiitollinen. Olen 175cm pitkä, eli aikamoisen hujoppi ja painan sellaiset 70kg. Minkä kokoinen lauta saisi olla? Joku sanoi, että laudan pituus pitäisi olla 0.9 x oma pituus, eli minulla 157,5cm. Kuullostaa pitkältä, oliko hän oikeassa? Entä onko sillä väliä onko lauta miesten vai naisten mallia?

9

1845

    Vastaukset 9

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ttjjmm

      MOIKKA!. minulla oma lauta 156cm ja pituuteni on sama kuin sinulla.lasken freeridea oikeestaan koko ajan ja välillä pienistä hyppyreistä.......lautani voisi olla muutaman centin lyhyempi.jos tykkäät hyppiä ja temppuilla laudalla?niin lyhyempi lauta!ja jos rinnettä alas vaan?niin sit pidempi lauta......Mielestäni 155cm lauta korkeintaan,jos tulet rinnettä alas.mut jos temppuilla haluaa ja hyppyreissä hyppiä?Niin varmaan vois olla lauta jotain alle 150cm.......toivottavasti tästä on jotain apua!!??tässä MINUN mielipiteeni....:)

    • iwannafly

      Kiitos, toi 155 vois olla...

    • werewdgfgbsdfg

      Lumilaudan pitää olla olkapäähäm asti pitkä.

      • Pellolainen

        Parkkilauta pitää olla leukaan asti.


    • Burtongetto

      itekki oon 175 ja lasken parkkii ja laita 149 ja ihan bueno

    • koomailpo

      Muutama sentti sinne tänne.
      Muutkin ominaisuudet vaikuttavat pituuden lisäksi kuten jäykkyys ja sheippi.
      Mä oon 178 pitkä laskija ja mulla on ollut monenlaisia ja pituisia dekkejä.
      Viimeisin on 153cm erittäin jäykkä dekki hiilikuitusiteillä ja jäykillä kengillä. Sillä satsilla pääsee törkeen kovaa, mutta temppuilut voi unohtaa täysin.
      Nyt hommasin just uudet kamat: 161cm dekki dc:n parkbootsit ja "rennot" siteet. Laudassa on rocker shape, eli kääntyy kivasti ja sillä voi temppuilla, ja siinä on jibbailuun sopiva poppi. Pituus tuo kuitenkin mahdollisuuden laskea kovaa, vaikka lauta on jäykkyydeltään "vain" keskiluokkaa.

      Kenkiä kannattaa sovittaa monta eri mallia, koska niiden ominaisuudet vaikuttavat ihan sikana laskutuntumaan. Kannattaa sovittaa sisäkengättömiä kenkiä.

    • kysyjä

      voisiko joku auttaa? mikä olis mulle sopiva lauta? kun olen 150cm ja 39kg? KIITOS AVUISTA!

    • lautailua

      Paino on olennaisempi kuin pituus. Laudoilla on painorajat. Aloittelijan kannattaa ottaa mieluummin lyhyempi lauta. Mieti minkä laudan haluat, mitä aiot tehdä ja sitten painon mukaan oikea pituus. Esim blue tomaton sivulla on ihan hyviä suomenkielisiä ohjeita. Temppuiluun tietty lyhyempi kuin ratalaskuun

    • 4v lumilautaillut

      Laudan pituus pitää olla leuan ja nenän välillä.
      Muuten lauta on liian pitkä/lyhyt

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. KP-Sesongilla ongelmia?

      Tarvitsen luotettavaa katonpuhdistajaa ja kuulin, että KP-Sesonki Oy tekee hommat edullisesti ja asiakkaan tarpeet huomi
      Ylöjärvi
      25
      1645
    2. Oot upea nainen, älä vähättele ittees

      Ja tietojeni mukaan 2 muuta on susta kiinnostuneit mun lisäks. 👀
      Ikävä
      68
      1387
    3. Mikä kaivatussasi ärsyttää

      Juuri nyt, tällä hetkellä?
      Ikävä
      96
      1171
    4. Jämsän Paras Ravintola

      Särkijärven kioskiin on avattu uusi upea Maucas ravintola joka on jämsän paras. Loistava palvelu ja herkullinen ruoka. R
      Jämsä
      77
      1114
    5. Salaisuudet paljastuu

      Viimeiset hetket meneillään ottaa yhteyttä. Kertoa totuus ja selvittää asioita. Viimeiset hetket meneillään jos joku
      Ikävä
      84
      799
    6. Ihmettelet nainen, miten vielä sinua rakastan

      No jos en enää sinua ajattelisi, niin ei se mitään rakkautta olisi alunperinkään. En tarvi sinusta nähdä merkkiäkään, ni
      Ikävä
      48
      747
    7. Poliisi pamputti Variskankaalla

      Mistä lie alkanut ja miksi poliisit kutsuttu, mutta mielestäni hyvin toimittu. Jos haluaa rähistä eikä rauhoitu puheella
      Kajaani
      29
      746
    8. vapaa

      sana :) 🚮
      Ikävä
      64
      667
    9. Kiellettyjä ajatuksia

      Istutaan sylikkäin, katson sun silmiin, vastaat kstseeseen ja kiedon kädet sun ympärille. Huulet koskettaa sun huulia,
      Ikävä
      43
      656
    10. Onko ihan pakko

      olla niin hiton pitkävihainen? Sinulle nainen...
      Ikävä
      38
      639
    Aihe